Orta Amerikanın En Büyük Ülkesi: Nikaragua

Nikaragua Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına eğer ziyaretleri turistik amaçlıya 90 güne kadar vize uygualamayan ülkelerden biridir. Girişte otel rezervasyonu ve dönüş uçak bileti ibraz etmeniz gerekebilir. Ülkede Türkiye Dış Temsilciliği bulunmaz ancak San Hose Büyükelçiliği‘nin görev bölgesinde yer alır. Türkiye’den direkt olarak uçuş bulunmamaktadır ancak başkent Managua‘daki havalimanına aktarmalı olarak Houston, Dallas, Atlanta ve Miami üzerinden ulaşılabilir.

Nikaragua 130 bin kilometrekarelik yüzölçüme sahip Orta Amerika’da yer alan en büyük ülkedir. Güneyde Kosta Rika ve kuzeyde Honduras ile komşu olan ülkenin batısında Büyük Okyanus, doğusunda Karayip Denizi bulunur. Nüfusu 6.3 milyon olan ülkenin başkenti nüfusun çoğunluğunun yaşadığı Managua, diğer önemli kentleri ise Matagalpa, Masaya, Tipitapa ve Leon‘dur. Orta Amerika’daki en fakir ülkelerden olan Nikaragua ekonomisi geçmişteki iç savaşların gölgesinde olumsuz etkilenmiş olsa da bugün hala çoğunlukla tarıma dayalıdır. Temel ihraç ürünleri kahve, karides, sığır eti, şeker kamışı, yerfıstığı ve ıstakoz iken temel ithalat ürünleri petrol, petrol ürünleri, ilaç ve elektrik aletler olarak sıralanabilir. Nüfusun %47‘si tarımla uğraşır, %5‘i imalat, madencilik, inşaat sektöründe çalışır ve %35‘i hizmet sektöründe çalışır ya da ticaretle uğraşır.

Nikaragua’nın resmi dili İspanyolca‘dır ancak bölgelere göre telaffuz farklılıkları bulunur. Bununla birlikte ülkede kullanılan diğer diller İngilizce, Sumo, Miskito ve Garifuna‘dır. Resmi bir dini bulunmayan ülkede nüfusun büyük bölümü Katolik mezhebindendir. Aynı zamanda son yıllarda ülkedeki protestanların ve mormonların sayısı artmaktadır. Güney Asya ülkelerinden yoğun göç aldığı için son zamanlarda Budist sayısı da artış göstermiştir.

Nikaragua tropik bir iklime sahiptir. Ülkenin çoğunluğunda hava son derece sıcak ve rutubetlidir. Yüksek kesimlerde hava ılıkken alçak yerlerde bunaltıcı bir sıcak vardır. Mevsimsel olarak doğudan gelen alize rüzgarları iklimi biraz daha ılıman hale getirir. Yükseklerde hava daha serindir ve Atlantik sahili Pasifik sahilinden daha fazla yağış görür. Nikaragua’da iki mevsim yaşanır ve bunlardan biri kurak mevsim, diğeri yağışlı mevsimdir. Hava sıcaklığı Aralıkta ortalama 27 derece iken Haziran’da 30 derecedir. Bu yüzden turistlerin Nikaragua’ya gitmek için tercih ettiği dönem kurak mevsim olan Kasım ile Nisan ayları arasındaki dönemdir.

Nikaragua yemekleri çeşitllilik bakımından fazla zengin değildir. Kendine özgü olmayan Nikaragua mutfağı bölgeye gelen Çin, Fransız, İtalyan ve İspanyollar tarafından şekillendirilmiştir. Nikaragua yemeklerinin temelini yerel tarım ürünleri olan mısır oluşturur. Bundan ayrı olarak domates, sarımsak, prinç, un, hardal, mayonez, vanilya gibi gıdalar yemeklerinde sıklıkla kullanılır. Mısırdan sonra en çok yetiştirilen tarım ürünü prinçtir. Prinç burada kahvaltıda dahi tüketilir. Yemeklerin çoğu kızartma usulüyle yapılır. En meşhur yemekleri fasulye ve kızarmış prinçten yapılan gallo pintodur. Nikaragualılar ekmek yerine  özel bir muz cinsinin kızartılmasıyla yapılan yiyecek ekmek yerine tüketilir. Pide benzeri mısır ekmeği fast-food olarak sokaklarda satılır. En popüler yemekleri picadillo adını verdikleri et, soğan, domates ile pişirilen et yemeğidir.

Nikaragua’da çok sayıda festival düzenlenmez ancak olanlar da son derece gösterişli bir şekilde kutlanır. Senenin ilk festivali olan Diriamba (San Sebastian) her sene 19 ve 20 Ocak‘ta kutlanır. Bütün ülkede şenliklerin düzenlendiği bu günlerde sokaklarda özel kostümlü ve geleneksel kıyafetli yerliler şarkı söyleyip dans ederler. Eğer ülkenin mutfağına ilgiliyseniz “Yengeç Çorbası Festivali” tam sizin için olabilir. Her sene Ağustos‘ta Corn Adası‘nda düzenlenen bu festivalde turistlere geleneksel yemekler ikram edilir. Her sene Ekim‘in son Pazar’ında organize edilen Fiesta del Toro Venado Nikaragua’nın dans kültürünün tanıtımını yapar. Hristiyan inancındaki Cadılar Bayramı’na benzeyen bu günde yerli halk kendi üretimi olan maskeler takıp sokaklarda gezer.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.