Petrol Ülkesi Kuveyt

 

Kuveyt Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ülkeye yapacakları turistik gezilerde 90 güne kadar vize uygulamamaktadır. 90 günlük turist vizenizi ülkeye girişte havalimanı polisine otel rezervasyonunuzu ya da davet mektubunuzu göstererek alabilirsiniz. Ancak pasaportunuzun toplam kullanım süresinin 6 aydan az olmamasına dikkat etmelisiniz. Kuveyt’e İstanbul ve Ankara’dan haftanın her günü aktarmalı ya da aktarmasız uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Bu uçuşlar başkent olan Kuveyt şehrine yapılmaktadır. Ülkede herhangi bir sorun yaşarsanız Kuveyt kentinde, Yemen Caddesi’nde bulunan Türk Konsolosluğu’na başvurabilirsiniz.

 

Kuveyt Basra Körfezi sahilinde, Arabistan yarımadasının kuzeyinde yer alır. Kuzeyinde Irak, güneyinde Suudi Arabistan ile komşudur. Ülkenin başkenti de ülkenin adıyla aynı olarak Kuveyt’tir. Önemli kentleri El Asime, El Ahmedi, Havalli, El Fervaniye ve Mübarek El Kebir olarak sıralanabilir. İsmi Arapça’da “su kenarına yapılmış kale” anlamına gelen akwat kökünden gelmektedir. 18 bin kilometrekarelik yüz ölçümü ile dünyanın en yüksek gelirli ülkeleri arasında gösterilmektedir. Coğrafyası genel olarak düzlüktür ve ülkenin kuzeyini Arap Çölü kaplamaktadır.

 

Kuveyt’in resmi dili Arapça’dır ve yabancı dil olarak eğitim, ticaret ve turizmde İngilizce kullanılır. Ülke nüfusunun büyük bölümü İngilizce bilmektedir. Tamamına yakınını müslümanların oluşturduğu ülkede yaygın mezhep sünniliktir. Bununla birlikte şiilik ve diğer dinler de azınlık olsalar da hoşgörüyle karşılanmaktadır. Bölge tarihi M.Ö 4. yüzyıla, Antik Yunanlar’a kadar dayanmaktadır. 120 yılında Sasani İmparatorluğu tarafından işgal edilen bölgede 1700’lü yıllara kadar Arap kabileleri tarafından oluşturulmuş Kuveyt Şeyhliği hüküm sürmüştür. Daha sonra Osmanlı idaresine giren Kuveyt 1899’da İngiltere’nin baskısı ve garantörlüğü ile bağımsızlığını kazanmıştır. 1. Dünya Savaşı’ndan sonra İngiliz sömürgesi haline gelen ülke 1961 yılında bağımsızlığını kazanmıştır.

 

Kuveyt’te oldukça kurak bir çöl iklimi hüküm sürmektedir. İlkbaharda hava ılık, yazın ise oldukça sıcaktır ve şimal rüzgarlarının etkisinde kum fırtınalarına sahne olur. Temmuz ve Ekim ayları arasında güneyden esen rüzgarlar ülkeye nem ve yağış getirir. Ekim ayından sonra rüzgarın yönü kuzeye döner ve hava serinler. Kış aylarının diğer Arap ülkelerine göre daha soğuk olduğu bölgede yaz aylarında sıcaklık 50 dereceye kadar yükselebilir. Bu nedenle Kuveyt’I ziyaret etmek için tavsiye edilen en uygun dönem ilkbahar aylarıdır.

 

Kuveyt yemekleri genel olarak Hint, İran, Akdeniz ve Arap yemeklerinin sentezinden meydana gelir. En ünlü yemekleri prinç ile yapılıp et ya da tavukla servis edilen ve bol baharatlı olan machboos isimli yemektir. Basra Körfezi’nde bulunan ülkede deniz ürünleri de yoğun olarak tüketilmektedir. Khubz ismi verilen ve mahyawa adlı balık sosu ile tüketilen pideleri sokaklarda satılmaktadır. Bununla birlikte ülkede kahve kültürü oldukça gelişmiştir ve Yemen’den gelen çeşit çeşit kahveler burada hediyelik olarak sunulmaktadır.

 

Kuveyt müslüman bir ülkedir ve en yoğun kutlanan günler dini bayram günleridir. Ramazan ve Kurban bayramlarının büyük bir coşkuyla kutlandığı ülkede bu bayramların dışında Kandiller ve Hz. Muhammed’in doğum günü de önemli dini günler olarak kutlanmaktadır. Bir İslam ülkesi olmasına rağmen aşırı muhafazakar bir ülke olmayan Kuveyt’te erkekler kadınlarla el sıkışabilir, domuz eti ya da alkol bulunmaz ve kadınlar şeriata kurallarına uygun giyinmelidir. Ancak bu kadınların bacak ve kolları örtmesi gerektiği anlamına gelir, başını ya da yüzünü değil. Ülkenin bağımsız olduğu 25 ve 26 Şubat tarihleri en önemli ulusal bayramları olarak kutlanmaktadır. Haziran ayı içinde de Kuveyt Jazz Festivali başkent Kuveyt’te düzenlenir ve bölgenin en büyük Jazz Festivali’dir. Bununla birlikte Aralık ayında milli kısa filmlerin gösteriminin yapıldığı bir film festivali de düzenlenmektedir.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.