Vizesiz Gidilen Doğa Harikası Karadağ

 

Karadağ Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları’na ülkeye yapacakları turistik ziyaretlerde 90 güne kadar vize uygulamayan ülkelerden biridir. Karadağ sınır görevlileri girişte otel rezervasyonunuzu ve dönüş uçak biletinizi ibraz etmenizi isteyebilir. Bir çok hava yolu firmasının İstanbul’dan Karadağ’a direkt uçuşu vardır. İsterseniz trenle, gemiyle ya da otobüsle de Karadağ’a ulaşabilirsiniz. Türkiye’ye uzak değildir.

 

Bir balkan ülkesi olan Karadağ’ın kuzeyinde Hırvatistan, doğusunda Sırbistan ve güneyinde Arnavutluk bulunur. Batısında ise Adriyatik Denizi’ne kıyısı vardır. Uzun plajları, tepeleri ve kanyonları ile tabiatıyla meşhur Podgorica Karadağ’ın başkentidir. Ülkenin diğer önemli kentleri Bar, Çetine, Koton, Podgorica olarak sıralanabilir. Karadağ plajları ve sunduğu panoramik manzaralarla doğa severler için bir cazibe merkezidir. Macera turizmi gelişmiştir ve dünyanın birçok yerinden turistler Karadağ’a kayak, tırmanma, yelken, dalış gibi sporları yapmaya gelirler.

 

Karadağ’ın resmi dili Karadağca ismi verilen bir dildir. Aynı zamanda ülkede Arnavutça, Boşnakça, Sırpça, Hırvatça dillerini konuşanlar da bulunmaktadır. Bu diller zaten ortak bir tarihe sahiptir ve birbirlerine benzerler. Anadili Karadağca olanların tamamına yakını Sırpça da konuşabilir. Ülkenin çoğunluğu Ortodoks Hristiyan’dır ve aynı zamanda azınlık olarak Müslüman ve Katolikler de yaşamaktadır. Çoğunluk Sırp Ortodoks kilisesine bağlıdır. Müslümanlar genel olarak ülkenin kuzey bölgelerinde yaşar.

 

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği döneminde Yugoslavya’nın altı bölümünden biri olan Karadağ Yugoslavya parçalandıktan sonra Sırbistan’la birlikte Yeni Yugoslavya’ya katılmış, daha sonra 2006 yılında bağımsız olmuştur. Bir Avrupa Birliği üyesi ülke değildir. Oldukça genç bir ülke olan Karadağ’ın nüfusunun büyük bölümü oraya Orta Avrupa’nın çeşitli yerlerinden gelmiştir.

 

Karadağ’da güneyde Akdeniz iklimi hakimdir. Yazlar kuru ve rüzgarlı geçerken kışlar yağmurludur. Karadağ’ın iç bölgelerinde ise karasal iklim etkisi görülür. En sıcak ay Temmuz’dur ve sıcaklık bu aylarda 40 dereceye kadar yükselebilir. Dağlık bir ülkedir ve bu yüzden yüksek yerlerindeki tepelerde karlar yaz mevsimine kadar erimez. Ülkeyi ziyaret etmeyi düşünenler için tavsiye edilen dönem Mayıs ile Eylül ayları arasıdır. Bu dönemde hava daha iyidir ve Adriyatik Denizi kumsalları oldukça popülerdir.

 

Akdeniz mutfağına ve tarih boyunca etkisine girdiği medeniyetlerin yemeklerine benzeyen mutfağı en çok İtalyan, Türk ve Macar mutfağıyla benzerlik gösterir. Kıyı kesimleri Akdeniz yemekleri yerken, kuzey kesimler Türk yemeklerine daha yakındır. Karadağ’da en çok tüketilenler peynir, balık ve koyun eti iken tatlı olarak da Türklerden öğrendikleri baklavayı severler. Peynir Karadağ’da bir kültürdür ve peyniri bir şarküteri malzemesinden çok özel bir yemek olarak görürler. Çeşitli renklerde birçok peynir çeşidi vardır. Ülkenin en popüler yemeği koyun eti ve sosisten yapılan rastandır. Diğer meşhur yemekleri ise patates ve peynirden yaptıkları kaçamaktır. Dikkat edilmesi gereken kentteki lokantaların akşam 9’a kadar, Cumartesi günleri ise öğlen 3’e kadar açık olduğudur. Karadağ’ın her yerinde şifa amaçlı içtikleri çeşitli bitki çayları satılır.

 

Karadağ’ın çok bilinen festivali Ocak ayı sonunda organize edilen Tripun Günü’dür. Bu festivalde ülkelerini kurduğuna inandıkları Tripun’u anarlar. Kotor kentindeki katedralde düzenlenen etkinlikte konserler verilir ve dans edilir. Mart ayında yine Kotor kentinde Kamelya Festivali gerçekleşir ve bu festivalde çeşitli sergiler ve konserler sokaklarda verilir. Her sene Nisan ayında Herceg Novi isimli bir tiyatro festivalinde Avrupa’nın birçok yerinden bağımsız tiyatrocu kente performanslarını göstermek için gelir. Budva Müzik Festivali ise her yıl Haziran’da düzenlenir ve bölgenin en önemli müzik festivalidir. Boney M, Goran Bregoviç gibi balkan müzisyenlerinin konser verdiği festivale turistler oldukça ilgi göstermektedir.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.