Vizesiz Gidilen Bol Festivalli Ülke :Belize

Türk vatandaşları yapılan anlaşmalar çerçevesinde Belize’yi turist olarak 90 gün boyunca ziyaret edebilirler. Vizesiz Belize seyahati için 6 ay geçerli bir pasaportunuz olmalı ve Belizeli yetkililere gerektiğinde nerede kalacağınızı, kaç gün kalacağınızı beyan etmeniz gerekir. Türkiye’den Belize’ye aktarmasız olarak ulaşmak mümkün değildir. Belize’ye ancak Houston ya da New York üzerinen planlanmış bir uçuşla gidebilirsiniz. Ülkenin başkenti olan Belmopan’da havaalanı bulunmadığı için Belize City’ye uçuyor ve yolculuk yaklaşık 18 saat sürüyor. Belize’den Belmopan’a kaldırılan otobüsleri 6 dolar ödeyerek kullanabilirsiniz.

Belize Meksika ve Guetamala’nın arasında kalan bir Orta Amerika ülkesidir. Daha önceleri İngiliz Honduras’I olarak tanınan Belize bağımsızlığını 1981 yılında kazanmıştır. 1981’de bağımsızlığını kazanan Belize’nin bağımsızlığını Guetamala tanımadı ve Belize topraklarında hak iddia etti. Guetamala tehdidi nedeniyle ülkenin savunması bir süre İngilizlere bırakıldı ve 1984’te İngiliz askerleri ülkeden ayrıldı. Ülkenin başkenti Belmopan’dır ve diğer önemli şehirleri Belize City, Corozal ve Cayo’dur.

Resmi dili İngilizce olsa da yerli halkın büyük bölümü Kreolce isimli İngilizce’den türemiş bir dil kullanır. Halkın büyük bölümü Katolik hristiyan olsa da az sayıda müslüman azınlık bulunmaktadır. Para birimi Belize dolarıdır ve 1 ABD doları yaklaşık 2,2 Belize dolarına karşılık gelmektedir.

Oldukça küçük bir ülke olan Belize coğrafi olarak kuzeyindeki düzlük bölge ve güneydeki dağlık bölge olmak üzere ikiye ayrılır. Doğusunda yer alan Karayipler mercan adalarıyla çevrelenmiştir. Kuzeydeki ovalar genellikle bataklıktır. Kentin güneyinde yer alan Maya Dağları 1200 metre yüksekliğe sahiptir. Denizden iç kesimlere doğru yükselti azalır.

Tropikal iklime sahip Belize’yi ziyaret etmek için tavsiye edilen en uygun zaman Aralık ile Nisan ayları arasındaki dönemdir. Yıllık sıcaklık 13 derece ile 34 derece arasında değişir. Yılın en sıcak ayları Şubat ve Mart’tır. Meksika tarafındaki kuzey bölgeler daha kurak iken güneydeki bölgeler yıl boyunca yoğun yağış alır. Büyük çoğunluğu Kasım ayında ortaya çıkan kasırgalar tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Turistlere Kasım ayında Belize’yi ziyaret etmeleri tavsiye edilmez.

Ülke doğal kaynaklar açısından fakir sayılabilir. Yer altı kaynağı ya da madenleri yoktur. Güneyindeki dağlar ormanlarla; iç kesimler ise savanlarla kaplıdır. Belize ormanlarında puma, jaguar, maymun gibi çeşitli tropik bölge hayvanları yaşar.

Yalnızca birkaç haftalık yayın yapan dergisi bulunan Belize’de günlük gazete ya da TV kanalı bulunmaz. Karayip kıyısında bir liman kenti olan  Belize City dışındaki kentleri oldukça küçüktür. Ülkede yol kenarına yaptığı evde ikamet eden birçok yerli bulunmaktadır.

Nüfusu düşük olan bu tenha ülkede gece hayatı pek canlı değildir. Özellikle Belmopan’da gece saatlerinde sokakta kimseleri görmek pek mümkün değildir. Belize City Belmopan’a göre biraz daha gelişmiş olsa da

onun da gece hayatı pek renkli sayılmaz.

Belize yemekleri genel olarak Mayalardan ve Meksikalılardan etkilenmiştir. Belize’de en çok deniz ürünleri, tavuk, fasulye ve prinç tüketilir. Turistlerin ilgisini çeken bölgesel yemekleri ise dukunu, gamache ve tortilladır. Sabahları genelde tortilla yenir. Öğlen öğünleri ise çoğunlukla bakliyat ve prinç ağırlıklıdır. Kızarmış mısırın fasulye ve balıkla birlikte tüketildiği “panades” ülkenin en popüler gıdalarındandır. “Chimole” adlı çorba ve tavuk sote en çok tüketilen akşam yemekleridir.

Belize’nin en önemli festivalleri Şubat’ta organize edilen Fieksta de Carnaval; Mart’ta organize edilen Baron Bliss Day, Temmuz’da kutlanan Benque Vioje Del Carmen; Eylül’de kutlanan St. George Day ile Belize Bağımsızlık Günü ve Ağustos ayında gerçekleştirilen Deer Dance Festival’dir. Bu festivale dünyanın dört bir yanından yabancı turistler katılırlar ve festival alanında kamp kurarlar.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.