Vizesiz Doğa İle İç İçe Bir Ülke : Botsvana

Botsvana Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına turistik ziyaretlerinde 90 güne kadar vize uygulamayan ülkelerden biridir. Konaklama ve seyahat belgelerini ibraz ederek ülkeye giriş yapabilirsiniz. Botsvana’ya Türkiye’den direk uçuş yoktur ancak Cape Town ya da Johannesburg aktarmasıyla Botsvana’nın başkenti Gaborone‘daki Sir Seretse Khama havalimanına ulaşabilirsiniz. Botsvana’da Türkiye Cumhuriyeti ile direkt bağlantılı bir konsolosluk yoktur. Bu nedenle Türkiye vatandaşları işlemlerini Güney Afrika Cumhuriyeti üzerinden yürütmelidir. Bütün işlemler için pasaportunuzun en az 180 gün kullanım süresi bulunmalıdır.

Güney Afrika’da bulunan Botsvana güneyinde Güney Afrika Cumhuriyeti, kuzeyinde Namibya, doğusunda Zambiya ile komşu 2 milyonluk bir ülkedir. Botsvan doğası ve vahşi yaşamıyla meşhurdur. Chobe Parkı, Gemsbok Parkı bütün dünyadan turistin ziyaret ettiği turistik merkezleri arasındadır.

Botsvana’nın en büyük kenti başkent Gaborone‘dur. Bununla birlikte Molepolole ve Francistown da ülkenin diğer önemli şehirleri olarak bilinir. Ülkenin resmi dili yerel Setsvana ve İngilizce olsa da yerli halk genel olarak Setsvana dilini kullanır.

Tarihi 1000 yıl önce hayvancılık yapan Tswana kabilesine dayanmaktadır. Tarihi boyunca bölgenin en önemli geçim kaynağı hayvancılık olmuştur. Son yıllarda yer altı kaynakları da işlenmeye, ekonomiye katılmaya başlamıştır. Ülkenin en önemli ihraç maddesi elmastır ve bu ülke ihracatının yaklaşık %65’ini oluşturur. Ülkede ayrıca gümüş, tuz ve kömür madenleri bulunur.

Güney yarıkürede bulunan Botsvana’da en sıcak ay Şubat’tır. Ağustos ayında çölden kum taşıyan şiddetli fırtınalar rahatsız edici olduğu için turistler ise ülkeyi en çok sonbaharda, Nisan ayında ziyaret etmeyi tercih etmektedir. Denize kıyısı olmayan ülkede karasal iklim hakimdir. Botsvana’da iklim genel olarak kuraktır ve bazı bölgelerde çöl iklimi görülmektedir.  Bu nedenle sıcaklıklar yıl içine 20 ile 35 derece arasında değişir. Yıl boyunca Aralık-Mart arası yağışlı, geri kalan aylar kurak geçer.

Botsvana halkının yaklaşık yarısı yerel kabile dinlerine inanırlar. Geri kalanlar çoğunlukla Hristiyan‘dır ve bunların çoğu protestandır. Nüfusun yaklaşık olarak %90’I Bantu kabilesi üyelerinden oluşur. Ülkede zorunlu eğitim yoktur ama yine de %70 okuma yazma bilir. Ülkedeki tek üniversite başkent Gaborone kentinde bulunur.  Ülkenin para birimi olan Pula diğer para birimlerine karşı değersiz değildir. Ekonomi her yıl ortalama %9 büyümektedir. Geçmişin en fakir ülkelerinden olan Botsvana bu sayede gelişmekte olan ülkeler sınıfına yükselmiştir. Dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden biridir.

Botsvana mutfağı genel olarak Güney Afrika mutfağıyla benzer özellikler gösterir. Halk en çok prinç ve meyve tüketir. Yetiştirilen sığırların eti yemeklerinde sık görülür. Seswa en çok tükettikleri et yemeğidir ve Vetkoek denilen bir tür ekmek yerler. Bogobe isimli bir tür yulaf diğer meşhur yemeklerindendir.

Botsvana’da en önemli etkinlik yeni yıla girilen 1 Ocak günüdür. Botsvana halkı yeni yıla diğer ülke insanlarına göre daha çok önem verir. Yine her sene Şubat’ta ağaç dikilen ve ekolojik duyarlılığa dikkat çeken bir festival düzenlenmektedir. Başkent Gaboronne’de Matisong Festivali Mart ayında düzenlenir. Bu festival yaklaşık sekiz gün sürer ve kentin sokaklarında performans sanatçıları ve müzisyenler gösterilerde bulunur. Ülkenin önemli milli günlerinden biri 30 Eylül’dür ve bu günde halk bağımsızlığını kutlar, geçit törenleri yapılır. Nlapkhwane kentinde düzenlenen Tjilenje Karnavalı‘nda tarihi gösteriler ve müzikal oyunlar sahnelenir.

Botsvana’da her sene Nisan ayında Maun Festivali organize edilir ve bu festivalde şiirden resime, müzikten dansa çeşitli gösteriler yapılır. Motor sporlarından off-road severler ise her yıl Haziran’da yapılan Toyota Çöl Etabı‘nı izlemek için Botsvana’ya gelir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.