Vizesiz gidilen 1200 adaya ev sahipliği yapan ülke: Maldivler

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Maldivler’e yapacağı turistik amaçlı seyahatlerde 30 güne kadar vizeden muaftır. Kapıda vize uygulamasına göre pasaportunuzun geçerlilik süresi en az 180 gün olmalı, otel rezervasyonu belgeniz hazır bulundurulmalıdır. Maldivler’e Türkiye üzerinden direkt uçuş bulunmamaktadır. Bununla birlikte Dubai ya da Doha aktarmalı olarak Maldivler’e ulaşmak mümkündür. Ülkede resmi bir Türk temsilciliği yoktur ancak Yeni Delhi’deki Hint Büyükelçiliği’nin sorumluluk alanındadır.

Maldivler Hint Okyanusu üzerinde, Hindistan’ın güneyinde, Sri Lanka’nın batısında bulunan ve 1200 adadan oluşan bir takımada ülkesidir. 282 adanın üzerinde yerleşim bulunur ve bunların 200’ünde Maldivliler yaşarken 82 tanesi özel mülk olarak otellere satılmıştır ve otel ada olarak pazarlanmaktadır. Bu adaların en çok bilinenleri Huvafen Fushi, Banyan Tee, One and Only Reethi Rah olarak sıralanabilir. Başkenti Male olan ükenin diğer önemli kentleri Kaofu, Maafushi ve Baa Atoll’dur.

Maldivler’in resmi dili Dhivehi’dir. Hint-İran dillerinden biri olan Dhivehi’nin ardından en çok kullanılan yabancı dil İngilizce’dir. Uzun yıllar boyunca Budizm’in hakim olduğu bölge daha sonra İslam’a geçmiştir ve toplumun çoğunluğu müslümandır. %98’ini müslümanların oluşturduğu ülkede en yaygın mezhep sünniliktir.

Adalara yapılan yerleşimlerin tarihi tarih öncesine dayanmaktadır. Bölgeye gelen Arap tüccarların etkisi altında islamı seçen Budist halk uzun yıllar İngiliz kolonisi olarak idare edilmiştir. 1965 yılında bağımsızlığını kazanan ülke 1968 yılında başkanlık tipi cumhuriyet yönetimine geçmiştir.

Maldivler’de tropik muson iklimi hüküm sürmektedir. Güneyinden esen muson rüzgarları Nisan ayına kadar yağışlı bir mevsim yaşanmasına sebep olur. Rüzgarların yönü kuzeye döndüğünde de kurak bir mevsim yaşanır. Nisan ile Mayıs aylarında yağışların azaldığı, havanın kuruduğu dönem turistlerin Maldivler’I ziyaret etmek için en çok tercih ettiği dönemdir.

Maldivler’de sosyal hayat yakın çevresindeki Sri Lanka ve Hindistan’a benzer. Ülkede büyük bir göçmen nüfus yaşar ve bu nüfus genellikle Sri Lanka kökenlidir. Benzer tropikal ülkeler gibi eğlence anlayışı olan bir kültüre sahip değildir. Yerli halk ağır ve sakin bir yaşamı tercih eder. Maldivler’de alkol satışı yasaktır ancak otellerde alkol ikramı yapılmaktadır.

Maldivler’in yemekleri Hint yemeklerine benzemektedir. Baharatlarıyla meşhur olan yemeklerinden en meşhuru Hindistan cevizinden yapılmaktadır. Ağır baharatlı yemeklerinde garnitür olarak pilav ve hindistan cevizi kullanılır. Turistlerin en çok ilgi gösterdiği yemekleri yakalandıktan sonra özel kaplarda bekletilen orkinoslardan yapılan kuru balık yemeğidir. Maldivler’in geleneksel balık çorbası Garudhiya da en çok tüketilen çorbalarıdır. Ülkede balık sipariş ettiğinizde bu çorbayla birlikte servis edilir. Mas Huni ismini verdikleri hindistan cevizi ve ton balığından yapılan yemekleri de oldukça meşhurdur. Sokaklarda fast-food olarak tüketilmek üzere hazırlanan gulhalar un, hamur ve prinç karışımında pişirilen balık toplarıdır. Maldivler’de en çok tüketilen tatlı bodibaiy olarak bilinen bir tür muhallebidir. İsteğe göre muz, mango, papaya meyveleriyle birlikte servis edilir.

Maldivler’de özellikle çocuklu ailelere yönelik bir çok festival ve kutlama organize edilmektedir. Aile içinde işlerin paylaşılarak hazırlıklarının yapıldığı kutlamalarda yerel enstrümanlar ile folklor oyunları oynanır ve gecenin ilerleyen saatlerinde pop ya da caz müziğe geçilir. Ay takvimine göre kutlanan dini bayramlarda insanlar ellerinde yeşil ve kırmızı bayraklarla sokaklara çıkar ve çocuklar kent meydanında gösteriler yapar. Dini ve milli bayramların dışında Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen Dünya Gıda Günü önemli bir gündür. Aslında bir devlet protokolü lan etkinlikte yerel gıdaların dünyaya tanıtımı yapılır. Her yıl 10 Aralık’ta kutlanan Balıkçılar Günü’nde ülkenin milli gelir kaynağı olan balık ve balıkçılık tanıtılır.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.