Vizesiz Eğlence Ve Tatil ülkesi :Bosna-Hersek

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Bosna Hersek’e yapacakları turistik gezilerde 90 güne kadar vizeden muaf tutulmaktadır. Türkiye’den bölgeye karayoluyla ya da havayoluyla ulaşım sağlanabilir. İstanbul’dan Saraybosna‘ya ve Mostar‘a aktarmasız uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Eğer tren yolunu kullanmak isterseniz Belgrad ya da Zagreb üzerinden 19 saatlik bir yolculukla Saraybosna’ya ulaşabilirsiniz ancak Bulgaristan sınırından transit vize temin etmeniz gerekir.

Yaklaşık olarak 50 bin kilometrekarelik bir alanda kurulmuş olan Bosna Hersek üç ayrı milliyetten (Boşnak, Sırp, Hırvat) halka ev sahipliği yapar. Bununla birlikte kendi içinde de Bosnalı ve Hersekli olarak iki gruba bölünmüştür. Bosna kuzeyde, Hersek güneydedir. Ülke nüfusu 4 milyon civarındadır.

Siyasi açıdan bakıldığında sovyetlerin etkisinden yeni yeni sıyrılmaya başlamış bir ülke olarak değerlendirilebilir. Bütün sokaklarında savaşın etkileri görülebilir. Şehir duvarlarındaki kurşun izleri görülebilir zira gençlerin tarihi unutmamaları istenmektedir. Saraybosna kentindeki 2. Dünya Savaşı simgesi Sönmeyen Ateş Anıtı; 1.Dünya Savaşı’nı simgeleyen Latin Köprüsü; 1992 Sırp Savaşı’nı simgeleyen Viyecnitsa Kütüphanesi ülkenin turistler tarafından en çok ziyaret edilen tarihi yerleridir.

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna; diğer büyük şehirleri ise Mostar, Trebninje, Travnik, Srebrenitsa olarak bilinir. Avrupa’nın güneydoğu bölgesinde yer alan Bosna Hersek’in kuzeyinde Hırvatistan, doğusunda Sırbistan, güneyinde Karadağ ile komşudur. Bununla birlikte Adriyatik Denizi’ne de 19 kilometrelik bir kıyısı bulunur. Balkan ülkesidir.

Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar olmak üzere üç farklı milletten insanın bulunduğu Bosna Hersek de bu üç dil resmi dil sayılmıştır. Halkın büyük bölümü İngilizce bilir ve İngilizce ülkenin ikinci resmi dili sayılabilir. Ülke inanç bakımından da üçe bölünmüştür. Ülkenin %45’ini müslüman Boşnaklar, %35’ini ortodoks Sırplar ve %17’sini Katolik Hırvatlar oluştursa da ülke anayasası laiktir.

Bosna Hersek tarihte ilk kez Roma İmparatorluğu egemenliği altında görülmüştür. 15. yüzyılda Osmanlı idaresine giren Boşnaklar İslam dinini benimsemiştir. 86-92 iç savaşından sonra Miloseviç tarafından kıyıma uğradı. Mart 92’de referandum sonrası bağımsızlığını kazandı. Boşnaklar tarihlerine, kültürlerine çok bağlılardır. Kahve yanında lokum, misafirliğe kesme şekerle gitmek gibi ritüelleri vardır. Birçok Boşnak akordeon çalar. İnatçı ve milliyetçi olarak bilinirler.

Dört mevsimin de yaşandığı Bosna Hersek de kışlar soğuk, yazlar sıcak geçer. Ülkenin güneybatı bölgesinde ise Akdeniz iklimi görülür. Bu nedenle genel olarak sonbahar ya da ilkbaharda daha çok ziyaret edilir. Eğer kayak yapmayı düşünüyorsanız Ocak-Mart aylarında bir çok bölgede kayak yapılmaktadır. Ağustos ayında ise Banja Luka kentinde organize edilen Yaz Oyunları’nda birçok kentten sanatçının katılımıyla konserler ilgi görmektedir.

Boşnak yemeklerinde Bizans etkileri görülür. Cevapi isimli köfteleri, Pita

isimli börekleri, Boşnak Böreği, içine Şarap katılan et yemeği Bosanski ülkenin meşhur yemekleridir.

Üç farklı milletten insanın bulunduğu ülkede festivaller de çeşitlidir. Savaş karşıtı Saraybosna Film Festivali Bosna Hersek’in en büyük ulusalarası organizasyonudur. Saraybosna Caz Festivali de ülkenin en önemli müzik organiasyonudur. 2004’ten beri gerçekleştirilen ve ülkenin her yerinden çocukların davet edildiği Çocuk Festivali bölgenin en geniş çocuk festivalidir. Ağustos ayı içinde Castel Kalesi‘nde düzenlenen yaz oyunları boyunca tiyatro, şiir, konser gibi aktiviteler gerçekleştirilir. Eski geleneklerini yansıtan Etno Festivali ise Temmuz ayında düzenlenir ve yaklaşık iki gün sürer.

Bölgesinde yer alan diğer eski Sovyet ülkelerine kıyasla madencilik ve kimya endüstrisi açısından daha gelişmiştir. Bununla birlikte geçmişteki çalkantılı siyasi tarihi ve savaşlar ülke altyapısına büyük zarar vermiş ve ekonomisi zarar görmüştür. Bugün en önemli gelir kaynağını hizmet sektörü oluşturur.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.