Vizesiz Evrim Teorisinin Doğduğu Yer : EKVATOR

Ekvador Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına turistik amaçlı ziyaretlerinde 90 güne kadar vize uygulamamaktadır. Ülkeye Türkiye’den aktarmasız uçuş bulunmadığı için Madrid ya da Amsterdam üzerinden seyahat planlamanız gerekir. Ekvator’da uluslararası uçuşlara açık tek havaalanı Mariscal Sucre Havaalanı’dır.

Ekvador kuzeyinde Kolombiya, doğusunda Peru ile komşu olan bir Güney Amerika ülkesidir. Batısında Pasifik Okyanusu bulunur ve bununla birlikte yaklaşık 950 kilometre batıdaki Galapagos Adası da Ekvador’un bir parçasıdır. Bu ada Charles Darwin’in evrim teorisi çalışmalarını yaptığı yer olmasıyla ünlüdür. Ekvador ismini ülkeyi ikiye bölen ekvator çizgisinden alan ülke temsili demokrasi yoluyla idare edilir. Ekvador’un resmi dili İspanyolca‘dır ve bununla birlikte yerli halk Quichia isimli bir dili de konuşmaktadır. Halkın çoğunluğu Hristiyan olmakla birlikte onlarında da büyük bölümü Katoliktir. Ülke 1900’lü yılların başlarından beri seküler bir anayasayla yönetilmektedir.

Ülke La Costa, La Sierra ve El Oriente olmak üzere üç bölgeye ayrılır. La Costa bölgesi Pasifik Okyanus’una kıyısı olan sahil şeridirir. La Sierra ülke boyunca uzanan dağlık, yüksek iç bölgedir ve El Oriente ise doğu taraftaki Amazon ormanlarının bulunduğu bölgedir. Ekvador’un başkenti Kito olmasına rağmen en kalabalık ve önemli kenti Quayaguil‘dir. Ülkenin diğer büyük şehirleri ise Cuenca ve Protovejo‘dur.

Ekvador İspanyol sömürgeleri arasında bağımsızlık için mücadele başlatan ilk Güney Amerika ülkesidir. Ekvador bağımsızlığını 1820’de İspanya ile yaptığı Pichincha Savaşı’yla kazanmıştır. 1940’lı yıllarda Peru’ya savaş kaybetmiş ve Zarumilla Irmağı’nı Peru’ya bırakmak zorunda kalmıştır. 1970’lerde keşfedilen petrol yatakları sayesinde Güney Amerika’nın en büyük ikinci petrol ihrac eden ülkesi olmasına sebep oldu.

Ekvador tropikal iklim özellikleri gösterir ve bu yüzden en az yağış aldığı dönem olan Haziran ile Kasım ayları arasındaki dönem turistlerin en çok tercih ettiği zaman dilimidir. Ekvator’un kıyı bölgeleri sıcak ve nemli; batı bölgeleri sıcak ve kurak geçer. İç bölgelerde sıcaklık 30 derecelerde iken platolarda 10 derecedir ve yüksek bölgelerde kar vardır. Nüfusun büyük bölümünün yaşadığı And Dağları‘na yakın ovalarda iklim genellikle ılımandır ve yıl boyu sıcaklık değişimi düşüktür.

Ülkede okuma yazma oranı yüksektir ve dört üniversitesi bulunur. Ülkede herkes birbirini selamlar. Bir dükkanın önünden geçtiğinizde dahi selamlandığınızı farkedeceksiniz. Bununla birlikte iç kesimlerde bir erkeğin sokakta üstsüz ya da bir kadının mayo ile dolaşması hoş karşılanmaz iken kıyı bölgelerde ve turistik kentlerde halk daha hoşgörülüdür.

Ekvador dünyanın sayılı yemek kültürlerinden birine sahiptir. Tavuk, domuz, sığır eti ve patates en çok tükettikleri gıdalardır. Ülkede patatesin yeri diğerlerinden ayrı tutulur. Yaklaşık 100 çeşit patates tüketirler ve her sokak başında seyyar satıcılar patates kızartması satarlar. Bununla birlikte meyve de ülke mutfağında önemli yer tutar. Guanabana, Maracuya ve Papaya mutlaka denenmelidir. Ayrıca ülkemizde meşhur olan Chiqita muzları Ekvador’dan ithal edilir. Yine ülkemizde “Muz Cumhuriyeti” olarak kullanılan deyimde kastedilen ülke Ekvador’dur.

Ülkenin başlıca geçim kaynağı tropikal meyvelerin ve sebzelerin üretildiği tarım ekonomisidir. En önemli tarım ürünü kakao, ardından da muzdur. Portakal, limon, ananas gibi meyveler diğer önemli ihraç ürünleridir. 1920’li yıllardan sonra Santa Elena bölgesinden çıkarılmaya başlanan petrol de ülkenin diğer önemli gelir kaynaklarındandır. Ekvador OPEC’in tam üyelerinden biridir.

Katolik Hristiyan bir ülke olan Ekvador’un en çok katılım gösterilen festivali Paskalya Haftası’ndan önceki dönemde yapılan Karnaval ve Paskalya Bayramı boyunca organize edilen Semana Santa’dır. Etnik kültürlerinin ve yerel geleneklerin kutsandığı Otavalo Karnavalı ise Inti Raymi şehrinde ve Haziran ayında kutlanır.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.