Vizesiz 5 Farklı İklim :BREZILYA

Brezilya Türk vatandaşlarına ülkeyi ziyaretlerinde vize uygulamayan ülkelerden biridir. 90 güne kadar turistik amaçlı ziyaretlerinizde otel rezervasyonunuzu ibraz ederek vize alabilirsiniz. Brezilya’ya Türk Hava Yolları vasıtasıyla İstanbul ya da Ankara’dan direk uçuşla ulaşabilirsiniz.

Siyasi olarak federal bir anayasa ile yönetilen Brezilya Güney Amerika’nın en büyük, Amerika’nın ise ABD’den sonraki en büyük ikinci ülkesidir. Ülkede 26 eyalet bulunur. Başkent Brasil iken en büyük kenti Sao Paulo‘dur. Diğer büyük kentleri ise Salvador ve Rio de Jenario‘dur. Ülkenin Atlas Okyanusu’na uzun bir kıyı şeridi bulunur ve Ekvator ile Şili haricinde bütün Güney Amerika ülkelerine sınırı bulunur.

Brezilya’nın resmi dili Portekizce olsa da okullarda İngilizce ve İspanyolca eğitim de verilmektedir. Nüfusun %84’ünü oluşturan Hristiyanların çoğunluğu katoliktir ve bir kısmı da protestandır. Ülkedeki diğer azınlıklar yahudiler, müslümanlar ve %10’a tekabül eden ateistlerdir.

Brezilya’nın kurulduğu bölge 1500’lü yılların başında Portekizli denizciler tarafından bulunmuştur. Hindistan’a yola çıkan Pedro Alveras Cabral adlı bir kaşif yönünü kaybedince kendini Güney Amerika’da bulur ve bu bölgeye Portekiz adına el koyar. Brezilya daha sonra İspanyol sömürgesi haline gelir ve Portekiz ile aralarında Brezilya için savaşlar yapılır. Uzun süre Portekiz ve İspanya arasında el değiştiren bölgede bu yüzden iki ülkenin de etkileri görülür.

Doğası ve tabiatıyla ünlü Brezilya’da binlerce farklı ekosistem birlikte yaşamaktadır. Bunlar genel olarak Amazon, Atlantik, Cerrado ve Arucario ormanlarıdır. Çok çeşitli  bitki örtüsüne sahip ülke aynı zamanda zengin bir vahşi hayatın yaşandığı dünyada ender görülen yerlerden biridir. Brezilya sınırlarında yaşayan bitki ve hayvan türlerinin sayısı 4 milyonun üzerindedir. Brezilya Amazonları, plajları, futbol kültürü ve samba dansıyla meşhur dünyanın en enteresan ülkelerinden biridir.

Brezilya çok geniş bir alana yayılmış, çeşitli bölgelerinde farklı iklimlerin hakim olduğu büyük bir ülkedir. Bu nedenle her bölgenin kendine göre ziyaret edilmesi tavsiye edilen dönemleri farklıdır. Salvador ve Rio kentleri genel olarak Aralık ve Nisan ayları arasında ziyaret edilirken kuzeydeki Manaus kentini görmek için en uygun zaman dilimi Haziran ile Kasım aylarıdır.  Ülkede hem tropik, hem ekvator, hem savan, hem ılıman, hem de yarı tropik iklim örnekleri görülebilir.

Latin Amerika’nın en büyük ekonomisi olan ülkenin önümüzdeki 20 yıl içinde dünyanın en büyük beş ekonomisinden biri olacağı öngörülmektedir. Şu an dünyanın en büyük 8. ekonomisi olan Brezilya’nın ekomisinin büyük bölümü yer altı kaynakları ile ihracata dayalıdır.

Brezilya’nın 5 yüzyıllık geçmişi bünyesinde bir çok ırkı birbirine karıştırmış melez bir toplumdur. Dünyada eşine az rastlanır bir kültür çeşitliliği barındıran Brezilya bugüne Portekizli, Hollandalı, Fransız, Alman, İtalyan, Japon göçmenlerin de yoğun olarak yerleşmesiyle bugünkü kozmopolit haline ulaşmıştır. Ülkede çok yoğun göçmen nüfus yaşamasına rağmen ırkçılık olayları çok nadir görülür. Brezilya dünyada hoşgörülü ülkelerden biri olarak tanınmaktadır. Brezilya halkı eğlenceyi ve kutlamaları çok sever. Bu yüzden ülkede festivaller futbol maçları oldukça coşkulu bir atmosfere sahip olur. Tropik iklimin getirdiği rahatlık ülkenin karnavallarına da yansır.

Brezilya yemekleri tarihi boyunca etkisi altında kaldığı kültürlerden esintiler taşımaktadır. Portekizliler zeytinyağı, balık ve sarımsak katarken Afrikalılar yemeklere baharatı getirmiştir. Brezilya’nın meşhur yemekleri fejinoda denilen bir çeşit fasulye, salçalı domuz olarak bilinir. Her yemeğin yanında garnitür olarak pilav, lahana ya da fasulye yenir. Cumartesi günleri ülkedeki bütün lokantalarda fasulye, biber, un ve portakaldan yapılan bir sosun eklendiği bu sığır eti yemeği tüketilir.

Brezilya’daki en önemli aktivite tartışmasız Rio Festivali’dir. Rio de Janerio kentinde düzenlenen festival dünyanın en büyüğü olarak bilinir ve Hristiyanlık inancındaki Lent’ten önce yapılır. Genel olarak Şubat ayına denk gelen ve yaklaşık 4 gün süren bu festivalde gün boyu sınırsı eğlence sürer. Karnavala ülkenin ve dünyanın dört bir yanından turistler katılır. Her yarışmanın olduğu meydanda yaklaşık 150 bin izleyici bulunur. Festival Paskalya tatiline göre ayarlandığı için tarihi her yıl değişse de genelde Şubat ayında yapılır ve Cumartesi ile Salı günleri arasında geçer. Samba kolejlerinin dans gösterilerinin yapıldığı ilk iki gündeki geçit törenleri renkli görüntüler sunar.

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.