Vizesiz Bir Ada Tatili: Bahamalar

 

Türk vatandaşlarına vize uygulamayan ülkelerden biri olan Bahamalar’a turistik amaçlı ziyarette bulunduğunuzu girişte belgelediğiniz takdirde 8 aya kadar vizesiz olarak seyahat edebilirsiniz. Seyahatinizin turistik amaçlı olduğunu ispatlamak için otel rezervasyonunuzu ve dönüş uçak biletinizi ibraz etmeniz gerekebilir.

Bahamalar’a Türkiye üzerinden direk bir uçuş gerçekleşmiyor ancak İstanbul üzerinden Miami ya da Londra aktarmasıyla yaklaşık 14 saatlik bir seyahat sonucu ulaşılabilmektedir. Uçuşlar planlanırken Bahamalar ile Türkiye arasındaki 8 saatlik fark da dikkate alınmalı. Havaalanından  Nassau kent merkezine taksi ya da servisler vasıtasıyla kolayca ulaşım mümkündür. Havaalanı kent merkezine 15 km uzaklıktadır.

1492 yılında Amerika kıtasına ulaşan Kristof Kolomb’un ilk Bahamalar’ın Guanahani adasına ulaştığı düşünülmektedir. İspanyolların madenlerde çalıştırmak için yerli halkı köle olarak çalışmaya zorlaması ve köle avcıları nedeniyle ada nüfusu büyük ölçüde azaldı. Bahamalar bağımsızlığını 1973 yılında kazandı.

İspanyolca’da sığ deniz manasına gelen Bahamalar Hint Adaları’nın kuzeyinde yer alan ve takımadalardan meydana gelmiş bir ülkedir. Florida’ya, Küba’ya ve Haiti’ye yakın konumda bulunan Bahamalar yaklaşık 750 adadan oluşur ve yüzölçümü 140.000 kilometrekaredir. Başkenti Nassau ve önemli diğer kentleri Andros, Büyük Bahama ve Eleuthera olarak gösterilebilir. Ülkenin başkentinin de bulunduğu New Providence ülke nüfusunun %70’ini oluşturur. Bahamalar’ın resmi dili İngilizce olmasına rağmen sakinlerinin çoğunluğu Bahama aksanı ile konuşmaktadır. Ülkenin %80’den fazlası protestan, %15 kadarı da katoliktir.

Bahamalar’ın resmi para birimi Bahama Doları ve Amerikan Doları’dır. Bu iki para biriminin değeri birbirine eşit olduğundan ikisini de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bununla birlikte ülkeyi terk etmeden önce elinizdeki Bahama dolarını Amerikan dolarıyla değiştirmeniz tavsiye edilir zira Türkiye’de Bahama doları bozdurabileceğiniz bir döviz bürosu bulmak zor olacaktır. Ülke ekonomisi genel olarak turizm ve finans sektörüne dayalıdır ve aynı zamanda tropikal iklimi ülkede muz, ananas, mango, greyfurt gibi meyvelerin yetişmesine izin verir. Tropik tarım ürünleri ihracatı ülke ekonomisinin üçüncü en büyük sektördür.

Plajlarındaki ince ve beyaza yakın renkteki özel kumu, son derece temiz ve berrak sığ denizi ile yaz turizminin önemli bölgelerinden biri olan Bahamalar’da dalış, rehberli geziler, tropik orman yürüyüşü gibi aktiviteler de tur şirketleri tarafından düzenlenmektedir. Ayrıca doğa severlere özel mağara turları da yapılmaktadır. Bahamalar aynı zamanda bir çok plaj nikahına ve balayına ev sahipliği yapmaktadır. Ülkede birçok balayına özel dizayn edilmiş beş yıldızlı otel bulunur. Tropik bir ülke olan ada yılın her döneminde ziyaret edilebilecek bir iklime sahiptir ancak yine de turistler en çok yaz aylarını Bahamalar’da geçirmeyi tercih eder. Sıcaklık ortalaması kışın 20, yazın ise 28 derecede seyreder. Çok az yağış alır.

Bahama’nın ünlü yemekleri ve mutfağı çoğunlukla deniz ürünlerinden meydana gelir. İstiridye, ıstakoz, karides ve balık çeşitleri siyah fasulye ile birlikte sunulur. Milli yemekleri olan conch bölgedeki diğer ülkelerin aksine prinç ile birlikte tüketilir. Bol baharatlı Bahama yemeklerinden en çok bilinenlerden diğerleri ise kum yengeci ve dikenli ıstakozdur. Ülkede yaz sezonu dışında saat 19’dan sonra açık restoran bulmanız zordur.

Bahamalar’daki toplu kutlamaların en ünlüsü 26 ve 31 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen Jankanoo Geçidi’dir. Törende halk kentin en büyük caddesi üzerinde şık ve süslü giyisleri ile çalgılar çalarak yürür ve dans eder. Ağustos ayının 2. Pazartesi günü gerçekleşen Fox Hill Günü Festivali köleliğin yasaklanmasının kutlandığı bir festivaldir. Aynı zamanda Bahama Uluslararası Film Festivali ülkeyi çok sayıda yabancı sinemaseverin ziyaret etmesine sebep olan aktivitelerdendir.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.