Vizesiz El Değmemiş Ormanlar Ülkesi :Endonezya

Endonezya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 90 güne kadar olan ziyretlerinde vize uygulamamaktadır. Vizesiz Endonezya’ya İstanbul’dan yapılan direkt uçuşlarla gidilebilir. Başkent Cakarta‘ya aktarmasız olarak uçabilirsiniz ancak Singapur üzerinden yapılan uçuşlar her zaman daha ucuza mal olmaktadır.

Endonezya Cumhuriyeti dünyanın en kalabalık ülkelerinden biridir. Dünyada Çin, Hindistan ve ABD’den sonra en çok nüfusa sahip olan Endonezya aynı zamanda bir islam ülkesidir. Endonezya’ya alkol ve domuz eti ile girmek yasaklanmıştır. Tam 17bin 500 adadan meydana gelen Endonezya dünyanın en büyük ada ülkesidir. Tropik iklim etkisi altında olan ülke dünyanın en sıcak ve en nemli ülkelerinden biri olarak bilinir.

Endonezya tsunami, deprem, yanardağ patlaması gibi afetlerin çok sık görüldüğü bir yerdir. Ülke zengin bir doğaya ve bitki örtüsüne sahiptir. Ülkede birçok büyük akarsu bulunur. Bunların en önemlileri Musi, Rokar, Mamberamo, Kaan ve Kapus ırmaklarıdır. Endonezya el değmemiş ormanlarıyla dünyanın en gelişmiş biyoçeşitliliğine sahip ülkelerden birisidir. Güneydoğu Asya’nın en büyük ülkesi ve ekonomisi olan Endonezya aynı zamanda G20 üyesi ülkelerden biridir.

Güneydoğu Asya bölgesinde bulunan ve Hint Okyanusu ile Büyük Okyanus arasındaki adalardan meydana gelen Endonezya’nın başkenti Cakarta ve önemli kentleri Sumatra, Bali, Papua olarak bilinir. Ülkenin kuzeyinde Malezya, doğusunda Papua Yeni Gine ve güneyinda Avustralya vardır. Singapur ve Filipinler ile de deniz sınırına sahiptir. Ülke geniş bir alana yayıldığından üç farklı saat dilimi bulunur. Bu yüzden seyahat edeceğiniz bölgenin hangi zaman dilimini kullandığını kontrol etmeniz tavsiye edilir. Jakarta Türkiye’den 4, Bali 5, Jayapura ise 6 saat ileridedir.

Endonezya binlerce adadan oluşan bir ülkedir ve ülkede 250’den fazla farklı dil konuşulur. Ülke bağımsızlığını kazandıktan sonra devlet tarafından yapılan çalışmalarla bu dillerin ortak bir paydada buluştuğu Bahasia denilen lehçe resmi dil olarak kabul edilimiştir. Ülkenin resmi diline Endonezce de denilmektedir. Bununla birlikte İngilizce de ülkede yaygın olarak kullanılmaktadır ve özellikle turistik bölgelerde çoğu yerli İngilizce bilir.

Dünyanın en büyük müslüman ülkesi olan Endonezya’da Hristiyanlık, Hinduizm gibi dinler de resmi din olarak kabul edilir. Yüzde 88’ini müslümanların oluşturduğu Endonezya’da müslümanların büyük kısmı Sünni Hanefi’dir. Hristiyanların ise çoğunluğu katolik mezhebindendir.

Endonezya tarih boyunca deniz ticaret yollarının üzerinde bulunduğu için jeopolitik öneme sahiptir. Her dönem Çin, Hindistan, İran ve Bizanslıların ilgi duyduğu bölgeyi ilk olarak Hollandalılar kolonileştirmiştir. İkinci Dünya Savaşı’nda Japonlar tarafından işgal edilmiş ancak savaşı Japonya kaybedince Endonezya da 1945 yılında bağımsızlığını ilan ettiyse de bu savaşı kazanan devletler tarafından tanınmamıştır. Hollanda’ya karşı başlatılan silahlı mücadele sonucu BM aracılığıyla 1949 yılında tanınmıştır.

Endonezya’da ekonomi doğal petrol ve doğalgaz rezervlerine dayanır. Dünyanın en büyük 16. ekonomisi olan ülke aynı zamanda G-20 üyesidir. Topraklarının üçte ikisi ormanlardan meydana geldiği için orman ürünlerinde dünyanın en çok ihracat yapan ülkesidir. Topraklarının sadece %8’I ekilebilir durumda olan Endonezya’da en çok ekilen tarım ürünü prinçtir. Prinç aynı zamanda ülkenin temel gıdasıdır. Çay, kahve, şeker kamışı, hindistan cevizi gibi tarımsal ürünler diğer gelir kaynaklarını oluşturur. Bir ada ülkesi olan Endonezya’da balıkçılık da oldukça gelişmiştir.

Endonezya’nın Bali adası ziyaretçiler için tabiat, alışveriş, tarih, gece hayatı, yemek, eğlence açısından oldukça geniş alternatifler sunar. Gece hayatının sabahın ilk ışıklarına kadar sürdüğü Bali’de 24 saat boyunca açık market, restoran, bar, café bulmak mümkündür. Ülkede çok sayıda seyyar satıcı vardır. Ülkede el sanatları ve dokuma popülerdir. Birçok hediyelik el sanatı ürünü satılmaktadır.

Endonezya’nın en önemli tarım ürünü prinçtir ve bu yüzden Endonezya yemekleri prinç ağırlıklıdır. Restoranlarda bütün yemeklerin yanında garnitür olarak pilav verilir. Mutfakları bu bölgede yaşayan yüzlerce farklı kültürün etkilerini üzerinde taşır. Yemekleri çoğunlukla Hindistan, Arabistan, Çin ve Hollanda’nın etkisi altında gelişmiştir. En ünlü yemekleri Sate, Nasi Goreng ve Gado-Gado’dur. Ülkede çeşitli meyveler üretilir ve mango, jackfruit ve muz bunların başlıcalarıdır. Ülkede çay ve kahve çok tüketildiği gibi dünyanın da en büyük çay ve kahve ihracatçılarındandır.

Bir ekvator kuşağı ülkesi olan Endonezya’da kış mevsimi yoktur. Yılın her dönemi yağış alan ülkenin en yağışsız ayları Nisan-Ekim arasıdır ve turistler de genellikle bu dönemde gelmeyi tercih eder.  Ocak ayında ve Nisan’ın son günlerinde organize edilen Garabeg Java Festivali‘nde Endonezyalılar geleneksel kostümleriyle sokaklarda dans ederler. Mart ayında organize edilen Java Caz Festivali ise başkent Cakarta Kongre Merkezi‘nde yapılır ve dünyanın her yerinden müzisyenler bu festivalde sahne alır. Nyeni Karnavalı ise Bali’de yapılan dünyanın en ünlü Hindu Karnavalı‘dır. Nisan ayında düzenlenen bu festivalde ülkenin ve dünyanın çeşitli yerlerinden gelen Hindular yeni yılı kutlarlar.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.