Vizesiz gezip görmeye değen bir ülke: Gürcistan

 

Gürcistan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamayan ülkelerden biridir. 90 güne kadar yapacağınız turistik amaçlı ziyaretlerde sınırdan vize temin edebilirsiniz. Gürcistan’a İstanbul’dan ve Ankara’dan her gün aktarmasız uçuşlar yapılır. Bununla birlikte kara yoluyla da Gürcistan’a ulaşabilirsiniz.

Kafkasya’nın güneyinde ve Karadeniz’in doğusunda bulunan Gürcistan eski Sovyet ülkelerindendir. Rusya’nın güneyinde, Azerbaycan’ın batısında, Ermenistan’ın kuzeyinde ve Türkiye’nin kuzeydoğusunda bulunan Gürcistan 70 bin kilometrekarelik yüzölçüme sahiptir. Başkenti Tiflis; diğer büyük şehirleri ise Batum, Kutaisi ve Gori’dir. Ekonomik olarak zorlu bir dönemden geçen Gürcistan’da yine de kültür ve sanat etkinliklerine önem verilmektedir. Kafkaslardaki dağ köyleri ve Karadeniz sahilleri turistlerin ilgisini çeken bölgeler olarak bilinir. En meşhur tarihi yapısı Vardzia adı verilmiş ve 1100’lü yıllarda yapılmış bir mağara manastırıdır. Aynı zamanda başkent Tiflis tarihini yansıtan zengin bir mimariyle inşa edilmiştir.

Gürcistan’da resmi dil Gürcüce olarak tanınmıştır. Bununla birlikte halkın çoğunluğu bir dönem himayesi altında yaşadıkları Rusça’yı da bilir. Nüfusun yüzde 83’ü ortodoks iken az sayıda katolik ve müslüman da yaşamaktadır.

Türklerin ve Perslerin tam ortasında bulunan bu bölge 16. yüzyıl boyunca bu iki ülke tarafından sürekli saldırıya uğramıştır. Uzun yıllar batıdan Osmanlı, doğudan İran tarafından ele geçirilmeye çalışılan bu bölge 1500’lü yılların sonuna gelindiğinde yıkılmış; doğusu İran’a, batısı Osmanlı’ya katılmıştır. 1878’de Osmanlı Rusya’yla yaptığı savaşı kaybedince Gürcistan da Rus hakimiyetine girmiştir. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra kısa bir süre bağımsız olsa da İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Rusya tarafından işgal edilmiş ve bir Sovyet ülkesi haline gelmiştir. Ülke bağımsızlığını ancak 1991’de Sovyetlerin dağılmasıyla elde edebilmiştir.

Gürcistan Kafkasya’da yer alır ve sert bir kara iklimine sahiptir. Karadeniz şeridinde hava biraz daha ılık ve iklim daha yumuşak olsa da ülkenin genelinde kışlar çetin geçer. Bu nedenle Gürcistan’ı gezmek isteyenler genellikle bahar sonu ya da yaz aylarını tercih etmektedir.

Gürcü yemeklerinde en sık görülen malzemeler ceviz ve mısırdır. Yemeklerinde yoğun olarak sebze kullanan Gürcülerin yemeklerinde patlıcan, pancar, pırasa sık kullanılmaktadır. Kırmızı et yerine beyaz et tüketmeyi tercih eden Gürcüler’in cevizli sosla yaptıkları baja isimli bir tavuk yemeği vardır. Kahvaltıya önem veren halk çayla birlikte Gudis Kveli adını verdikleri bir çeşit tulum peyniri tüketirler. Kahvaltı menüsünde sık görülen bir başka yerel yiyecek ise peynirli ve yumurtalı pideye benzeyen haçapuridir.

Her sene Ekim ayı içinde organize edilen Tiflis Uluslararası Film Festivali ülkenin en ünlü etkinliğidir. Dünyanın dört bir yanından yönetmen ve yapımcının katıldığı bu etkinliğin dışında Uluslararası Tiyatro Festivali ve Tiflis Caz Festivali de Temmuz ayında düzenlenen ve sanat severlerin ilgisini çeken diğer etkinliklerdir.  Başkent Tiflis’in Meydan Pazarı’nda turistlerin ilgisini çeken çeşitli el yapımı ürünler ve aksesuarlar satılmaktadır.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.