Bahar Ayların da Vizesiz Bir Ada Tatili : Bahreyn

Türk vatandaşlarının vizesiz ziyaret edebildiği ülkelerden biri küçük bir adalar topluluğu olan Bahreyn’dir. Vizesiz Bahreyn’e gitmek isteyenler girişte 15 günlük seyahat izni alabilir. Bu 15 günlük izin daha sonra 15 gün daha uzatılabilir. Eğer yeşil pasaport sahibi bir Türk vatandaşıysanız ülkede 90 gün boyunca vizesiz olarak kalabilirsiniz. Havaalanı’nda ülkeyi ziyaret amacınız ve konaklama, seyahat belgeleriniz kontrol edilebilir. Dönüş biletinizi aldıktan ve otel rezervasyonu yaptıktan sonra kontrole girmeniz tavsiye edilir.

İstanbul’dan Bahreyn’e aktarmasız olarak uçabilirsiniz. Bununla birlikte Mısır Havayolu şirketleri de Bahreyn’e aktarmalı olarak uçuş düzenlemektedir. Katar, Kahire ya da Doha üstünden gerçekleştirilen aktarmalarla gitmek isterseniz yolculuk 7 saat sürecek iken aktarmasız uçuşlar 4 saat sürer. Eğer Katar üzerinden aktarmalı olarak gitmek isterseniz Gulf Air en ucuz fiyatları sunan havayolu şirketidir.

Bahreyn Asya’nın Basra Körfezi bölgesinde bulunan bir Arap ülkesidir. Komşuları Katar ve Suudi Arabistan’dır. Para birimi Bahreyn Dinarı ve  resmi dili Arapça olsa da İngilizce ve Farsça da ülke halkı tarafından kullanılmaktadır. Bahreyn ile Türkiye arasında saat farkı yoktur.

Arap yarımadası yakınındaki 32 adadan meydana gelen bu Arap Krallığı ülkesi olan Her ne kadar uzmanlar gelecekte kaynaklarının tükeneceğini öngörse de Bahreyn petrol ve gaz rezervleri nedeniyle zenginleşmiş bir ülkedir. Hurma, inci, balıkçılık ve petrol rafinerileri Bahreyn’in diğer önemli gelir kaynaklarını oluşturur.

Tarih boyunca ortadoğuya yakın bir kıyı ülkesi olması sebebiyle liman sahibi olmuş ve birçok farklı kültürle etkileşimde bulunmuştur. Bölgedeki ilk kentler antik dönemde kurulmuştur. Tarih boyunca Asurluların, Babillerin, Perslerin, Yunanların, Portekizlilerin ve Türklerin yönetimi altında yaşayan ülke 1. Dünya Savaşı sonrası İngiltere’ye verilmiş ve bağımsızlığını ancak 1971 yılında kazanabilmiştir.

Bahreyn’de kışlar ılık iken yazları oldukça sıcaktır ve ülke yıl boyunca oldukça nemlidir. Bu sebeple kışın ya da bahar

aylarında bölgeyi ziyaret etmeniz tavsiye edilir. Ekim ile Şubat ayları Bahreyn’I ziyaret etmek için en makul zaman olarak bilinir. Eğer yazın gitmeyi düşünüyorsanız sıcak ve nemli havaya karşı tedbirli olun.

Bahreyn’e ticari, alışveriş ve turistik amaçlı gezi düzenleyenlerin sayısı her geçen sene artmaktadır ve bu otellerin bazı dönemlerde tam kapasiteyle çalışmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple Bahreyn’e gitmeden önce mutlaka otel rezervasyonunuzu yaptırmanız tavsiye edilir. Bahreyn bir petrol ülkesi olduğu için benzin ucuz ancak taksiler pahalıdır. Ülkede ulaşım için havaalanındaki araç kiralama acentelerinden bir araç kiralamanız en mantıklı seçimdir. Bahreyn’in karayolları dünya standartlarındadır.

Muhafazakar Arap kültürünün etkisinde olsa da Bahreyn Arap ülkelerine kıyasla daha modern bir görünüme sahiptir. Bahreyn’de turistler lüks mağazalara ve yüksek gökdelenlere ilgi gösterir. Bir çok gezi rotasında dünyanın en yükseklerinden olan gökdelenler de bulunur.

Bahreyn’in yemek kültürü genel olarak Lübnan’dan etkilenmiştir. Bu nedenle baharatlı ve etli yemekleri ülkenin ana yemek çeşitlerini oluşturur. Aynı zamanda ülkede birçok yabancı da ikamet ettiği için dünyanın her yerinden millete hitap eden yemekler de çeşitli restoranlarda bulunur. Bu restoranların arasında Türk işletmeler de bulunuyor. Yemekleri balık, pilav ve et ihtiva eder. Meşhur yemekleri muhammar(bir çeşit pilav), samboosa (bir çeşit börek) ve tea-nana(naneli çay)’dır.

Ülke her ne kadar Arap olsa da eğlence ve gece hayatı da sunmaktadır. Başkent Manamah’da renkli bir gece hayatı vardır ve burası turistlerin ve komşu ülkelerde eğlenme fırsatı bulamayan Arapların ziyaret ettiği yerlerdir. Manamah’daki birçok otel gece kulübüne de sahiptir. Akşamları alışveriş merkezleri de oldukça kalabalık olur.

Bahreyn’in en önemli festivali Manama’da düzenlenen ve her sene birçok farklı sanat dalından ve birçok farklı ülkeden sanatçının bir araya geldiği Bahreyn Yaz Festivali‘dir.  Aynı zamanda Formula 1’in Bahreyn de bir etapı vardır ve Nisan ayındaki bu etabı izlemeye bölgeden birçok turist gelmektedir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.