Olağanüstü tabiat ve tatil adası : FİJİ

 

Fiji Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamayan Pasifik ülkelerinden biridir. Türk vatandaşları ülkeye turistik ziyaretlerinde 90 güne kadar vizeden muaftır. Otel rezervasyonunuzu havalimanında ibraz ederek vizenizi alabilirsiniz. Türkiye üzerinden direkt olarak Fiji’ye uçuş bulunmamaktadır ancak Fiji Nadi Uluslararası Havalimanı’na Los Angeles, Sydney, Hong Kong üzerinden aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz.

Bir Pasifik ülkesi olan Fiji Adaları Cumhuriyeti birkaç takım adadan oluşan bir ada ülkesidir. Fiji 323 adadan oluşur ancak bunların 216’sında yerleşim yoktur. Güneyinde Yeni Zelanda, doğusunda Tonga, batısında  Vanuatu ve kuzeyinde Tuvalu’nun bulunduğu Fiji Vanua Levu, Taveuni, Kadavu, Lau, Rotuma ve başkent Suva bölgelerine ayrılmıştır.

Yaklaşık 900 bin nüfusa sahip ülkede halkın %57‘si yerli halktan, %37′si Hintlilerden ve geri kalan azınlık Avrupalı ve Çinlilerden meydana gelmektedir. Ülkenin resmi dilleri İngilizceyle birlikte yerli Fiji ve Hint dilleri olarak tanınmıştır. Ülke nüfusunun %63‘ü hristiyan, %27’si Hindu dinine bağlı, %7’si de müslümandır. Diğer azınlıklar da ya yerel bir dindendir ya da ateisttir. Bununla birlikte ülkede dini inançlara saygı gösterilir ve turistlere karşı oldukça hoşgörülü ve saygılı yaklaşılır.

Dünyada doğal hayatı ünlü olan Fiji kumsallar, ormanlar, akarsular ve kuşlarla dolu bir tabiata sahiptir. Fiji’nin olağanüstü doğasını görmek için her sene 300 bin turist ziyaret eder. Turistlere Fiji seyahatini şiddetli fırtınaların ve yağmurların etkisini yitirdiği ve ortalama sıcaklığın 25 derecelerde seyrettiği Mayıs ile Ekim arasındaki dönemdir.

Fiji Adaları 1800’lü yıllardan sonraki tarihinin büyük bölümünü İngiliz sömürgesi olarak geçirmiştir. Her ne kadar 1970’te bağımsızlığını kazanmış olsa da ülkede tam olarak istikrar sağlanamamış, darbelere maruz kalmıştır ve bu yüzden ülkede çok fazla asker bulunmaktadır. Sokaklarda askerlerle ve zırhlı araçlarla karşılaşırsanız şaşırmamalısınız.

Fiji madencilik, ormancılık ve balıkçılık açısından gelişmiştir. Bu bölgedeki ada ülkeleri arasında en gelişmiş ekonomiye sahip olan ülkedir. Şeker ihracatıyla birlikte turizm en önemli gelir kaynağıdır. Fiji’ye her sene 300 bin civarında turist gelir ve yurtdışındaki Fijililer ülkelerine döviz gönderir. Diğer önemli ihraç ürünleri hindistan cevizi ve zencefildir.

Fijililer alçakgönüllü ve mütevazi bir hayat sürerler. Halk hem kendi içinde birbirlerine karşı, hem de turistlere son derece saygılı ve ilgili davranırlar. Tüm bu sosyal özellikler giyimlerine de yansımıştır. Kendi saygılı yaklaşımlarını turistlerden de beklerler ve bu yüzden Fiji de dolaşırken biraz kapalı giyinmeye ve yerli halka saygılı davranmaya özen göstermeniz tavsiye edilir.

Fiji yemekleri genel olarak Hindistan ve Çin yemeklerine benzer. Deniz ürünleri en popüler gıdalarıdır. Kahvaltıda bir tür hamurişi olan roti ya da topoi tüketilir. Ekmeğin üzerine mutlaka tereyağı sürerler. Öğlen yemeğinde taro bitkisinin yapraklarını balıkla kaynatarak çorba yaparlar. Akşamları ise genelllikle patates, sebze, et ile yahni yaparlar. Fijililer çok sayıda öğün ile az yemeyi severler. Bu sebeple ara öğünlerde çayla birlikte atıştırmalık tatlı ve turtalar yenir.

Fiji’de mayıs ayı içinde Port Denerau’da 3 gün süren bir caz ve blues festivali yapılır. Fiji Uluslararası Caz ve Blues Festivali’nde dünyanın dört bir yanından caz ve blues icra eden müzisyenler sanatseverlerle buluşur. Bununla birlikte her sene Haziran ayında Suva kentinde düzenlenen müzik karnavalında bölgenin müzik kültürünü yansıtan konserler verilir.

En önemli gelir kaynağı turizm olan Fiji de alışveriş imkanları da oldukça gelişmiştir. Modern alışveriş merkezleri yerine sokaklarda, açık pazarlarda, tezgahlarda birçok hediyelik eşya satılır. Sulu adlı yerel kıyafetleri ve siyah inci turistlere tavsiye edilen hediyelik eşyalardandır.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.