Vizesiz gidilen bir ada ülkesi, Madagaskar’ın doğusunda:Mauritus

Mauritus Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vizesiz seyahat imkanı sunan turistik ülkelerden biridir. Otel rezervasyon belgeniz, seyahat biletleriniz ve pasaportunuzla ülkeye girişte 30 günlük ücretsiz vize alabilirsiniz. Türkiye’den Mauritus’a direkt olarak uçuş bulunmamaktadır. Bununla birlikte Paris ya da Dubai üzerinden gerçekleştireceğiniz aktarmalı uçuş yaklaşık 19 saat sürer.

Mauritus Hint Okyanusu’nda bir ada ülkesidir. Güney Afrika kıtasının ve Madagaskar adasının doğusunda bulunan Mauritus’un başkenti 150 bin nüfuslu Port Louis iken diğer önemli kentleri Beau Bassin Rose Hill ile Vacoas Phoenix’tir. Nüfus yoğunluğu açısından Afrika’nın birinci, dünyanın 17. sırasında yer almaktadır.

Mauritus ilk defa 16. yüzyılın başında Portekizli denizciler tarafından bulunmuş ve hiç kimse yaşamadığı için terk edilmiştir. Daha sonra 17. yüzyılın ilk yıllarında Hollandalılar tarafından adaya ilk yerleşimler gerçekleştirilimştir. Hollandalılar Afrika’dan gemiyle getirdikleri köleleri şeker kamışı tarlalarında çalıştırdıktan sonra salgınlar ve kıtlıklar sebebiyle 18. yüzyılda adadan ayrılmıştır. Bu dönemde ise Fransızlar adaya el koysa da Fransız İhtilali sonucunda ada İngiltere idaresine girmiştir. Mauritus’un bağımsızlığını kazanması 1968 yılına Hintliler’in mecliste üstünlüğü ele geçirmesiyle gerçekleşmiştir.

Mauritus’ta anayasal bir resmi dil bulunmamaktadır. Bununla birlikte idari olarak parlamentoda İngilizce ve Fransızca konuşulur. Halkın büyük bölümü Fransız kökenli bir dil olan Mauritian Creole isimli dili konuşur. Mauritus’ta eğitim ve ticaret dili ise İngilizce ve Fransızca’dır. Azınlık gruplar tarafından Hintçe, Çince ve Tamilce de kullanılmaktadır. Nüfusunun yaklaşık yarısının Hinduizm’e inandığı ülkede Hindu bayramları resmi tatil ilan edilmiştir. Bununla birlikte %32’lik bir hristiyan nüfus ile %18’lik bir müslüman nüfus da Mauritus’ta yaşamaktadır. Müslümanların büyük bölümü sunnidir ve tamamına yakını Port Louis’te ikamet edip Urduca konuşur. Son derece genç bir nüfusa sahip ülkede okuma yazma oranı %90 civarındadır.

Tropik deniz ikliminin etkisi altında bulunan Mauritus’ta iki farklı mevsim yaşanır. Kasım ile Nisan ayı sıcak ve yağışlı yaz mevsimini oluştururken Haziran ve Eylül ayları serin ve kuru geçen kış mevsimini oluşturur. Yazın sıcaklık 24 derecede seyrederken kışın 20 derece olur. Ülke bütün yıl ılık bir havaya sahiptir. Turistlere ülkeyi ziyaret etmeleri için tavsiye edilen zaman aralığı Eylül ile Aralık ayları arasındaki ilkbahar dönemidir. Sonbahar ve yaz aylarında fırtınalar ve yağmurlar gezginleri mağdur edebilmektedir. Ülkenin bir diğer turistik dönemi ise festivallerin yoğunlaştığı, havanın kuruduğu Mayıs ile Kasım ayları arasıdır.

Mauritus yemekleri genellikle Çin, Avrupa ve Hindistan yemekleriyle benzerlik göstermektedir. En temel gıda maddesinin prinç olduğu ülkede ton balığı da Fransızlar tarafından getirilmiştir. Mauritus’un milli yemeği dholl pori isimli bir tür gözlemedir ve bir tür Hint yemeğidir. Yerliler tarafından deniz ürünleri sık tüketilmekle birlikte kalamar ve ıstakoz çeşitli pişirme şekilleriyle sokaklarda satılmaktadır. Mutfağında tropik meyvelerin de yoğunlukla kullanıldığı Mauritus’un en sevilen yerel meyveleri jamalac, banane, jamblon isimli küçük muzlardır. En çok tüketilen içecek ise vanilya çayıdır.

Mauritus’un etkinlikleri ve festivalleri genellikle dini törenlerden ve kutlamalardan meydana gelir. Ocak ve Şubat ayında düzenlenen Cavadee’de inançları adına Tanrı’ya yakarma amaçlı yanaklarını ve dilini delen göstericiler sahne almaktadır. Yine Ocak ve Şubat ayı içinde düzenlenen Çin Bahar Festivali’nde kötü ruhları uzaklaştırmak için havai fişekler patlatılır ve sokaklarda kırmızı renk giysilerle dolaşılır. Hindu festivallerinden biri olan Diwali ise her yıl Ekim ile Kasım ayları arasında kutlanır. Bu festivalde iyinin kötüye karşı savaşı ve galibiyeti anlatılır. Bir diğer ismi Işık Festivali olan Diwali sırasında yerli halk kandillerle sokakta yürüyüşlere katılır.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.