Doğa ile iç içe bir tatil: Fas

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 90 güne kadar vize uygulamayan ülkelerden biri olan Fas’a Türk Hava Yolları ile İstanbul’dan Kazablanka’ya direk uçuşlar düzenlenmektedir. Kazablanka yolculuğu yaklaşık 5 saat sürerken eğer Marakeş ya da diğer kentlere gitmek istiyorsanız Kazablanka’dan Fas Havayolları ile aktarma yapmalısınız.

Fas “batıda olan” anlamına gelen “magrip” olarak anılan 450 bin kilometrekarelik bir Afika ülkesidir. Türkçe’de Fas olarak bilinmesinin sebebi Osmanlı’da kullanılan feslerin bu bölgeden gelmiş olmasıdır. Afrika Birliği’ne üye olmayan tek Afrika ülkesi olan Fas parlamenter bir monarşiyle yönetilir. Başkenti aynı zamanda önemli bir eğitim merkezi olan Rabat; önemli şehirleri Kazablanka, Marakeş, Tangier ve Agadir‘dir.

Fas geçmişte Fransa’nın kolonisi olarak yönetilmiştir. Bu yüzden ülkedeki halk iyi derecede Fransızca bilmektedir. Fas bir Afrika ülkesinden çok bir Akdeniz ülkesi olarak da nitelendirilebilir zira sahilleri, verimli tarım alanları, ormanlarının Afrika’da benzeri yoktur. Fas’ın başkenti Rabat olsa da en çok ziyaretçi alan kentleri Kazablanka ile Marakeş’tir. Kalabalık pazarları, narenciya ağaçlarıyla çevrilmiş caddeleri, kırmızıya çalan gizemli havasıyla Merakeş ile Portekizcede “beyaz ev” manasına gelen Kazablanka’nın bembeyaz sokakları her yıl yüzbinlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. Atlas Okyanusu’na kıyısı bulunan Kazablanka özellikle Hollywood filmi Casablanca’dan sonra oldukça popüler olmuştur. Fas’ı ziyaret eden turistlere bir gecelerini Sahra Çölü’nde yıldızları izleyerek geçirmeleri tavsiye edilir.

Ülkenin kuzeyinde Akdeniz, güneyinde Moritanya ve batısında Atlas Okyanusu ile komşudur. Ülke 3500 kilometrelik sahil şeridiyle tam bir deniz ülkesidir.  Fas’ın resmi dili Arapça’dır ve yerel halk tarafından Berberice ve Shelha dilleri de kullanılmaktadır. Resmi dairelerde Fransızca da kullanılır.

Fas’ın resmi dini İslam’dır ve toplumun %98’ı müslüman iken %1’ı hristiyan, %0.5’ı yahudidir. İslam inancına sahip olanlar arasında en geniş nüfusa sahip mezhep Malikilik, daha sonra Hanefiliktir. Kazablanka’daki 2. Hasan Camisi dünyanın en uzun minaresine sahip camisidir ve yaklaşık 25 bin kişi kapasitelidir.

Fas’ın iklimi bölgelere göre de değişiklik göstermektedir. Okyanus bölgesindeki kentlerde iklim ılıman iken iç bölgelerde, Atlas Dağı çevresinde çöl iklimi hakimdir. Fas bir Afrika ülkesidir ve bu yüzden yazın çok sıcak olur. Hem aşırı sıcak hem de kurak olan bu bölgeye turistler kış aylarında gitmeyi tercih ederler. Genel olarak Kasım ile Mart ayları arası Fas gezisi için en çok tavsiye edilen dönemdir. Ülkede çöl iklimi hakim olduğu için gece ile gündüz arasında dramatik sıcaklık farklılığı görülür. Turistlerin bavul hazırlarken buna dikkat etmeleri gerekir.

Sonsuzluk Meydanı adı verilmiş olan Djamaa El Fna Marakeş‘te bulunur ve kentin en önemli meydanıdır. Bu meydanda seyyar satıcılar, yılan oynatıcıları, falcılar, yerel dansçılar her köşede görülebilir ve size Fas kültürü hakkında çok şey anlatır. Turistlerin Merakeş ziyaretinde Sonsuzluk Meydanı’nı ziyaret etmeleri tavsiye edilmektedir. Fas bir Afrika ülkesi olsa da Avrupa’ya olan yakınlığı onu diğer açılardan da Avrupa’ya benzetmiştir. Ülke tamamen müslüman olsa da Avrupai yaşam tarzı da benimsenmiştir. Camilerinde İslam’ın, bahçelerinde Endülüs Emevileri’nin, binalarında ise Fransızların ağırlığı vardır.

Fas yemekleri eleştirmenler tarafından Afrika’nın en iyi mutfağı olarak gösterilmektedir. Bol baharatlı, şekerli ve tuzlu (evet aynı yemekte), bol meyveli Fas mutfağı Türk mutfağına da oldukça benzer ve ülkeye giden Türkler yemek konusunda sorun yaşamaz. En önemi öğün olarak öğle yemeğini bilirler ve öğle yemeklerinde olukça fazla yerler. Halkın bir inancına göre herkes üç parmağıyla yemelidir. Sokaklarda eliyle yemek yiyenleri görürseniz şaşırmayın. En meşhur yemekleri irmik, et ve sebzeden yapılan kuskus ve çeşitli soslarla yapılan ve etin özel tabaklarda pişirilmesiyle yapılan Tajin‘dir. Aynı bizde olduğu gibi yemekten önce çorba içerler ve en ünlü çorbaları Harira‘dır. Bizdeki köfteye benzeyen Kefta isimli bir yemekleri de vardır. Fas’ta kahvaltıya pek önem verilmez ve fazla birşey de yenilmez. Peyniri neredeyse hiç bilmezler. Zengin bir kahvaltı arıyorsanız otelinizin kahvaltısı bölgede bulabileceğiniz en iyi kahvaltı olacaktır. Sokaklarında kazanda kaynatılan salyangoz satılır ve halk fast-food olarak bu salyangozları tüketir.

Fas’ta her yıl birçok festival de düzenlenir. Gnawa Müzik Festivali dünyanın birçok bölgesinden gençlerin ve müzisyenlerin katıldığı; daha önce Jimi Hendrix ve Bob Marley’nin de sahne almış olduğu önemli bir festivaldir ve her sene Mayıs ayında organize edilir. Bununla birlikte her sene Marakeş’te organize edilen (2001’den biri) ve her sene Aralık ayında gerçekleşen Marakeş Uluslararası Film Festivali dünyanın dört bir yanından yönetmen ve oyuncu tarafından takip edilir ve Afrika bölgesinin en önemli film festivalidir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.