Everest Tepesinin Güzelliğine Sahip Bir Ülke : Nepal

Nepal Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının turistik olarak vizesiz seyahat edebileceği ülkelerden biridir. Kapıda vize uygulamasına sahip Nepal’de 15,30 ya da 90 günlük vize sınırda ücret karşılığında alınabilir. Vize için vesikalık fotoğraf getirmeniz gerekir ve dilerseniz havalimanında ki fotoğraf makinelerini kullanabilirsiniz. İstanbul Atatürk Havalimanı üzerinden Kathmandu’ya direkt seferler bulunmaktadır. Yaklaşık 7 saat süren bu seferin haricinde daha ucuza mal etmek isterseniz aktarmalı uçuş seçeneklerini de kullanabilirsiniz.

8849 metrelik uzunluğuyla dünyanın en yüksek noktası olan Everest Tepesi‘yle meşhur Nepal Hindistan’ın kuzeyinde ve Tibet’in güneyinde yer alır. Nepal’in Hindistan ile birleştiği noktada yükselen Himalayalar Nepal’in önemli bir alanını kaplar. Bengladeş ve Butan ile kara sınırı bulunmasa da aralarında küçük bir Hindistan toprağı bulunmaktadır. Ülkenin başkenti, ticaret ve eğitim merkezi Kathmandu kentidir. 1 milyondan fazla sahip nüfusa sahip Kathmandu bölgenin en medeni şehridir. Bununla birlikte ülkenin diğer önemli kentleri Lalitpur, Pokhara, Biratnagar, Birganj, Dhangadi, Itahari ve Dharan olarak sıralanabilir.

Nepal’in resmi dili Hindu ve Tibet dillerinin sentezi olan Nepalce‘dir. Anadili Nepalce olan nüfus %45‘e tekabül etmekle birlikte geri kalan halk Maithii, Tharu, Thamang, Magar, Sunwar gibi yerel dilleri kullanmaktadır. Halkın büyük çoğunluğunun Hindu olduğu ülkede Nepal’in koruyucu olduğuna inanılan Şiva Tanrısı‘nın Nepal’de birçok tapınağı bulunur. Şiva’yı temsil eden en meşhur tapınak olan Pashupatinath‘a hac ziyareti için dünyanın dört bir yanından Hindular gelmektedir. Ülkenin çoğunluğu Hindu olmasına rağmen Budizm‘de kutsal sayılan Lumbini şehri de Nepal’de yer alır ve birçok Budist buraya hac ziyareti için gelir. Ülkede azınlık olarak %5’lik bir Müslüman nüfus da yaşamaktadır.

Nepal’in coğrafi yapısında Himalayalar’ın etkisi büyüktür. Ülkenin yüksekliğine bağlı olarak 5 farklı iklim yaşanır. 1200 metreye kadar olan bölgelerde Hindistan üzerinden gelen tropik ve subtropik iklim hakimdir. 2400 metreye kadar olan yerlerde ılıman iklim hakimken 3600 metreye kadar olan bölgelerde soğuk hava koşulları etkilidir. 3600-4400 metre arasında arktik, 4400 metre üstünde ise kutup iklimi görülür. Haziran ayında başlayan Muson sezonu Eylül ayına kadar devam eder ve bu dönemde hava oldukça sıcak ve yağmurludur. Bununla birlikte Ocak ile Mart ayları arasındaki dönem ise oldukça soğuk geçer. Kathmandu ılıman iklim özellikleri gösterdiğinden yılın her dönemi ziyaret edilebilir ancak diğer bölgelere gitmeden önce iklim koşulları göz önünde bulundurulmalıdır. Turistlerin Nepal’ı ziyaret etmek için en çok tercih ettiği dönem Ekim ile Mayıs ayları arasındaki dönemdir. Himalayalar’a tırmanmak isteyenler ise Temmuz ya da Ağustos ayını tercih etmelidir.

Nepal’in en meşhur geleneksel yemeği daal bhaat tarkaari‘dir. Bu yemek bol baharatlı mercimek ve princin Nepal’e özgü bir sebze olan tarkari ile yapılır ve servis edilir. Evlerde sık tüketilen bu yemek bütün restoranlarda da bulunur. Genellikle prinçten yapılıyor olsa da prinç hasatının azaldığı dönemlerde un ile yapılabilir ve yoğurt ile tüketilir. Hindu adetlerinin yemek kültürüne de yansıdığı ülkede sığır eti pek tercih edilmez. Domuz eti ise daha dar gelirli Nepalliler arasında yaygındır.

Nepal’de yıl boyu Budist ve Hindu geleneklerine bağlı olarak çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Ülkenin tamamı tarafından kutlanan dini bayramlar Daşain (Tanrıça Durga’nın şeytan Mahisaşur ile mücadelesi) ile Tihar (Işığın Tanrıça Laxmi’ye adanması)’dır. Bununla birlikte her yıl Mayıs veya Haziran ayında Buda’nın doğum günü olan Buddha Jayanti kutlanır. Ağustos-Eylül arasında ise ölüm tanrısı Yamaraj’a olan korkularını ifade ettikleri Gai Jatra kutlanır. Bu kutlamalar anında sokaklardan inekler yürütülür.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.