Dünyanın En Güzel Adalarını Vizesiz Seyahat Edin!

Antigua ve Barbuda adaları Türk vatandaşları tarafından vizesiz olarak 90 gün boyunca ziyaret edilebilmektedir. Yolculuğunuzun dönüş tarihi itibariyle en az 6 ay geçerli bir pasaportunuz olmalı. Aynı zamanda otel rezervasyonu, davetiye mektubu, uçak bileti ve sağlık sigortanız hazır olmalı. Bölgede sorun yaşamamak için belgelerinizin fotokopilerini yanınızda bulundurun ve Türk vatandaşlarına hizmet veren Havana Büyükelçiliği‘nin iletişim bilgilerini bulundurmanız tavsiye edilir. Ülkeden çıkarken 30 dolar çıkış vergisi ödenir.

Antigua ve Barbuda Karayipler‘de yer alan iki ilgi çekici adadır. Halkları 1632’de İngilizler tarafından sömürgeleştirilmiş ve İngilizlere köle iş gücü olarak kullanılmıştır. Antigua ve Barbuda adalarında kölelik İngilizlerin herhangi bir yerde kurduğu kölelik düzeninden çok daha uzun süre devam etmiştir.

Antigua köleliğin kaldırılması ve şeker kamışı marketinin krize girmesinden sonra yoksulluk sorununu turizm ile aşmaya çalıştı ve bunda da başarılı oldu. Arnavut kaldırımlı sokakları, eski kaleleri ve plajlarıyla bugün turistler için bir cazibe merkezi olmaya devam ediyor.

Antiller ada grubundan ikisi olan ülkenin toplam yüzölçümü 438 kilometre kare olup başkenti Antiguq adasında yer alan St. Johns kentidir. Yüzlerce yıl boyunca İngiliz sömürgesi altında yaşayan ülkenin resmi dili İngilizce’dir. Halkın büyük çoğunluğu (%75) protestandır.

Kristof Kolomb 1492 yılında Antigua‘ya seyahat etmiş ve buraya İspanya‘da yer alan Santa Maria de la Antigua katedraline atfederek bu bölgeye Antigua ismini vermiştir. Ülke ancak 1981’de bağımsızlığını ilan edebilmiştir.

Ekvatora yakın olan bu bölgede tropikal iklim hakimdir. Antigua ve Barbuda adalarının iklimi bölgedeki diğer adalarınkine göre biraz daha kuraktır. En çok yağış aldığı dönem Mayıs ve Ekim ayları arasında olup ortalama yıllık 1000 mm yağış alır. Kuzeyden esen rüzgarlar iklimin sıcaklığını biraz azaltır. Bu nedenle yazın maksimum sıcaklık 33 dereceyi aşmaz; yazın ve kışın büyük sıcaklık farklılıkları görülmez. Ocak ayında bile 25 derecenin altına düşmeyen sıcaklığı sebebiyle yılın her dönemi ziyaret edilebilir.

Antigua ve Barbuda‘ya St John‘s kentine havayolu ile ulaşılır ancak Türkiye’den aktarmasız uçuş imkanı yoktur. Eğer tek aktarma ile gitmek isterseniz Londra üzerinden; çift aktarma ile gitmeyi düşünürseniz Münih ve Paris‘ten kalkan ve Toronto‘dan aktarma gerçekleştiren uçuşlarla St John’s havaalanına inebilirsiniz.

İngiliz Limanı ve Aziz Johns gezi için en çok tercih edilen yerler. İngiliz Limanı Amiral Nelson’un Karayipler kampanyalarında kullandığı toplarla büyük, eski bir kaleye sahiptir. St Johns‘un birçok küçük, şirin sokakları, tarihi bir katedrali ve zengin bir müzesi vardır.

Bölgedeyken yakınlardaki yerleri görmek için birkaç günlük geziler yapmak da iyi bir fikir olabilir.

Tikal

Tikal Guetamala‘nın en ünlü arkeolojik alanı. Mayalar 1500 yıl burada yaşadılar ve Mayalar’ın en önemli şehirlerinden biriydi. Parka ve Tikal‘e ulaşmanın en iyi yola Guetamala City’den otobüse binmektedir ve bu yolculuk yaklaşı 40 dk sürer. Tikal M.Ö 800 yılına ait binalar sergiler. Tikal‘de Maya halkının sanat, mimari, matematik ve tarım alanlarındaki yeteneklerini gözlemleyebilirsiniz. Tikal‘de ayrıca birçok piramit bulunuyor ve bunların en büyüğü 30 metreye ulaşıyor.

Volkan Turları

Guetamala‘da 30 yanardağ var ve bunların birçoğu Antigua ve Barbuda bölgesinde. Bunlardan en yakını olan Pacaya tırmanışı kolay olduğu için turistlerin ziyaret etmek için en çok tercih ettiği yanardağdır. Yüksekliği sadece 820 metre ve yukarıdan görkemli bir görüntüsü var. Antigua’dan bölgeye turlar düzenlenir ve yaklaşık 70 dolar tutar.

Rio Nahualete’de Rafting

Eğer Haziran ile Ekim ayları arasında Antigua‘da bulunuyorsanız Rio Nahualete‘de rafting yapmayı deneyebilirsiniz. Katılım için minimum yaş 12’dir ve bir kişilik maliyet yaklaşık 60-100 dolar arasındadır.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.