Akdenizde Vizesiz Gidilebilecek Harika Bir Ülke : Arnavutluk

Türk vatandaşlarından eğer seyahati turistik amaçlıysa 3 aya kadar  kadar vizesiz Arnavutluk’a giriş imkanı sağlamaktadır. Eğer konaklama, seyahat ve sağlık sigortası belgelerinizi temin ederseniz vizesiz Arnavutluk ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz. Pasaportunuzun en az 180 gün kullanım süresi bulunmalı. Arnavutluk’un uluslararası uçuşlarının büyük bölümü Tiran Rinas Havaalanı üzerinden gerçekleştirilir. İstanbul’dan yapılan direk uçuşlar 1,5 saatte Tiran’a varır. Dilerseniz otomobil ya da otobüsle de Tiran’a ulaşılabilir.

Bir Güney Avrupa ülkesi olan Arnavutluk, Karadağ, Sırbistan, Makedonya ve Yunanistan ile komşudur ve güneyinde İyonya Denizi, batısında is Adriyatik Denizi bulunur. 12 eyalet ve 36 şehirden meydana gelen Arnavutluk‘un başkenti Tiran; diğer önemli kentleri ise Berat, Dıraç, Elbasan, Fier ve Görice‘dir. Ülkenin resmi dili Arnavutça’dır ancak hemen her Arnavut bir yabancı dili de konuşabilmektedir. (İngilizce, İtalyanca, Yunanca) Sırplarla yaşanan politik gerilim sebebiyle zorunluk olmadıkça Sırpça konuşmamak daha doğru olur.

Arnavutluk‘ta halk çoğunlukla müslüman olup ülkede aynı zamanda Ortodoks/Katolik hristiyanlar da Arnavutluk‘un azınlık halklarındandır. Ülkede farklı dini kimlikler bir arada yaşamasına rağmen dini ayrımcılık görülmez. Toplumda farklı dinlere inanan insanların evlenmesi normal karşılanan bir durumdur.

Arnavutluk‘un şehir altyapısı diğer Avrupa ülkelerine göre zayıftır ve halkın büyük bölümü furgons ismi verilen minibüsleri ve belediye otobüslerini kullanmaktadır. Tren biletleri ucuzdur ve düşük bütçeli ziyaretlerde kullanılması tavsiye edilir. Otostop Arnavutluk’ta yaygın olarak kullanılmaz.

Turizm ülkenin başlıca gelir kaynaklarından değildir ve diğer Akdeniz ülkelerine göre daha az rağbet görmüştür. Yine de diğer popüler Akdeniz ülkelerinden daha ucuz ve tenha olan Arnavutluk eğer Akdeniz‘I seviyorsanız mutlaka görmeniz gereken ülkelerden biridir.

Akdeniz ikliminin etkilerinin görüldüğü Arnavutluk‘un deniz kesimleri Akdeniz üzerinden gelen hava dalgaları ve ılık rüzgarlar sebebiyle oldukça sıcak geçer. Kış ayları ise hafif yağmurlu ve ılık denilebilecek sıcaklıklarda geçer. Arnavutluk gezisi için tavsiye edilen dönem Mayıs ve Eylül arasıdır. Eğer Arnavutluk‘u yaz aylarında ziyaret etmeyi planlıyorsanız sinek kovucu sprey edinmeniz yararınıza olacaktır. Özellikle eskiden bataklık olan bölgelerinde yaz aylarında yoğun sivrisinekler bulunur.

Arnavutluk halkı oldukça misafirperverdir ve turistlere karşı sevecen bir yaklaşımı vardır. Arnavutlar misafirperverlikleriyle gurur duyar. Ülkenin gençleri eğlenceyi, gece hayatını, dans etmeyi sever.

Akdeniz ve Balkan halklarının birçoğu gibi Arnavutluk mutfağı da dünyada tanınan mutfaklardan biridir. Bölgede farklı dönemlerde Sırbistan, İtalya, Yunanistan ve Osmanlı devletleri hüküm sürdüğü için bu ülkelerin her biri Arnavut mutfağını üzerinde etki bırakmıştır. Yemekleri genel olarak zeytinyağı, domates, salatalık, biber ve sebzelerin harmanlandığı hafif denilebilecek yemeklerdir. En çok tüketilen meyve ise üzümdür. Akşam yemeklerinde tercih ettikleri güveç de en çok tüketilen Arnavut yemeklerindendir. Arnavutlar hemen her yemeğe sebze ekler. Böreği de meşhur olup Türkiye’de de pek çok Arnavut Börekçisi bulunur. Milli içkileri bozadır.

Ülkede her sene çeşitli festivaller organize edilmektedir. Bunlardan en önemlisi her sene 14 Mart tarihinde düzenlenen Pagan Yaz festivalidir. Pagan festivali kışın sona erip tabiatın yeniden canlanmasını temsil eder ve halkın büyük bölümü tarafından kutlanır. Diğer önemli Arnavut günü ise bağımsızlıklarını ilan ettikleri 28 Kasım günüdür. Arnavutlar bu tarihte ülkenin 1912’de Osmanlı idaresinden ayrılmasını kutlarlar.

Osum kentinin Berat bölgesinde bir tepede Kalaja Kalesi‘ni ziyaret edebilir ve buradaki kilise ve camiyi görebilirsiniz. Buraya bölgedeki evlerin önündeki geniş pencereler sebebiyle “1000 pencere kenti” de denilir. Arnavutluk‘un karakteristik evlerinin sahip olduğu bu pencere tarzı kentin siluetini oluşturur. Güney batı bölgesinde bulunan İtalya Riverası‘na benzetilen Arnavut Riverası da çoğunlukla sessiz ve tenha bir kıyı kasabası arayan ziyaretçilerin tercih ettiği bölgedir. Tarihe ilgili olanlar için Fier kentinde yer alan Tanrı Apollon‘un kalıntılarını görebilirsiniz. Apollon eski çağların en büyük kentidir. Kütüphane, ibadet evi, tiyatro gibi antik binaları burada gözlemleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.