Vizesiz gidilen bir tatil ve festival ülkesi : Meksika

Meksika Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamayan ülkelerden biridir. Ziyaret amacınızı turistik olarak beyan ettiğiniz ve konaklama belgenizi ibraz ettiğiniz takdirde 90 güne kadar vizesiz olarak Meksika’ya seyahat edebilirsiniz. Türkiye’den direkt uçuşun bulunmadığı ülkeye aktarmalı olarak yaklaşık 18 saatlik bir yolculuk sonrası ulaşabilirsiniz. Türkiye üzerinden en uygun uçuş yolu Amerika Birleşik Devletleri üzerindendir.

Kuzey Amerika kıtasında bulunan Meksika’nın kuzeyinde Amerika, güneyinde Guetamala ve Belize yer almaktadır. Ülkenin güneyinde ve batısında Pasifik Okyanusu, batısında Karayip Denizi bulunur. Meksika’nın başkenti Mexico City’dir. Bununla birlikte diğer önemli kentleri Acapulco, Tijuana, Chiapas, Yucatan ve Cancun’dur.

Meksika resmi bir dile sahip değildir ancak en çok konuşulan dil İspanyolca’dır. Bununla birlikte İngilizce’yle birlikte 60 farklı dil konuşulmaktadır. Nüfusun %90’ını Katolik Hristiyanlar oluşturur ve aynı zamanda %5’lik bir protestan nüfus da Meksika’da yaşamaktadır.

Tarihin en eski uygarlıklarından olan Azteklerin ve Mayaların yerleşim kurduğu bölge olan Meksika 16. yüzyılda İspanyollar tarafından ele geçirilmiştir. İspanyollar bölgede Katolik misyonerler ile koloniler kurdu. 19. yüzyılın başında başlayan bağımsızlık mücadeleleri 1910 yılında kazanım edinmiştir. Bu tarihten sonra darbeler ve devrimlere sahne olan ülkede tek parti dönemi 1990’da sona ermiş ve bu tarihten itibaren ekonomik açıdan yükselişe geçmiştir.

Meksika oldukça geniş bir coğrafyaya yayılmış bir ülke olduğu için ülke iklimi bölgeden bölgeye farklılık göstermektedir. Kuzey bölgelerde kış ayları güneye göre daha soğuk geçmekte olup güney bölgelerinde hava sıcaklığı daha az değişkenlik göstermektedir. Yaz mevsiminde ortalama sıcaklık 26 derece olmakla birlikte Sonoran Çölü bölgesinde sıcaklık 50 dereceye ulaşabilmektedir. Meksika’da kış mevsimi ortalama sıcaklığı 5 derecedir ve kış ayları görece daha kurak geçer. Mexico City, Puebla, Casas gibi kentler serin iken Guadalajara, Cancun ve Cuernavaca’da tropikal iklim hüküm sürmektedir. Turistlerin büyük bölümü Pasifik ve Karayip Kıyıları’nı Kasım ile Şubat ayları arasındaki dönemde ziyaret etmeyi tercih etmektedir.

Meksika nüfusunun büyük bölümünü Katolikler oluşturduğundan halk dini geleneklerine saygı gösterilmesini bekleyecektir. Ülkede eşcinsel evlilikler yasaldır ve ırkçılık suç olarak tanımlanmıştır. Yoğun erkek nüfusa sahip ülkede kadınlara saygı gösterilmesi beklenir. Kadınlara centilmen davranılması doğal olarak uygulanmaktadır. Selamlaşma biçimi genellikle tokalaşmadır ve samimi insanlar yanaktan öpüşebilirler. İspanyolca “ne” anlamındaki “que” tabiri halk tarafından kaba bulunur ve bunun yerine “mande” kullanmanız beklenir.

Meksika mutfağı dünyanın sayılı ünlü mutfaklarından biridir. Mutfaklarının en temel besini mısırdır ve her öğünde bir kase tortilla mutlaka tüketilir. Sokaklarda fast-food olarak her yerde taco satılır. Bununla birlikte antojitos isimli aperatifleri sokaklarda köşe başlarında seyyar olarak satılmaktadır. Zapote ve tuna ismini verdikleri meyveleri de turistler tarafından ilgi görmektedir. Guacamole isimli püre avakado, soğan ve biber yemeğiyle birlikte cabritosado isimli keçi rostosu geleneksel lezzetlerindendir. Flautas isimli tavuk dürüm de sıkça tüketilmektedir. Hemen her yemek masasında bulunan baharatlı ve acı salsa soslar ülke mutfağının temel taşlarındandır. Dünyaca ünlü likörleri kahlua ise kahveyle tüketilmektedir. Ülkenin restoranlarında beklenen bahşiş yaklaşık %15 oranındadır.

Meksika sezon boyunca birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır. Karnavallar da ülkenin kültüründe önemli yer tutar. En çok bilinen karnavalı olan Carnival Huejotzingo her sene Şubat ayı içinde organize edilmektedir. Bu karnavalda ülke tarihinin bir canlandırması yapılır ve Puebla kentinde gerçekleştirilir. Bir diğer önemli etkinliği ise Iztapalapa Karnavalı’dır. Bu etkinlikte 200 bin kişinin katılım gösterdiği dans gösterileri düzenlenmektedir. Meksika’nın en büyük müzik festivali ise her yıl Mayıs ayında düzenlenir. 24 saat boyunca konserlerin verildiği bu festival Latin Amerika’nın en büyük müzik etkinliklerinden biridir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.