Vizesiz Gidilen Balkan Ülkesi: Kosova

 

Kosova Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kosova’ya yapacakları ziyaretlerde 90 güne kadar vizeden muaftır. Kosova polisi sınırda otel rezervasyonunuzu görmek isteyebilir. Aynı zamanda pasaportunuzun iki boş sayfası bulunmalı, kullanım süresi 180 günden uzun olmalıdır. Türkiye’den birçok hava yolu şirkete Kosova’ya direkt uçuş düzenlemektedir. Türkiye’den Priştine, Prizren ve Mitroviçe havalimanları üzerinden ulaşabilirsiniz.

Güneydoğu Avrupa bölgesinde ve balkanların ortasında bulunan Kosova yönetim açısından merkezi yönetimli bir ülke değildir. 2008 yılında bağımsızlığını tek taraflı olarak ilan eden Kosova’da Sırbistan’a bağlı yapılanmalar da bulunmaktadır. Kosova’nın başkenti ve en büyük kenti Priştine‘dir. Gracanica isimli UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne alınmış köy de Priştine’de yer alır. Bununla birlikte Prizren de ülkenin ikinci büyük kentidir ve ülkede Osmanlı idaresinden önceki Sırp Devleti’nin başkentidir. Tarihi bir kent olan Prizren aynı zamanda büyük kale demektir. Turistlerin en çok ziyaret ettiği diğer bir kenti ise Yakova‘dır ve bu kent canlı gece hayatıyla ünlüdür. Kosova’nın etrafı Makedonya, Sırbistan ve Arnavutluk ile çevrilidir.

Kosova’da Arnavutça ve Sırpça resmi dil kabul edilmiştir. Aynı zamanda bölgesel olarak ülkede Boşnakça, Türkçe ve Romanca da kullanılmaktadır. Bu diller de anayasada tanınmış dillerdir. Prizren, Priştine, Gilan, Mamuşa kentlerinde Türkçe resmi dil olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte Gora‘da Boşnakça konuşulmaktadır. Nüfusunun büyük bölümünü Müslümanların oluşturduğu Kosova‘nın %94’ü müslümandır. Ülkenin resmi dini yoktur ve sufizm ve bektaşilik de görülmektedir. Kosova’da %4 azınlık bir hristiyan toplumu vardır ve bunların da tamamına yakını ortodokstur.

Kosova geçmişinde Hunlar, Peçenekler, Romalılar gibi medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve 1400’lü yılların ortasında Osmanlı Devleti tarafından fethedildi. Bu tarihten sonra 1912‘de Sırbistan tarafından işgal edilene kadar da Osmanlı idaresinde kaldı. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Yugoslavya’ya bağlandı ve bu tarihten sonra Sırp baskısına maruz kalması ülkeyi savaşa götürdü. 1999 yılında NATO müdahalesi ile Sırbistan idaresinden çıkarılan bölgede Türk askeri de bulunmaktadır. Kosova geçmişinden siyasi sorunlar yaşadığı için fazla gelişememiştir. Avrupa’da en yüksek işsizlik oranının bulunduğu ülkede altyapı yetersizliği gibi sorunlar yaşanmaktadır.

Kosova’da kurak olmayan bir karasal iklim hüküm sürer. Kuzey bölgelerinde kışlar soğuk ve karlı yazlar ise sıcak geçer. Yıllık sıcaklık ortalaması kış aylarında 10 iken yazın 20 seviyelerindedir. Ocak’ta hava sıcaklığı 0‘ın altına iner. Prizren ve Istok kentleri ülkenin en sıcak bölgeleridir. Bu yüzden ülkeyi ziyaret etmek için en uygun zamanlar Mayıs ile Eylül arasıdır.

Kosova yemekleri genel olarak Yunan, Arnavut, Sırp ve Türk yemeklerine benzemektedir. Ülkenin en iyi restoranları büyük kentlerinin yakınında konumlanmış köylerde bulunmaktadır. Halk genel olarak deniz ürünleri ve et yemekleri tüketir. En çok tüketilen balıklar somon, levrek ve alabalıktır. Aynı zamanda ülke börekleriyle de meşhurdur. Yaprak dolması ve ayran gibi Türk yemekleri sık tüketilir. Kosova’da fli denilen ve turtaya benzeyen hamur işi her yerde satılmaktadır ve milli atıştırmalıkları fli olarak tanımlanabilir. Meşhur yemekleri raznjici ismini verdikleri et şiş, sarımsak ve baharat kullanarak yaptıkları bir tür et yemeğidir.

Kosova’da her yıl birçok organizasyon düzenlenmektedir. Genel olarak Balkan kültürünün etkisinde olan bu festivallerden en büyüğü başkent Priştine’de yapılan Uluslararası Balkan Dernekleri Gençlik Festivali olarak bilinir. Birçok balkan ülkesinin kültürünün bir araya geldiği ve tanıtımının yapıldığı festivalde müzik, dans, drama, tiyatro ve halk oyunları gösterileri düzenlenir. Kosova’da bir çok film festivali de düzenlenir ve bunlar içinde en popüler olanı Dokufest‘tir. Bir belgesel film festivali olan Dokufest’te açık hava film izletileri, konserler ve sanat sergileri düzenlenir. Her yıl Ağustos ayında yapılan bu festival zamanında kentin sokakları süslenir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.