Vizesiz Gidilen 115 Ada: Seyşeller

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Seyşeller Cumhuriyeti’ne yapacakları seyahatlerde 90 güne kadar vizeden muaftır. Dikkat edilmesi gereken ülkeye gitmeden en az 10 gün önce uçak biletinizi satın almalı, otel rezervasyonunuzu gerçekleştirmeli ve online vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Türkiye’den Seyşellere ulaşım Dubai aktarmalı olarak gerçekleştirilir. Bu yolculuk ise yaklaşık olarak 9 saat sürer.

Seyşeller Hint Okyanusu üzerinde bulunan bir takım ada ülkesidir. Batısında Afrika, güneyinde Madagaskar yer alır ve 115 adadan oluşur. Yaklaşık 500 kilometrekarelik küçük bir ülke olan Seyşeller’in en büyük adası Mahe Adası ve başkenti Victoria kentidir. Diğer büyük adalar ise La Digue, Praslin, Silhoutte ve Aldabra‘dır. Bu adaların çoğunluğu volkanik olmakla birlikte engebeli bir araziye sahiptir.

Seyşeller’in resmi dilleri Fransızca ve İngilizce‘dir. Bununla birlikte bir tür Fransızca olan Creole dili de halk tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Ülkenin okuma yazma oranı %65 civarındadır. Halkın %80‘i Katolik Hristiyan iken Müslüman, Hindu ve Protestanlar da azınlık olarak yaşamaktadır. Yaklaşık 95 bin kişinin yaşadığı Seyşeller’de toplumun çoğunluğu gençtir. Fransız, Asyalı, İspanyol ve Afrikalıların bölgede kaynaşmasıyla etnik yapısı oluşan Creole toplumu melez bir ırktır ve bu kültürlerine de çeşitlilik olarak yansımıştır. Anaerkil bir topluma sahip olan Creoller’de erkeklerin işi mühimdir ancak evde rolleri çok küçüktür.

Seyşeller ekonomisi çoğunlukla turizm ve tarıma dayalıdır. Ülkenin önemli tarım malları patates, muz, hindistan cevizi, vanilya ve nişastadır.  Bununla birlikte tüketim malı ihracatı da gelir kalemleri arasında yer alır. Deniz ürünleri ve gıda endüstrisinin ağırlığının son yıllarda arttığı Seyşeller ekonomisinde işgücünün %20‘si tarımda, %18‘i inşaat ve madencilikte, %13‘ü kamuda ve %12‘si hizmet sektöründe çalışmaktadır. Dış ticaret ortaklarını İngiltere, Güney Afrika, Fransa, Pakistan ve Yemen oluştururken en önemli ihraç malları kurutulmuş hindistancevizi, sabun, tarçın, vanilya ve deniz mahsulleridir. Kendine özgü deniz ürünleri olan köpekbalığı yüzgeci, kaplumbağa kabuğu ve guano da geleneksel ihraç ürünlerindendir. Başkent Victoria aynı zamanda bir liman kentidir.

Ekvator bölgesinde yer almasına rağmen güneyden esen alize rüzgarları sebebiyle ılıman bir iklime sahiptir. Yıl boyunca başkent Victoria’da hava sıcaklığı 25 ile 29 derece arasında değişiklik gösterir. İklimin seyahat için en uygun olduğu dönem Haziran ile Kasım ayları arasıdır. Seyşeller’de doğayı ve iklimi korumaya yönelik sıkı yasalar uygulanmaktadır. En büyük gelir kaynaklarından olan turizmi korumak için turizm yatırımcılarının uluslararası doğa kuruluşları tarafından denetlenmesini şart koşar. Tabiat koruma yasasına büyük önem veren ülke bu sayede maddi açıdan seçkin bir ziyaretçi kitesine hitap etmektedir.

Seyşeller mutfağı deniz ürünleri açısından son derece zengindir. Balık ve deniz ürünlerini her zaman yanında pilav ile tüketirler. Balığın hemen her türü (buharda, muz yaprağında, ızgara, fırında, füme, tuzda) tüketilir. Köri sosuyla servis ettikleri yemekleri Seyşellerin ulusal yemeklerini oluşturur. Bununla birlikte ülkede yetişen mango, hindistan cevizi, ekmek ağacı meyvesi gibi tropik meyveler de mutfaklarında önemli yere sahiptir. Taze çiçeklerle ve bitkilerle süsledikleri tabaklarda servis ettikleri köri soslu yemekleri turistlerin en çok beğendiği yerel lezzetleri olarak bilinir.

Seyşeller küçük bir ülke olduğundan festival ve etkinlikleri de sınırlıdır. Bununla birlikte ülkedeki etkinlikler Creole kültürü etrafında şekillenmiştir. Ülkenin en ünlü festivali Kreol Festivali‘dir. Ekim ayı içinde gerçekleştirilen bu festivalin organizatörü Seyşeller Kültür Bakanlığı’dır. Festival boyunca Creole kültürü bütün çeşitliliğiyle dünyaya tanıtılır ve ülkenin en önemli turizm etkinliğidir. Bununla birlikte Seyşeller toplumu Mart ekinoks‘unu, Paskalya‘yı, Eylül Ekinoks‘unu, Azizeler Günü‘nü ve Aralık Gündömü‘nü geleneksel olarak kutlamaktadır.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.