Vizesiz 7500 Adadan Oluşan FİLİPİNLER Tatili

 

Filipinler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına turistik ziyaretlerinde vize uygulamayan ülkelerden biridir. Eğer konaklama rezervasyonunuzu ibraz ederseniz 30 güne kadar kalabilirsiniz. Eğer 30 günden fazla kalmak isterseniz ülkedeki göçmen ofislerine harç ödeyerek kalışınızı 30 gün daha uzatabilirsiniz. Filipinler’e Türk Hava Yolları ile aktarmasız uçuşlar mevcuttur ancak Bangkok ya da Singapur üzerinden yapılan aktarmalı uçuşlar daha ucuzdur.

Filipinler Büyük Okyanus’un batı bölgesinde yer alan ve 7500’den fazla adanın bir araya gelmesiyle oluşan bir okyanus ülkesidir. 3 bölüme ayrılan ülke yaklaşık olarak 310 bin kilometrekarelik bir alana yayılmıştır. Dünyadaki en zengin biyoçeşitliliğin görüldüğü Filipinler deprem kuşağında yer alır ve şiddetli depremler ile tropik kasırgalara açık durumdadır. Ülkede nüfusun çoğu kıyı şeridinde yaşar. Birçok milletten insanın bir arada yaşadığı Filipinler dünyanın en büyük diyasporasına sahiptir. El değmemiş tropik ormanları, uzun kumsalları, ekolojik çeşitliliği ile doğa sever turistlerin bir hayli ilgi gösterdiği ülkelerden biridir. Visayan, Moro, Igorot, Çin toplumlarının yaşadığı ülkenin tarihi tarih öncesine kadar gitmektedir.

Filipinler’in 120 şehri bulunur ve genel olarak üç büyük adası üzerinden bölgelendirme yapılmıştır. Bu adalar Luzon, Visayes ve Mindanao adalarıdır. Luzon Adası başkent Manila’yı da içine alır ve ülkenin merkezi; aynı zamanda ekonomik olarak da en gelişmiş bölgesidir. Visayes Adası ekolojik çeşitliliği ve tarih öncesinden kalma binalara sahiptir ve ülkenin en iyi kumsalları bu adada bulunur. Mindanao Adası ise ülkenin güney bölümünü kapsar ve çoğunlukla yerli halkın ikamet ettiği bölgedir. Bunlarla birlikte UNESCO tarafından koruma altına alınan Vigan, Cebu ve Oro gibi kentleri bulunur.

Filipinlerde 180’den fazla dil konuşulmaktadır. Bu yerli dillerin büyük bölümünü Polinezyan dillerinden gelir. Ülkenin resmi dilleri Filipince ve İngilizce’dir. Eğitim, bürokrasi, medya ve iş hayatında İngilizce kullanılsa da halk günlük hayatta Filipince konuşmayı tercih eder. İngilizce’den sonra en çok kullanılan yabancı dil İspanyolca’dır. Seküler bir anayasaya sahip ülkedeki en yaygın görülen din hristiyanlıktır. Hristiyanların da %80‘den fazlası katoliktir. Sünni İslam’ın da görüldüğü bölgede yerel dinlere inananların oranı %2‘dir.

Bölgenin tarihi çok eskilere dayanır. İlk olarak Avustralya Aborjinleri yerleşim kurmuştur. Daha sonra Malezya, Endonezya, Çin, Hindistan ve Arabistan ile gelişen ticari ilişkiler ülkenin bugünkü etnik yapısının temelini oluşturmuştur. Portekizli denizci Macellan’ın 1522’de adayı keşfetmesiyle ülke bir İspanyol kolonisi haline gelmiştir. İspanyollar burayı sömürgeleştirirken halkı da hristiyan olmaya zorlamıştır. 19. yüzyıla kadar süren 80 yıllık savaş sonunda İspanyollar bölgeye hakim olmuştur. 70 yıl kadar İspanyol sömürgesi olarak yaşayan Filipinler Halkı 1935 yılında bağımsızlığını kazanmıştır. İkinci Dünya Savaşı’nda Japonlar tarafından işgal edilmiş ve bu işgal süresince bir milyondan fazla insanını kaybetmiştir.

Filipinlerde yılın her ayı sıcak geçer. Ülkede yağış yoğunluğu bölgeden bölgeye farklılık göstermekle birlikte Temmuz ile Ekim ayları arası kasırga ve tayfunların yaşandığı dönemdir. İklim şartlarının turizme en uygun olduğu dönem ise Ocak ile Mayıs ayları arasındaki dönemdir. Bununla birlikte tayfun döneminde dünyanın birçok bölgesinden turist yüksek dalgalarda sörf yapmak için Filipinler’e gelir.

Ocak ayının üçüncü Pazar günü organize edilen ve katılımların yüzlerini siyaha boyayıp renkli elbiseler giydiği Ati Atihan Kalibo ülkenin en önemli festivalidir. Bir haftalık bu organizasyonda çeşitli dans figürleri ve yürüyüşler sergilenir. Bununla birlikte Ağustos ayının 3. haftasında organize edilen Kadaywan Karnavalı ise yerel halkın tabiata saygısını gösterdiği, hristiyanlardaki Şükran Günü‘ne benzeyen bir tür etkinliktir. 23 Kasım tarihinde gerçekleştirilen ve birçok turistin katılıp yüzlerinde büyük maskeler taktığı Highantes Festivali ise Angona’da organize edilmektedir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.