Vizesiz gidilebilecek en güzel ülke: Güney Afrika

 

Güney Afrika Cumhuriyeti Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 30 günlük ziyaretlerine kadar vize uygulamamaktadır. Türk Hava Yolları ülkeye aktarmasız uçuş yapmaz ancak Avrupa aktarmalı olarak Cape Town ya da Johannesburg’a ulaşabilirsiniz. Güney Afrika aynı zamanda Cruise gemilerinin uğrak noktalarından biridir.

Ülkemizdeki kullanımı genellikle Güney Afrika olan bu ülke isminden de belli olduğu gibi Afrika kıtasının en güneyindeki ülkedir. Yüzölçümü 1.200.000 kilometrekaredir ve güneyinde Atlas Okyanusu, doğusunda Hint Okyanusu, kuzeyinde Mozambik, batısında Namibya yer almaktadır. Ülkede üç farklı başkent vardır: yürütme için Pretoria, yasama için Cape Town, yargı için başkent Bloemfontein’dir. En kalabalık kenti 4.5 milyonluk nüfusuyla Johannesburg’dur. Diğer büyük kentleri ise Durban, Port Elizabeth ve Doğu Londra olarak sıralanabilir.

Güney Afrika’da birçok resmi dil konuşulmaktadır ve bunlar resmi olarak da tanınmıştır. Ülkedeki resmi diller İngilizce, Afrikanca ve 9 farklı yerel dildir. Güney Afrika bu statüsüyle Hindistan ve Bolivya’nın ardından dünyanın üçüncü en çok resmi dile sahip olan ülkesidir. Nüfusun %61‘I Afrikanca, %21‘I Zuluca ve %15‘I Xhosaca dillerini konuşmaktadır. İngilizce ise ülkenin %11‘I tarafından anadil olarak kullanılmaktadır. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin nüfusu 55 milyondur ve halkın %78’I hristiyandır. Bunların içinde protestanlar %34 ile en yoğun bulunan hristiyan mezhebidir.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde 2. Dünya Savaşı sonrası yönetimi ele geçiren beyazlar ırkçı politikalar uygulamış ve siyahların birçok hakkını engelleyen bir toplum yapısı kurmuştu. Azınlık beyazlar çoğunluk siyahlara hükmediyordu. 90’lı yıllara gelindiğinde artan isyanlar, grevler ve çatışmalar sonucunda hapisteki Nelson Mandela serbest bırakıldı ve ülkede ilk meşru seçimler sonucuna başkan seçildi. O günden beri iktidarda siyahların partisi ANC bulunmaktadır.

Ülkede iklim Afrika’nın diğer yerlerine göre biraz daha yumuşaktır. Batıda sıcaklık ortalaması yıllık 12, doğuda ise 19 derecedir. Yine batı daha az yağış alırken doğu daha yağmurlu bir iklime sahiptir. Güney Afrika Cumhuriyeti yılın her döneminde ziyaret edilebilen ülkelerdendir. Eğer doğal yaşamı görmek isterseniz bölgedeki vahşi hayvanların sulak alanlara göç ettiği kış mevsimini; festivallere katılmak isterseniz yaz mevsimini tercih etmeniz gerekir.

Güney Afrika Cumhuriyeti Afrika’nın en gelişmiş ülkesi olarak kabul edilir. Yer altı madenlerine sahiptir ve ihracatının yarısını maden gelirleri oluşturur. Elmas ihracatında lider ülkelerdendir ve bugüne kadar çıkarılan en büyük elmas Güney Afrika’daydı. Tarımın ekonomiye katkısı gittikçe azalmakta ve bununla birlikte turizmin payı 90’lı yıllardan beri gittikçe artmaktadır.

Güney Afrika Cumhuriyeti mutfağı büyük bir alana yayılmış bir ülke olduğundan farklı etnik gruplardan etkilenmiştir ve bölgeden bölgeye damak tadı değişiklik gösterir. Kırsal bölgelerde ve küçük yerleşim yerlerinde kahvaltıya çok önem verilir ve ağır bir kahvaltı yapılır. Tahıl ezmesi, mısır, yulaf, muz, süt yoğun tüketilir. Şehirlerde ise kahvaltıya pek önem verilmez. Öğlen öğününde sebze ve et yemekleri tüketilir. Akşam yemeği ise et ağırlıklıdır. Salata ve tatlı yemekten sonra yenilir.

Ülkede her yıl çeşitli kentlerde birçok festival organize edilmektedir. Şubat’ta organize edilen Dance Umbrella’da kareografili danslar sergilenirken Up The Creek festivalinde ırmak çevresinde konserler verilir. Şubat ayının sonuna doğru ise geleneksel Güney Afrika mutfağının tanıtıldığı Prickly Pear Festivali düzenlenmektedir. Mart ayında başkent Cape Town’da Caz Festivali dünyanın çeşitli bölgelerinden birçok caz sanatçısını ağırlamaktadır. Nisan ayında ise Zeytin Festivali düzenlenmektedir. Eylül ayında 92’den beri düzenlenen Arts Alive Festivali’nde ise edebiyat, müzik, dans gibi çeşitli güzel sanatlar üzerine yoğunlaşan bir program izleniyor. Eylül ayında yapılan bir diğer festival ise balinaların uzun bir yolculuktan sonra Güney Afrika Cumhuriyeti’ne ulaşmasının kutlandığı Hermanus Balina Festivali’dir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.