Güney Amerika’ya Vizesiz Harika Ziyaret : Muhteşem Arjantin

Arjantin ile 1992’te yapılan vize sözleşmesine göre Türk ve Arjantin vatandaşları karşılıklı olarak birbirlerini azami 90 güne kadar turistik amaçlarla ziyaret ettiklerinde vizeye tabi değildirler. Vizesiz Arjantin‘e girişte görevliler nerede konaklayacağınızı sorabilir ve rezervasyon belgenizi görmek isteyebilir. Seyahat sağlık sigortası mecburi değildir ancak pasaportunuzun geçerlilik süresi en az altı ay olmalıdır.

Batısında Şili, kuzeyinde Bolivya ve Paraguay, doğusunda Brezilya ve Uruguay‘ın yer aldığı Arjantin atlantik okyanusuna kıyısı olan Güney Amerika ülkelerinden biridir. Arjantin kuzey-güney doğrultusunda geniş bir alanda yer aldığı için hangi bölgede hangi iklimin etkili olduğu değişkendir. Eylül ile Kasım arası Arjantin‘in ilkbaharıdır ve en çok bu zamanda ziyaret edilmesi tavsiye edilir.

İsmi Antik Yunan mitolojisinde gümüş manasına gelen argentinostan gelir. 16. yüyzyılda İspanyol denizciler tarafından keşfedilmiştir. 1536 yılında İspanyollar tarafından keşfedilen bölgede Buenos Aires ilk koloni olarak kuruldu. 1816 yılına kadar bir İspanyol sömürgesi olan Arjantin tarihi boyunca liberaller ve muhafazakarlar arasında siyasi kutuplaşma dönemleri yaşadı. 1900’lü yılların başında Güney Amerika‘nın en varlıklı ülkesi oldu. Avrupa‘nın bir çok bölgesinde göçmenler bu dönemde iş bulmak için Buenos Aires‘e yerleşti. İkinci Dünya Savaşı’nın bitiminden 1976’ya kadar askeri diktatörlük ile yönetildi ve ancak 1983 yılında demokrasiye geçildi. Federal eyaletlerden oluşan Arjantin başkanlık sistemi ile yönetilir. Başkenti Buenos Aires; en büyük eyaletleri Catamarca, Chaco, Cordoba, Santa Cruz ve Santa Fe kentleridir.

Her ne kadar resmi dili İspanyolca olsa da İngilizce de özellikle gençler tarafından iyi derecede bilinir. Ülke laiktir ve resmi dini yoktur ama Roma Katolikliği devlet tarafından desteklenen dini statüdür. Ülkenin %77’si katolik hristiyan, %12’si ateisttir.

Arjantin‘de ulaşım hem ekonomik hem coğrafi sebeplerden dolayı fazla gelişmemiştir. Kara ve demir yolu ulaşımı gelişmediği için uçak biletlerinin fiyatı oldukça yüksektir. Otobüsle yolculuk etmek ise konforsuz ve pahalıdır. Turistlere genel olarak ülkeye havayolu ile ulaştıktan sonra demiryolunu kullanmalarıdır.

Arjantin‘de devlet hastaneleri ücretsiz hizmet verir. Turistlerden hastanelerde gördükleri tedaviler için ücret istenmemektedir. Sağlık açısından endişe duymamanız gereken ülkelerden biri olan Arjantin’de eğer kuzey bölgesindeki ormanlara gidecekseniz sarıhumma aşısı yaptırmanız faydalı olacaktır.

Mükemmel doğa manzaraları, egzotik ormanlar, eski sömürge kentleri, dünyaca ünlü yemekleri ve latin kültürü ile Arjantin turistlerin en çok ziyaret ettiği ülkelerdendir. Doğal harikalardan sayılan Igazu Nehri‘nin şelaleleri tam olarak Brezilya ile Arjantin‘in ortasında bulunmaktadır. Muhteşem bir manzara sunan bu bölgenin etrafında yemyeşil ormanlar bulunur ve vahşi doğal yaşam bu ormanlarda gözlemlenebilir. Dağcılar tarafından da sık sık ziyaret edilen Patagonya‘nın Santa Cruz kentindeki Los Glaciares Ulusal Parkı ülkenin doğal hayatını yansıtmaktadır.

Sömürge dönemi Avrupa mimarisiyle gelişmiş mahallelerinde dükkanlar, gurme restoranlar ve tangonun anavatanının gece kulüpleri ziyaretçilerine eğlenceli bir kent gezisi sunar. Arjantin‘in Buenos Aires‘ten sonraki diğer büyük şehri Cordoba coğrafi olarak ülkenin tam ortasında bulunmaktadır. Geniş vadiler ve sıra dağlarla çevrelenmiş bölge en çok İspanyol döneminden kalma sömürge izlerini taşıyan mimarisiyle meşhurdur. Turistlerin en çok ziyaret ettiği İspanyol tarzı saraylar ve katedraller genel olarak kentin merkezinde, Cizvit bölgesi denilen alanda yer almaktadır.

Bir zamanlar Arjantin aydınlarının sayfiye bölgesi olan Mar del Plata günümüzde Arjantin‘in en geniş sahilidir ve her yıl yüzbinlerce ziyaretçiyi çekmektedir.

Arjantin tam bir etkinlik ülkesidir ve birçok festival düzenlenir. Cosquin kentindeki Fiesta Nacional de Folcloro Arjantin‘in yılbaşını karşıladığı milli festivalidir. Ocak ile Mart arasında gelmeyi planlıyorsanız özel kostümler, ışıltılı elbiseler, geleneksel danslar içeren birçok karnavala ev sahipliği yapmaktadır. Sinema severlerin yakından takip ettiği Buenos Aires Film festivali de Nisan ayında sinema tutkunlarıyla buluşmaktadır.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.