Vizesiz Gidilen Bir Takımada: Komor Adaları

 

Komor Adaları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ülkeye yapacakları turistik amaçlı gezilerde 90 güne kadar vize uygulamamaktadır. Sınır polisi girişte otel rezervasyonunuzu, uçak biletinizi ve eğer otelde kalmayacaksanız davet mektubunu görmek isteyebilir. Bununla birlikte vizesiz giriş imkanından yararlanabilmek için pasaportunuzun en az 180 gün kullanım süresi ve iki boş sayfası bulunmalıdır. Ülkeye Türkiye üzerinen direkt olarak uçuş bulunmamaktadır. Aktarmalarla birlikte yaklaşık 25 saatlik bir yolculukla Moroni’ye ulaşabilirsiniz.

Komor Adaları Güney Afrika’nın Mozambik Kanalı bölgesinde bulunan bir takımada ülkesidir. Komşuları Madagaskar ve Mozambik‘tir. Başkanlık tipi cumhuriyet ile yönetilen ülke 6 Temmuz 1975 tarihinde bağımsızlığını kazanmış ve bu günü bağımsızlık bayramı olarak kutlamaktadır. Ülke 3 ada (Grande Comore/Njazidja, Anjouan/Nzwani ve Moheli/Mwali), 4 belediyeden (Domoni, Moroni, Moutsamoudou, Fomboni) oluşan ülkenin önemli kentleri Fomboni, Moroni, Domoni ve Moutsamaodou‘dur. Başkenti Grand Komoro Adası’nda bulunan Moroni‘dir. Komor aynı zamanda 1800 kilometre karelik yüzölçümü ile Afrika’nın en küçük ülkelerinden biridir. 340 kilometrelik bir sahil şeridine ve 800 bin nüfusa sahiptir.

Tropikal iklimin hüküm sürdüğü Komor Adaları’nda Kasım ile Mayıs ayları arasında çok sık yağmur yağar. Bunun dışındaki aylar ise daha kurak geçmektedir. Komor Adaları genelinde hava sıcaklığı yıl boyu 20 derecenin üzerindedir. Kasım ile Mayıs ayları arasındaki yağışlar bölgede siklon oluşturur ve bu turizmi olumsuz etkiler. Bu sebeple ülkeyi ziyaret etmek için tavsiye edilen zaman Haziran ile Ekim ayları arasındaki dönemdir. Bununla birlikte Komor Adaları’nda volkanik dağların bazıları (Grand Komore Adası’ndaki Le Kartala) hala aktif olduğu için gitmeden önce bu konuda bilgi alınması tavsiye edilir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise ülkenin bazı bölgelerinde yaşanan iç savaşla birlikte sıtma hastalığıdır. Özellikle Anjouan Adası güvensiz olarak değerlendirilmektedir. Gitmeden önce sıtma aşısı yaptırılması tavsiye edilir. Ayrıca ülkedeki kedi, köpek, maymun gibi hayvanlardan hastalık kapma olasılığına karşı temas etmemelisiniz.

Komor Adaları’nda 1996 yılında kabul edilmiş anayasada tanımlanmış üç farklı resmi dil kullanılır. Bunlar Arapça, Fransızca ve Komorca‘dır. Ülkenin %98‘i sunni müslümandır ve geriye kalan küçük azınlık da Roma Katoliği‘dir. İsmi Arapça’da ay anlamına gelen qamar kökünden gelmektedir. Tarihi ve kültürü ile bölgedeki en çok turist çeken ülkelerden biridir. Nüfus etnik olarak Antalote, Makoa, Cafre, Sakalava ve Oimatsaha yerlilerinden meydana gelmektedir. Ülkenin tarihi 900’lü yıllara kadar uzanmaktadır. Ülke ilk olarak Tanzanya’daki Zanzibar kentinin ticari merkezine bir alternatif olarak kurulmuştur. Bu yüzden bu bölgede birçok Arap bulunur.

Gelişmekte olan ülkelerden biri olan Komor Adaları’nın en önemli gelir kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Ülke fakirdir ve yaşam kalitesi dünya standartlarının altındadır. Ekonomik yatırımlar genellikle turizme yapılmaktadır. Başlıca ihracat ürünleri karanfil, parfüm esansları, ylang-ylang, vanilya ve hindistan cevizidir. En önemli ihracat ortakları ise Singapur, Fransa ve Japonya’dır. Komor Adaları’nın en önemli gıda kaynağı olan prinç ile birlikte birçok tarım ürünü ithal edilmektedir. Bununla birlikte çimento ve petrol ürünleri ithalatı da yüksektir. En çok ithalatı Fransa’dan ve Kenya’dan yaparlar.

Komor mutfağı bir dönem sömüresi olduğu Fransızların mutfağından etkilenmiştir. Çevre Afrika ülkeleri ile benzer yemeklerin yapıldığı bölgede tek fark pişirme şeklidir. Komor’da yetişen tropik meyveler de bütün öğünlerde sıklıkla tüketilir. Ülkede yemek yemeden önce mutlaka ellerinizi sabunla yıkamalı, musluk suyu tüketilmemelidir. Sokaklarda satılan yemeklerden yemeniz tavsiye edilmez. Alışveriş için iki açık Pazar ve bir kapalı Pazar bulunur. Açık pazarlarda günlük ihtiyaçlarınızı karşılarken kapalı pazarda giyecek ve hediyelik eşya alışverişi yapabilirsiniz.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.