Vizesiz doğa, tarih, eğlence: Güney Kore

 

Güney Kore Türk vatandaşlarına vize uygulamayan ülkelerden biridir. 90 güne kadar yapılan ziyaretlerde havalimanında alacağınız vize ile ülkede konaklayabilirsiniz. Hem Türk hem Kore Havayolları ile Kore’ye İstanbul’dan aktarmasız olarak uçabilirsiniz.

Güney Kore Asya’da 220 bin kilometrekarelik bir alanda kurulmuş Kore Yarımadası’nın güneyinde yer alan bir uzakdoğu ülkesidir. Kuzeyinde Kuzey Kore, batısında Sarı Deniz, doğusunda Doğu Denizi bulunur. Ülkenin başkenti Seul’dur ve 62 kilometrekarelik alandaki 11 milyonluk nüfusuyla oldukça kalabalık bir kenttir. Seul’dan sonraki ikinci önemli şehir bir liman şehri olan Gusan’dır.

Güney Kore’nin resmi dili Korece’dir. Sondan eklemeli (Türkçe’ye benzer) bu dili yazmak ve okumak diğer doğu dillerine göre oldukça kolaydır. Bununla birlikte 45 yaşın altındaki Korelilerin büyük bölümü İngilizce; 60 yaşın üstü ise Japonca bilmektedir. Korelilerin büyük bölümü Budizm’I benimsemiştir. Budizm’in ardından en çok görülen inançlar ise Hristiyanlık, Şamanizm ve Konfiçyüsçülük’tür. Ülke seküler bir anayasa ile yönetilir ve halk da seküler bir hayat sürmektedir. Asya kıtasının en önemli 4., dünyanın ise 11. büyük ekonomisidir. Büyük ölçüde ihracata dayanan ekonomisi elektronik, otomotiv, gemicilik, makina gibi sektörlerde dünya liderleriyle rekabet edebilecek güce sahiptir. Savaş sonrası ekomomideki bu büyük gelişime Koreliler “Han Nehri Mucizesi” derler.

Kore yarımadasının tarihi 5000 yıl öncesine kadar inmektedir. Bölge çok uzun yıllar süren işgallere ve kanlı savaşlara sahne olmuştur. İkinci Dünya Savaşı sonrasında ülke Sovyetlerin ve ABD’nin işgalinden kurtulduktan sonra Kore Yarımadası ikiye bölündü. 1950 yılında Güney Kore, Kuzey Kore tarafından işgal edildi ve Türk askerlerinin de yer aldığı bu savaş sonunda bugünkü Kuzey-Güney sınırı çizildi. Savaş sonrası Güney Kore ekonomisi oldukça hızlı bir şekilde gelişti ve bugün bölgenin en önemli ülkesi haline geldi.

Güney Kore’de dört mevsim de yaşanmaktadır. Yazın hava yağışlı ve sıcaktır. Turistlere genel olarak nem düzeyinin azaldığı Haziran ile Nisan ayları arasında bölgeyi ziyaret etmeleri tavsiye edilir. Bahar aylarının yaşandığı bu dönemde ülkenin her yeri rengarenk ağaçlarla dolmaktadır. Eğer ilkbahar düşünülmüyorsa bir diğer ziyaret dönemi olarak Eylül-Ekim ayları düşünülebilir. Bu aylarda bunaltıcı sıcaklar geçer ve yağmurlar azalır. Festivallerin de büyük bölümü bu aylarda organize edilmektedir. Kış aylarında ise Güney Kore’yi ziyaret etmeniz pek tavsiye edilmez zira Sibirya etkisi altında uzun ve oldukça soğuk bir kış geçirir.

Güney Kore yemekleri için farklı düşünceler vardır. Bazıları çok severken bazıları pek beğenmez. Yine de kendi damak tadınıza göre yemekleri bulabileceğiniz bir kenttir. Yemeklerde ana malzeme olarak prinç, fasulye kullanılır. Bir deniz ülkesi olan Kore’de deniz ürünlerinin ayrı bir ağırlığı vardır. Kore’nin en meşhur yiyecekleri dak kkochi adını verdikleri ve sokaklarda satılan bir tür tavuk şiş, eomuk adını verdikleri balık içeren bir çeşit hamurişi, lahana turşusuna benzetilen kimchidir. Sarımsak, pırasa ve zencefil de yemeklerde yoğun kullanılmaktadır. Kore’de çorba kültürü ve deniz ürünleri gelişmiştir. Kore Barbeküsü ülkeye gelen turistlerin en çok merak ettiği ve yemeyi tercih ettiği yerel yemektir. Hemen her yemeğin içinde et bulunduğundan vejateryenler Kore’de iyi yemek bulmakta sıkıntı yaşayabilir. Yemeklerden sonra yeşil çay ya da kahve içerler.

Gaya Krallığı’nın anısına düzenlenen ve savaşlarını, tarihini tanıtma amacı taşıyan Daegaya Festivali Nisan ayında düzenleniyor ve yaklaşık dört gün sürüyor. Mayıs ayında Korelilerin tarihi lokman hekimi Heo Jun’un şifalı ilaçlarının tanıtıldığı Sancheong Şifalı Bitkiler Festivali on gün boyunca bütün dünyadan alternatif tıp meraklılarının ilgisini çekiyor. Bununla birlikte her sene başkent Seul’de düzenlenen Yeon Deung Festivali’nde ise Buda’nın doğum gününü kutlama amacıyla yüzbinlerce kişi kentin sokaklarını fenerlerle aydınlatıyor.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.