Vizesiz Gidilen Bir Ülke: Kazakistan

Kazakistan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ülkeye yaptıkları ziyaretlerde 30 güne kadar vize uygulamamaktadır. Bununla birlikte eğer 5 günden fazla ülkede kalacaksanız göç müdürlüğüne gidip kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Aynı zamanda ülke içinde başka bir şehire geçecekseniz gittiğiniz yerde kaydınızı yenilemeniz gerekmektedir. Kazakistan polisi ülkeye girişite otel rezervasyonunuzu görmek isteyebilir. Almaata ve Astana’ya İstanbul ve Ankara üzerinden haftanın her günü direkt ya da aktarmalı uçuşlar bulunmaktadır.

Doğu Avrupa ile Orta Asya bölgesinde genişçe bir alana yayılmış olan ülkenin kuzeyinde Rusya, doğusunda Çin, güneyinde Türkmenistan, Kırgızistan ve Özbekistan yer almaktadır. Bununla birlikte Aral Gölü ve Hazar Denizi’ne de kıyısı bulunur. Kazakistan’ın başkenti Astana’dır ve ülke merkez, kuzey, doğu, batı ve güney olmak üzere beş farklı bölgeye ayrılmıştır. Ülkenin en önemli ikinci kenti Almaata (eski başkent) iken diğer önemli kentleri Atyrau, Çimkent, Karaganda, Baykonur, Ekibastuz, Öskemen olarak sıralanabilir.

Kazakistan’da yoğun olarak kullanılan iki farklı dil vardır. Birincisi ülkenin %65‘e yakını tarafından kullanılan ve anayasada resmi dil olarak tanımlanmış olan ve Türkçe’ye benzeyen Kazakça; ikincisi genel olarak yönetimde, eğitimde ve ticarette kullanılan Rusça’dır. Rusça ülkenin %30‘u tarafından ana dil olarak kullanılmakla birlikte tamamına yakını tarafından da ikinci dil olarak bilinmektedir. Ülke nüfusunun %69‘u İslam’a inanırken %25‘I hristiyandır. Geri kalan azınlıklar ise Musevi, Budist ve ateistlerdir. Bir İslam ülkesi olan Kazakistan’ın kültürü ülkemize de oldukça benzemektedir. Ülkede domuz eti ya da alkol yasağı bulunmasa da tüketim azdır. Bununla birlikte her ne kadar müslüman bir ülke de olsa SSCB zamanlarından kalmış olan bazı kültürel yapılar da geçerliliğini korumaktadır. Ülkede birisinin işine karışmak, seyirci ya da müdahil olmak doğru bulunmamaktadır. Aynı zamanda kaba davranışlar, bağırarak konuşmak, herkese açık alanlarda aşırı alkol tüketimi ve sarhoşluk gibi davranışlar hoş karşılanmaz.

Kazaklar Orta Asya’daki Türk boylarından biridir ve tarih boyunca ilk devletlerini Nogay Hanlığı olarak kurmuşlardır. Daha sonra Kazak Hanlığı haline gelmiş ve 19. yüzyılın ortalarında kadar Orta Asya bölgesindeki bütün Türk  boylarının idaresi altında yaşadığı bir ülke olmuştur. 1847 yılında Çarlık Rusyası’nın yönetimine giren ülke Rusya’daki ihtilal sonucu bir süre bağımsız kalsa da 1920 yılında Çarlık Rusyası’nın yerini alan SSCB‘nin idaresine girmiştir. Kazakistan bağımsızlığını ancak 1991 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin dağılmasıyla kazanabilimiştir. Demir, petrol, altın ve uranyum rezervlerine sahip olan, yeraltığı zenginliğine sahip ülkelerden biridir. Ülke aynı zamanda ekilebilir tarım alanları açısından da oldukça zengindir ve GSYİH’sı yaklaşık 8000 dolardır. Dünya üzerinde bulunan krom madeninin %25’I, altının %19’u ve uranyumun %16’sı Kazakistan’da bulunmaktadır. Ülke ekonomisi ve ülke geliri maden ihracatına dayanmaktadır. Ülkenin tahmin edilen maden rezervleri 2 trilyon dolar olarak tahmin edilmektedir.

Kazakistan coğrafi olarak denize uzak bir bölgede, Asya kıtasının tam ortasında bulunmaktadır. Bu sebeple sert bir karasal iklime sahiptir. Yaz ayları sıcak ve kurak geçerken kış ayları son derece soğuk ve karlıdır. Ocak ayı ortalama sıcaklığı -11 derece iken Temmuz ayı ortalama sıcaklığı 23 derecedir. Kazakistan’a yolculuk etmeyi düşünüyorsanız ikliminden dolayı tavsiye edilen dönem yaz aylarıdır. Mayıs ve Eylül ayları da Kazakistan seyahati için makul bir zaman olabilir.

Kazakistan yemekleri Göçebe hayat tarzını benimsemiş Ort Asya Türklerinin yemeklerine benzer. Yani en çok et ve süt ürünleri tüketilir. Türk et yemekleriyle birlikte sur et denilen kurutulmuş etleri ve başparmak isimli et yemeği en meşhur yiyeceklerdir. Ülkede en kalabalık kutlama Nevruz‘da (21-22 Mart tarihlerinde) yapılır ve bu iki gün boyunca meydanlarda konserlerle birlikte halka sur et ve başparmak yemeği ikram edilir. Eylül ayında ise Almaata kentinde Elma Festivali düzenlenir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.