Vizesiz Bir Ada Tatili :BARBADOS

Barbados Türk vatandaşlarına ziyaret sırasında resmi prosedür uygulamayan ülkelerden biridir. Ziyaret tarihinizi belirledikten sonra çantanızı hazırlayıp biletinizi alarak yola çıkabilirsiniz. 18 saat ile 24 saat arasında değişen uzun bir yolculuğun ardından ulaşabilir ve kentte 90 gün boyunca vizesiz olarak seyahat edebilirsiniz. Ülke görevlileri girişte otel rezervasyonunuzu ve dönüş uçak biletinizi kontrol etmek isteyebilir. Barbados’a Türkiye’den direk uçuş bulunmaz ancak Avrupa ülkelerinden yapılacak aktarmayla Barbados’a ulaşılabilir.

Barbados Güney Karayipler’de yer alan ve Antilerin bir parçası olan bir adadır. Yüzölçümü 430 kilometre karedir ve güneyinde Venezuela, batıda Trinidad Tobago ile komşudur. Barbados’un başkenti ve en önemli kenti Bridgetown’dur. Bununla birlikte Christ Church, Saint Andrew, Saint James gibi kentler de bulunmaktadır. Küçük Antiller’in doğusunda bulunan Barbados’un rakımı 335 metredir. Barbados’un resmi dili İngilizce olsa da yerli halk arasında Baja dili ile iletişim kurmaktadır. Barbados’un %95’I hristiyandır ve bunların %35’I Anglikan’dır.

Atlas Okyanusu üzerinden gelen Aliz rüzgarlarının etkisiyle ılıman, tropikal bir iklime sahiptir. Ülkenin iklimi iç kesimlerde kıyıya göre farklılık gösterir. İç kesimler ormanlara sahiptir ve bir kısmı tarım amaçlı kullanılır. Bu bölgelerde şeker kamışı çiftlikleri yer almaktadır. Tropikal iklime sahip olan ülkeyi ziyaret etmek için en doğru zaman yağışsız geçen Aralık ve Mayıs ayları arasıdır. Haziran ile Kasım arası en çok yağışın alındığı dönemdir ve bu dönemde etkili kasırgalar meydana gelmektedir. Turistlere bu dönemde ziyaret gerçekleştirmeleri tavsiye edilmez.

Barbados dünya standartlarına göre yüksek yaşam kalitesine ve okuryazarlığa sahip ülkelerden biridir. Ülke insani gelişmişlik indeksinde 28. sırada bulunmaktadır. Amerika kıtasının bu yönüyle en gelişmiş 3. ülkesidir. Ülkenin ismi İspanyolca’da sakallı anlamına gelir ve bu isim İspanyollar tarafından incir ağaçlarından esinlenilerek verilmiştir.

Barbados adasını ilk keşfedenler Portekizliler olsa da 1624 yılında İngilizler ilk yerleşimi kurmuşlardır. İngilizler bu adaya şeker kamışı çiftliklerinde köle olarak çalıştırmak için Afrika’dan köleler getirmişlerdir. Barbados adası 1966 yılına gelindiğinde bağımsızlığını ilan etmiştir. Ülkenin en ünlü kurumu Codrington Koleji’dir. Bölgedeki en iyi üniversite olarak

bilinen okul Barbados’un liman kenti Bridgwtown’da yer alır.

Barbados yemekleri İngiliz, Hint ve Afrika mutfağının izlerini bulundurur. Standart bir Barbados yemeği genel olarak baharat ve ot ile harmanlanmış et ve balık ile salatadan oluşur. Barbados’un en ünlü yemeği gravy soslu Cou-Cou ve balık kızartmasıdır. Bir diğer ünlü yemeği ise füme domuz eti ve patatesten meydana gelen Pudding and Souse’dur. Ülkede en çok tüketilen yerel lezzetlerden biri de hindi kanadıdır. Aperatif olarak pilav, tatlı, patates, kızartılmış muz ikram edilir.

Barbados’ta canlı ve renkli bir gece hayatı vardır. Ülkenin her bölgesinde sabaha kadar dans edebileceğiniz kulüplerden, raggea ve caz barlara kadar birçok eğlence mekanı bulunmaktadır. Holetown, St Lawrance Gap ve Oistin’s Fish Fry kentin gece hayatının odak noktalarıdır. Barbados yarım pansiyon ucuz otellerden lüks resortlara kadar geniş konaklama alternatifi barındırır. Yoğun sezonlarda fiyatlar yükseldiği için ziyaretçilerin önceden rezervasyon yaptırmaları faydalarına olacaktır. Bridgetown kentinde Hilton, Sunday Lane Hotel, ve Rex Resorts gibi beş yıldızlı lüks otellerin yanı sıra 1 Bedroom Apartment gibi düşük bütçeli seçenekler de var.

Barbados’un en önemli festivali Crop Over’dır. Bu festivale yerel halk yüksek katılım gösterir ve aynı zamanda sadece bu festivale katılım amacıyla her yıl binlerce turist Barbados’a gelir. Şeker kamışı ticaretinin yoğun olduğu dönemlerden kalma bir hasat etkinliği olan Crop Over festivalinde yerliler müzik eşliğinde turistlere yemek ikram eder ve şeker kamışı hasatlarını sergileyerek satış yapar.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.