Vizesiz Bir Avrupa Seyahati: Andorra’ yı Keşfedelim !

Andorra Prensliği Avrupa Birliği’ne dahil değil ancak Schengen sistemindeki ülkelerden biridir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da vizesiz olarak Andorra’ya Fransa ya da İspanya sınırlarından geçerek kara yoluyla girebiliyor. (Ülkede havaalanı yok.) Bu çerçevede turistik amaçlı yolculukla gelen ve diplomatik pasaport sahipleri Andorra’da 90 gün boyunca vizeden muaftır.

Vizesiz Andorra’ya giriş için yolculuğunuzun bitiş tarihi itibariyle 6 ay geçerliliğe sahip bir pasaportunuz olmalı. Seyahat öncesinde otel rezervasyonu, davet mektubu, uçak rezervasyonu ve sağlık sigortası yaptırmış ve belgelemiş olmanız gerekmektedir.

Andorra Prensliği 468 km²’lik alanı ve 80.000 civarındaki nüfusuyla Fransa ve İspanya arasında sıkışmış gibi duran ve seyahat güzergahlarında genellikle gözden kaçan küçük bir ülkedir. Prenses Dağları’nın yamaçlarında kurulmuş dağlık ülke bölgedeki en iyi kayak pistlerini ve kış tatili tesislerini sunmaktadır. Küçüklüğüne rağmen kayak pistleri, doğal yürüyüş parkurları, dağ manzaraları ile meşhur. Bir kaç küçük kasaba ve yüksek dağlar arasında sıkışmış köylerden oluşan Andorra Barselona’dan ve Touluse’dan kara yoluyla 3 saatlik bir mesafede yer alır. Ülkenin ana cazibe merkezi olan Andorra La Vella yürüyerek dolaşılabilecek kadar küçük ama bir çok mağaza ve restoran alternatifi sunacak kadar da kalabalık bir ana caddeye sahiptir.

Resmi dili Katalanca‘dır ancak Fransızca ve İspanyolca yaygın şekilde konuşulmaktadır. Andorra’nın resmi para birimi yoktur bu nedenle Andorra’da euro kullanılır. Kışlar son derece soğuk ve yazları sıcak ve kurak. Ocak ayı ortalama sıcaklığı -1, Temmuz ise 25 derecede seyreder.

Kayakçılar her yıl Pas de la Casa ve Grau Roig Kayak bölgesi için bir üs olan Encamp kasabasına akın ederler. 2000 metre yükseklikte bulunan ülkedeki engebeli araziler, dağ gölleri, dik vadiler ve alt-Akdeniz iklimi Andorra’yı ideal bir yaz etkinliğine uygun hale getirir. Doğa severlerin cennet olarak tanımladığı Andorra’da ormanların toplam yüzölçümün %90’ını kapsar.

Andorra’da dağcıların tırmanabileceği bir çok parkur var. Pitoresk İncles Vadisi belki de Andorra’nın en güzel örnekleri olan dar patikalar, renkli dağ bitki örtüsü, sığır ve atların otladığı yemyeşil çayırlarından geçen bir güzergah izler. Comapedrosa’nın zirvesi neredeyse 3000 metreden komşu Fransa ve İspanya manzarası sunar. Andorra’da bu turistik güzergahlar boyunca dağcılar için geleneksel dağ kulübeleri ücretsiz sunuluyor.

Barselona’dan Andorra’ya kış aylarında günde 5 otobüs gider ve fiyatı 48 eurodur. Barselona ayrıca kuzeyden Prenses Dağı’nı geçmek yerine güneyden araba kiralayarak girmek isteyenler için en mantıklı güzergahdır. Burada yollar daha düzgündür. Touluse üzerinden Andorra’ya ulaşmak için de raylı taşıma en kolay yol. Touluse’tan her gün Andorra’ya tren kalkıyor. Ülkedeki toplu taşıma araçları taksi ve otobüslerle sağlanıyor.

1000 yıllık bir geçmişe sahip olan Andorra Prensliği Romanesk kiliselerinden eski yaşam biçimlerine, müzelerden tematik gezilere ve bin yıllık bir tarihe tanıklık eden zengin bir kültür mirasına sahiptir. Ülkedeki yedi cemaatin her biri Andorra kültürünün bir parçasını oluşturur.

Andorra ağırlıklı olarak turizm endüstrisine güvenir ve bu yüzden bölgede seçim yapılabilecek çok sayıda otel vardır. Makul fiyatlı bir otel arıyorsanız 94 dolar ödeyerek Acta Art Hotel’i; biraz daha lüks bir seçim için ise 214 dolar ödeyerek Andorra Park’ı deneyebilirsiniz.

Çoğu otelin restoranları var ancak dışarı çıkmak ve şehrin size sunacağı diğer tatları görmek de tercih edilebilir. Otantik Fransız mutfağını denemek isterseniz Versailles‘ı; Akdeniz yemeklerinden hoşlanıyorsanız El Ginjol‘ü deneyin. Tapas yemeyi unutmayın. Akşam bir bira için bir yer arıyorsanız Cerveseria L’Albadia’ya uğrayın. Eğer daha fazla alkol ve dans etmek istiyorsanız La Borsa‘ya doğru yola çıkmalısınız.

Andorra la Vella kasabasındayken nerede kaldığınızın bir önemi olmaksızın her yere yürüyebilirsiniz. Eski şehirden bir yere geçmek isterseniz de yerel otobüsler önerilir. Bir bölgeden diğerine geçmek yaklaşık 30 dakika alır. Kayak yapmayı planlıyorsanız “kar otobüsü”yle yerel kayak merkezlerine 1.25 ile 3.75 dolar ücretle gidebilirsiniz.

Andorra’da vergilendirme çok düşük olduğu için Avrupalı turistler tarafından vergi cenneti olarak görülür. İyi bir alışveriş deneyimi için Andorra Serbest Pazarı’na uğrayarak ucuz takı, aksesuar ve kıyafetler bulabilirsiniz. 2000’den fazla mağazası ve gümrüksüz fiyatlarıyla moda alışverişinde de Avrupa’nın en popüler yerlerinden biri.

Andorra Avrupa’da Pitoresk başkentidir. Kayak yerleri ile ünlü olmasına rağmen aynı zamanda yaşam tarzı, kaplıcaları ve spa tesisleriyle de ünlüdür. Andorra’da kayak sezonu Aralık ayının ilk haftasında başlar ve Paskalya sırasında sona erer. Bazı tatil köyleri Mayıs ayının ilk haftasına kadar açık kalır. Aralık aynı zamanda ünlü Purissima festivalinin yapıldığı aydır.

Andorra’da Noel ve Yılbaşı günlerine ek olarak iki ulusal tatil vardır. 14 Mart’ta Anayasa Günü ve 8 Eylül’de Andorra’nın kurucusu Aziz Meritxell Festivali. Bu dönemlerde Andorra müzeleri tiyatro, astronomi turları ve dans festivalleri turistlerin ilgisini çeker.

Andorra’ da Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken Yerler

Place del Poble

The People’s Square olarak da bilinen Place del Poble Andorra’da ziyaret edilmesi gereken önemli yerlerden biri. Burası şehirdeki en popüler toplanma yeridir. Bir çok spor kulübü ve yeşil alanları ile Andorralı çocukların da uğrak yeridir.

St Stephen

Gezdiğiniz yerdeki binaların mimarisini incelemeyi seviyorsanız Aziz Stephen Katolik Klisesi ilginizi çekecektir. Bu kilise 12. yüzyılda inşa edilmiş ve tamamen taştan yapılmıştır. İçeride kıyameti temsil eden bazı resimleri görmeniz mümkündür.

Caldea

Burası Avrupa’daki en büyük ve en çok ilgi çeken Kaplıcalarına sahiptir. Hafta sonu giderseniz bazı bölümleri kullanmakiçin sıra beklemeniz gerekebilir. Spa bölümünde büyük bir kapalı yüzme havuzuna erişebilirsiniz. Dışarıda kar yeğerken havuza girmek turistlerin keyifli aktivitelerindendir. Üç saatlik spa 42 dolar ve ekstra her 15 dakika için 2 dolar ödemeniz gerekecek.

Casa de la Vall

Bu yapı 400 yılı aşkın bir süredir Andorra’nın parlamento binası olarak kullanılıyor. Bölgede her zaman ücretsiz rehberli turlar var ancak tur başlamadan aylar önce rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

Plaça del Poble

Halk Meydanı anlamına gelen bu meydan hükümet meydanının yukarısında bulunur. Oldukça yüksek bir bölgede bulunduğu için Andorra’nın dağ ve vadi manzarasına sahip olabilirsin.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

1
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.