Tatile Eğlenmek İçin Gidilecek Yer Lübnan

 

Lübnan Türkiye  Cumhuriyeti vatandaşlarına ülkeye olan ziyaretlerinde otel rezervasyon belgelerini ve dönüş uçak biletini ibraz ettiği takdirde 90 güne kadar olan ziyaretlerinde vize uygulamamaktadır. Lübnan’a Türkiye’den aktarmasız olarak birçok farklı havayolu ile gidilebilir. İstanbul üzerinden Beyrut’a 2 saatte gidebilirsiniz. Havalimanından kent merkezine uzaklık 15 dakikadır. Bu özelliğiyle Beyrut, Türkiye’den oldukça fazla turist tarafından ziyaret edilmektedir.

 

Lübnan Akdeniz’in doğu şeridinde bulunan ve cumhuriyet ile yönetilen bir ülkedir. Lübnan’ın batısı tamamen Akdeniz kıyısı iken; kuzeyinde ve doğusunda Suriye, güneyinde İsrail bulunur.

 

Ülkenin başkenti Beyrut’un nüfusu yaklaşık 2 milyondur. Ülkedeki büyük şehirler Tripoli ve Sidon olarak bilinir. Lübnan’da anayasada tanımlanmış resmi dil Lübnan Arapçası’dır. Bununla birlikte tarihinde bir dönem Fransız idaresinde yaşadığı için ülkede en çok konuşulan dildir. Okullarda eğitim Fransızca’dır ve özellikle genç nüfusun çoğu Fransızca bilir. Özellikle turistik bölgelerde İngilizce de kullanılmaktadır. Ülkede Ermenice ve Kürtçe konuşan azınlıklar da yaşamaktadır.

 

Lübnan konumlandığı bölgenin medeniyet ve din açısından en renkli ülkelerinden biridir. Ülkenin %55’I müslüman, %40’I hristiyandır. Müslümanların da yarısı şii, yarısı sunnidir. Bu iki büyük dinin ardından Hinduizm, Dürzilik, Yahudilik olarak sıralanabilir. Lübnan’ın dini yapısı çevre Ortadoğu ülkelerinden oldukça farklıdır. Diğer müslüman ülkeler kadar tutucu olmayan ülkede alkol yasağı yoktur ve bu yönüyle Türkiye’ye benzer.

 

Lübnan’da tarih boyunca birçok medeniyet görmüştür. Fenikelilerin ilk medeniyeti kurduğu bu yerde daha sonra Asurlular, Persler, Romalılar ve Osmanlılar hakim olmuştur. 400 yıldan fazla Osmanlı idaresinde yaşayan Lübnan 1. Dünya Savaşı’ndan sonra Fransız mandası olmuştur. 1945 sonrasında bağımsızlığını kazanmışken İsrail’den kaçan Filistinlilerin ülkeye göç etmesiyle bir iç savaş ortamı oluşmuş; hristiyanlar, şiiler ve sunniler 15 yıl boyunca savaşmıştır.

 

Lübnan’da yaz ayları kurak ve sıcak, kış ılık ve yağışlı geçer. Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü bölgede yaz aylarında hiç yağmur yağmaz ve bu yüzden kentler oldukça nemlidir. Yazın sıcaklık gece 25, gündüz 35 derecedir. Yazın kent merkezleri o kadar nemli ve sıcak olur ki yerli halk yaz aylarında tatile Lübnan Dağları’na serinlemeye gider. Yine de turistler en çok yaz aylarında ülkeyi ziyaret etmeyi tercih ederler. Bahar aylarında turizm potansiyeli düştüğünden turizm işletmelerinin bir kısmı kapalıdır.

 

Lübnan yemeklerinin temel malzemeleri nişasta, tahıl, sebze ve meyvelerdir. Ülkede tavuk ve balık, kırmızı ete göre daha sık tüketilir. Lübnan’ın en ünlü yemekleri yoğurtlu bir tür çorba olan lebeniye; nohut kızartması olan falafel; fasulyeden yapılan maluf ve Türkiye’de de sokakta görebileceğiniz nohutlu pilavdır. Lübnan mutfağının mezeleri de oldukça meşhurdur. Türkiye’de de tüketilen patlıcan ezmesi, zahter salatası ve humus Lübnan çıkışlıdır. Aynı zamanda künefe, baklava ve kadayıf da tatlı olarak tüketilir. Bu yönleriyle Lübnan Mutfağı Türk Mutfağı’na ve özellikle de Hatay Mutfağı’na oldukça benzer.

 

Lübnan’a gittiğinizde benzerini başka ülkelerde pek göremeyeceğiniz çeşitlilikte etkinlikler ve festivaller yapılmaktadır. Milat öncesi dönemin yedi harikasından biri sayılan Baalbeck Lübnan’da bulunur.  Bu kentte düzenlenen karnaval bu antik şehirde yapılır ve Ortadoğu’nun en prestijli festivali olarak bilinir. Her sene gerçekleştirilen ve 60 gün süren bu karnaval Temmuz ve Ağustos aylarında düzenlenir ve bu yüzden bütün turistler sıcağa ve neme rağmen bu aylarda ülkeyi ziyaret etmeyi tercih ederler. Bununla birlikte Fenikelilerden kalma bir etkinlik olan Tyre Festivali deniz kraliçesi olduğuna inanılan Tyre’nin anısına düzenlenir. Bu etkinlikte tarihi danslar ve müzikler, geleneksel atölyeler, tiyatro gösterileri düzenlenir.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.