Bir okyanus ülkesi: Mozambik

30 Gün  Turizm amaçlı tek girişli vizeler Maputo Havalimanı’ndan, en az 6 ay geçerli pasaport, otel rezervasyonu, uçak dönüş biletleri gösterilerek alınabiliyor. Türkiye’den direkt olarak uçuş bulunmamakla birlikte Doha ya da Kahire üzerinden aktarmalı olarak ulaşılabilir. Unutulmamalıdır ki Mozambik’e giderken 10 gün önceden sarıhumma aşısı yaptırılması zorunludur. Bununla birlikte hepatit a, tifo ve menenjit aşılarının yaptırılması da tavsiye edilmektedir.

Mozambik Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ülkeye turizm amaçlı gelenlere Maputo Havalimanı’nda 30 günlük seyahat vizesi verilmektedir. En az 180 gün geçerli pasaport, pasaportta iki temiz sayfa, otel rezervasyonu ve uçak dönüş biletleri ibraz edilerek giriş yapılabilmektedir.

Afrika’nın güneyinde bulunan Mozambik Hint Okyanusu’na kıyısı olan ülkelerden biridir. Komşu ülkeleri kuzeyde Tanzanya, batıda Zimbabwe, güneyde Güney Afrika Cumhuriyeti‘dir. Madagaskar adasıyla aralarında Mozambik Kanalı bulunur ve yaklaşık 1020 kilometrelik bir Hint Okyanusu kıyısına sahiptir. Başkenti Maputo‘dur. Diğer büyük kentleri bir liman şehri olan Beira, Afrika’nın en ünlü deniz parkına sahip Vilanculos ve tarihi şehir İnhambane olarak sıralanabilir. Bununla birlikte Ilha de Mozambique UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde bulunur ve Portekiz koloni döneminde bölgenin başkenti olmuştur. Mozambik’in güneyindeki Bazaruto Archipelago ise dünyaca ünlü bir dalış merkezidir.

Mozambik anayasasına göre resmi dil Portekizce‘dir ancak yerli halkın %50‘si Portekizce konuşur. Yerel halkın büyük bölümü günlük hayatında ye 40‘tan fazla yerel dili konuşmaktadır. En sık kullanılan yerel diller Tsongoca, Makuaca ve Seneca‘dır. İngilizce bilen insan sayısı kuzey bölgelerde yoğunlaşmışken köylerde Portekizce bilen çok azdır. Nüfusunun %50‘den çoğunu Hristiyanların oluşturduğu Mozambik’te %18‘lik müslüman nüfus da yaşar. Geri kalan azınlık ise animist ya da ateisttir.

Mozambik tropik iklim kuşağında yer alır ve bu yüzden hava hep sıcaktır. Bununla birlikte gece ile gündüz saatleri arasında sıcaklık farkları oluşmaktadır. Hint Okyanusu kıyısı son derece sıcak ve nemlidir ve yazın hava daha da boğucu hale gelir. İki mevsimli ülkede Ekim ve Mart ayları arası yağışlı mevsim iken Nisan ile Eylül arası kuru mevsimdir. Senelik sıcaklık ortalamasının 24 derece olduğu ülkede en çok yağışı kuzey bölgesi alır. Bu nedenle turistler en çok havadaki nemin azaldığı Nisan ile Eylül ayları arasında Mozambik’e seyahat etmeyi tercih ederler.

Mozambik sınırlarında askeri alanlarda, havalimanında, köprülerde ve kamu binalarında fotoğraf çekimi yasaktır. Bazı plajlarda ve turistik bölgelerde fotoğraf çekimine izin verilir. Bununla birlikte sık hırsızlık vakalarının görüldüğü ülkede kadınların kumsalda yalnız dolaşması güvensizdir. Ülkedeki şebeke suyu kesinlikle tüketilmemeli, AIDS‘in yaygın görüldüğü ülkede dikkatli davanılmalıdır. Halk çoğunlukla güleryüzlü ve arkadaş canlısıdır. Turistlere hoşgörülü yaklaşırlar ancak geleneklerine ve kültürlerine saygılı olunması beklenir.

Mozambik yemekleri genel olarak Afrika’ya özgü lezzetlere sahiptir. Aynı zamanda Portekiz mutfağının da etkisi altında kalmıştır. Bir okyanus ülkesi olan Mozambik’ta deniz ürünleri de sık tüketilmektedir. En ağır yemeklerin öğle öğününde tüketildiği ülkede her yemeğin öncesinde çorba içilir. Ülkenin geleneksel yemeği piri-pirichicken  limon, sarımsak ve baharat ile marine edilmiş bir tür tavuk yemeğidir. Mozambik’in bir diğer geleneksel yemeği ise deniz ürünlerinden yapılan ve fıstıklı sos ile servis edilen matapadır. Yerel içkileri  2M isimli bira ve tipo tinto isimli rom oldukça popülerdir. Çoğu yerde restoranlarda %5 bahşiş beklenirken Maputo kentinde bahşiş beklenmemektedir.

Mozambik’te Afrika ve kabile geleneklerini yansıtan festivaller organize edilmektedir. Ağustos ayının sonunda ve Eylül ayı başında gerçekleştirilen Avante Mozambik‘te bir çok konser, performans sanatı ve film gösterimi yapılmaktadır. Bununla birlikte ülkenin diğer önemli festivali her yıl Nisan başında düzenlenen ve iki güne yayılan Mozambik Caz Festivali‘dir. Bu festivalde katılımcılara ülke mutfağı ve kültürü de tanıtılmaktadır.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.