Vizesiz gidilen bir ülke : Moğolistan

Moğolistan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ülkeye gerçekleştirecekleri ziyaretlerde 30 güne kadar vize uygulamamaktadır. Türkiye üzerinden direkt olarak uçuş bulunmamakla birlikte Moskova üzerinden aktarmalı olarak Moğol Havayolu şirketleri kullanılabilir. Kimi gezginler Trans Sibirya treni ile ülkeye gitmeyi yolculuk boyunca eşlik eden manzaralar sebebiyle tercih edebilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkede temsilciliği bulunmamakla birlikte Pekin’deki Türk Büyükelçiliği’nin görev bölgesindedir.

Dağları ve tabiatıyla meşhur bir ülke olan Moğolistan’ın yüzölçümü 1.5 milyon kilometrekaredir ve dünyanın en büyük ülkelerindendir. Orta ve Doğu Asya’da konumlanmış olan Moğolistan’ın sahil şeridi yoktur. Kuzeyinde Rusya, güneyi doğusu ve batısı Çin Halk Cumhuriyeti sınırıdır. Kazakistan’la komşu olmasa da kültürel olarak halkı Kazaklara benzemektedir. Oldukça geniş bir coğrafyaya yayılan Moğolistan’ın başkenti Ulanbatur iken en çok turist çeken bölgesi Arkhangai’dir. Güneydeki Gobi bölgesi çöl olmakla birlikte diğer önemli kenti Erdenet’tir.

Moğolistan nüfusunun tamamına yakını Moğolca konuşur. Sadece küçük bir azınlık batı sınırında Kazakça kullanmaktadır. Eski Sovyet bölgelerinden olan Moğolistan’da yabancı dil olarak Rusça sık olarak konuşulmaktadır. İngilizce’nin yabancı dil olarak pek tercih edilmediği ülkede bir diğer kullanılan yabancı dil Almanca’dır. Ülkenin %96’sı Tibet Budisti’dir. Bununla birlikte azınlık bir Kazak nüfus da İslam dinine bağlıdır. Küçük de olsa Hristiyan ve Şaman topluluklar da Moğolistan’da yaşamaktadır.

Tarih boyunca Hunlar, Göktürkler ve Cücenler’in idaresinde kalan Moğolistan topraklarında Cengiz Han tarafından 13. yüzyılda Moğol İmparatorluğu kurulmuştur. 17. yüzyılda ise Çarlık Rusyası ve Çin tarafından işgal edilmek istenmiş ve bu iki ülke Moğolistan için karşı karşıya gelmiştir. 2. Dünya Savaşı sonrasında bağımsızlığını kazanan ülkede ilk çok partili seçimler 1990’lı yıllarda yapılmıştır.

Dünyanın karasal iklim merkezi olarak gösterebilecek Moğolistan’da yılın 255 günü güneşlidir. Kışların oldukça soğuk geçtiği ülkede kış sıcaklıkları -40 dereceye düşebilir ve karasal iklimin etkisiyle yaz sıcaklıkları Gobi Çölü’nde 40 dereceye çıkabilir. Kuru iklime sahip ülkede kışlar oldukça soğuk olduğundan tavsiye edilen ziyaret dönemi günlerin uzun ve güneşli olduğu Haziran ile Ağustos ayları arasıdır.

Moğolistan mutfağının temel gıdası ettir. Yoğunlukla koyun etinin tercih edildiği Moğolistan’da bununla birlikte keçi, deve, Tibet öküzü ve at eti de tüketilmektedir. Fazla sebze kullanılmayan yemeklerinde garnitür olarak patates, soğan, prinç ve un tercih edilir. Moğolistan’ın geleneksel yemeği haşlanmış koyun etidir. Yapılan her pilav ve makarna yemeğine koyun eti de katılır. Yaz aylarında en çok tüketilen yerel yemekleri ise keçi etinden yapılan horhog ile mantıya benzeyen buuz’dur. Daha çok festivallerde görebileceğiniz huushuur ise bir çeşit gözleme olup koyun etinden yapılmaktadır. Bir diğer yerel yemekleri boodog ise keçi ve koyun kemiklerinden yapılır. Geleneksel içecekleri ise sütlü ve tuzlu bir çay olan suutei tsai’dir.

Moğolistan geleneklerinde güreş, at yarışı ve okçuluk önemli yer tutar. Ülkede gerçekleştirilen etkinlik ve festivallerin de büyük bölümünde spor karşılaşmaları düzenlenmektedir. Ülkenin en büyük ve en meşhur festivali olan Naadam 11-13 Temmuz arasında düzenlenir ve bu tarihler ülkede resmi tatildir. Başkent Ulanbatur’daki etkinlikte geleneksel kostümler giyilerek tarihi canlandırmalar yapılır. Aynı zamanda güreş müsabakaları düzenlenir ve katılımcılara çeşitli ünvanlar verilir. Bir diğer önemli festival olan Altın Kartal Festivali’nde ise dünyanın dört bir yanından kartal avcıları ülkeye gelir. Ekim ayının ilk haftasında Ölgii kentinde düzenlenen bu festivalde katılımcılar avcı hünerlerini gösterir. Kazak azınlığın 22 Mart’ta baharın gelişini kutladığı Nuryz Festivali’nde ise at yarışları düzenlenir ve katılımcılara koyun ve at eti ikram edilir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
1
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.