Vizesiz Doğa İle İç İçe :BOLİVYA

Bolivya’yı ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeye tabi değildir. Türkiye’den aktarmasız uçuş bulunmaz ancak Amsterdam ya da Lima aktarması ile Bolivya’ya ulaşabilirsiniz. Almanya ya da ABD üzerinden de aktarma yapmak mümkün ancak transit vize uygulamaları öğrenilmelidir. Genel olarak Türkiye ile Bolivya arası yolculuk 17 saat sürer.  Güney Amerika kıtasının ortasında yer alan Bolivya’nın doğusunda Brezilya, güneyinde Arjantin ve Paraguay, kuzeyinde ise Peru yer alır.

Siyasi ismi Çok Uluslu Güney Amerika Cumhuriyeti olan Bolivya hem yüksek, karlı tepelere; hem tropik yağmurlu Amazon Ormanları’na; hem de sarp vadilere sahip doğasıyla turistlerin ilgisini çeken ülkelerden biridir. Bu bölgeye İspanyol kolonisi olduğu dönemlerde Yukarı Peru denirdi ancak bugünkü Bolivya ismini ona İspanyol esaretinden kurtuluşun öncüsü olan Simon Bolivar‘dan almıştır. Bolivya bu kıtada Paraguay’la beraber okyanus kıyısına sahip olmayan iki ülkeden biridir. Bolivya’nın başkenti Sucre ve devlet başkenti ise Paz kentidir. Bolivya’nın en büyük üç kenti olan Oruro festivalleriyle, Tupiza doğasıyla, Santa Cruz ise renkli eğlence ve gece hayatıyla ünlüdür.

Yerlilerin öz kültürünü koruduğu nadir ülkelerden biri olan Bolivya’daki etnik yapı ülkede konuşulan dillere de yansımıştır. Bolivya’da 36 resmi dil vardır ancak ülkenin %90’Inın konuştuğu dil İspanyolca olduğundan ülkeye İspanyolca hakimdir. Aynı zamanda yerlilerin çoğu anadilini konuşmaya devam etse de çoğu İspanyolca bilir. Ülke genelindeki bütün yazışmalar, medya İspanyolca’dır. Bazı bölgelerde Portekizce de yabancı dil olarak bilinir. Bolivya halkı asimilasyona uğramamış, bugüne kadar kültürünü koruyabilmiş nadir latin ülkelerinden biridir. Halkın %70’sini yerliler oluşturur ve eğlenceli festivalleri, gizemli aktiviteleri, sanat oyunları ve kostümleriyle turistler tarafından oldukça otantik bulunan bir kültüre sahiptir.

1525 yılında İnka İmparatorluğu tarafından yönetilen bölgeya İspanyolların gelmesiyle sömürgesi altına girmiştir ve 16. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar İspanyollar tarafından yönetilmiştir. 1825 yılında uzun süren bir direnişin ardından bağımsızlığını kazanmıştır. Ülke tarihi darbelerle anılır zira ülkede bugüne kadar 180 darbe olmuş, 6 cumhurbaşkanı suikasta uğramıştır. Komşularıyla ilişkisi her dönem gergin olan Bolivya 1884 yılında bütün kıyı şeridini savaş sonucu

Şili’ye kaybetmiş ve bir kara ülkesi haline gelmiştir. Bolivya seküler bir anayasaya sahiptir. Bununla birlikte ülke nüfusunun %79 katolik hristiyandır. Kalan kısım ise protestandır.

Bolivya’da iklim genel olarak ılımandır ve turistler Mayıs ve Ekim arasında ziyaret etmeyi tercih ederler. Bu dönemlerde aşırı sıcaklar ve nem sorunu ortadan kalkmıştır. Yine de bilinmelidir ki ülkenin iç kesimlerinde karasallık hakimdir ve dağ bölgeleri bu dönemde soğuk olabilir. Doğu bölgelerde yazlar sıcak ve yağışlı; batı bölgelerde ise daha kurudur. Llanso bölgesi yağışlı tropik, Altiplano bölgesi kurak ve sıcak; Yungas yağışlı ve fırtınalı; Chaco ise yarı tropik nemli bir iklime sahiptir.

Bolivya doğal rezervler bakımından oldukça zengindir. Hidrokarbon ülke ekonomisinde önemli bir yer tutar. Yine de ülkede büyük altyapı sorunları olduğundan bölgenin en düşük gelirli ülkelerinden biridir. En meşhur ihraç ürünü soya fasulyesidir.

Yerliler kendilerini “compensino” olarak tanımlarlar. Eski dönemlerde kullanılan “indio” sözcüğünü kullanmayınız zira yerliler bunu hakaret olarak karşılayabilir. Bolivya halkı genel olarak sıcakkanlıdır ve turistlere iyi davranır. Sizi tanımasalar da selam verebilirler, selamlarını karşılayın. Ülkede yaşlılara saygı gösterilmesine özen gösterilir.

Bolivya yemekleri iklimine göre bölge bölge ayrılmıştır. Dağlık bölgelerde prinç ve et tüketilirken düşük rakımlı yerlerde tropikal yemekler görülür. Bolivya’da biftek önemli bir yer tutar ve her restoranda bir biftek sipesiyali bulabilirsiniz. Balık ve domuz etinin de halk tarafından çok tüketildiği Bolivya’da yemekler genel olarak kızartılarak tüketilir. Ülkenin meşhur yemekleri saltenas et ve cunapedigerdir. Bunlar et ve peynir ile hazırlanmış hamurişi yemeklerdir. Lomomontado denilen yemek ise yumurtalı biftektir.

Bolivya’nın çok uluslu yerel kültürü ülkede bir çok etkinlik ve festivalin de düzenlenmesine sebep olmuştur. En önemli festivalleri her yıl Şubat’ta düzenlenen Oruro Festivali‘dir. Oruro şehrindeki bir haftalık festivalde özel kostümlü dansçılar ve müzisyenler sokaklarda eğlenirler ve yerli halk ile turistler sokakta su savaşı yapar. Bu festivalde Luciver ve

 St Michael’in şeytan kostümüyle dans ettiği sahne turistlerin büyük ilgisini çeker.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.