Vizesiz Gidilen En Gelişmiş Ülkelerden Biri: Hong Kong

Hong Kong bugün Çin’e bağlı olsa da kendi vize anlaşmaları bulunur ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizesiz olarak 90 güne kadar olan ziyarette bulunabilirler. Bunun için en az 6 ay daha geçerliliği olan bir pasaporta sahip olmanız gerekmektedir. Hong Kong’a Türk Hava Yolları vasıtasıyla İstanbul’dan aktarmasız olarak uçabilirsiniz. Bu yolculuk yaklaşık olarak 10 saat sürecektir.

Doğu Asya’da 260 adadan meydana gelen Hong Kong’un Çin ile 30 kilometrelik bir kara sınırı bulunur. Resmi adı Hong Kong Özerk İdari Bölgesi olan ülke tarihi boyunca İngiliz kolonisi olarak yaşamış olsa da daha sonra Çin’e bırakılmıştır. Bu yüzden Hong Kong’da hem Çin, hem İngiltere etkileri gözlenir. Dünyanın en yoğun nüfuslarından birine sahip olan bölge yüzölçüm olarak küçük olsa da oldukça kalabalıktır. Nüfusun %90‘ından fazlası Çinli ve aynı zamanda Budisttir. Gelişmiş alt yapı ve ulaşım sistemleri, hayat standartları, mimarisi ve şehir planlamasıyla bir Çin kenti olsa da oldukça Avrupai bir havası vardır.

Çin’e bağlı özerk bir bölge olan Hong Kong ve Kowloon kentlerinden meydana gelir. Dünyanın en büyük liman kentlerinden birine sahip olan Hong Kong’un para birimi dünyada en çok kulllanılan paralardan biridir ve bu Hong Kong’u aynı zamanda bir finans merkezi yapar. Victoria Tepesi, Ocean Park, Disneyland, Avenue of Stars, Ladies Market, Sky 100, Tian Tan Buda ülkedeki en çok turist çeken cazibe merkezleri olarak sıralanabilir. Hong Kong Asya’nın en işlek, en büyük, en yüksek standartlara sahip ülkesidir.

Ülke Çin’e bağlı özerk bir bölge olduğundan ülke genelinde Çince konuşulur. Bununla birlikte 1996 yılına kadar İngiliz kolonisi olduğu için anayasasındaki bir diğer resmi dil İngilizce olarak tanınmıştır. Yerli halk arasında Kanton isimli bir lehçe de kullanılmaktadır. Ülkede birçok yerel din bulunsa da en yaygın inanç Budizm’dir. Budizmin ardından hristiyanlık, islam ve teoizm de ülkede kabul edilen inançlar arasındadır.

Hong Kong’da tropik muson iklimi görülür. Ülkede kış ayları soğuk, sonbahar ayları sıcak ve yağışlı, yazları ise sıcak geçer. Yazın ortalama 29, kışın 14 derece görülen hava sıcaklığıyla birlikte ülkede muson etkisi görülür. Bu nedenle yazın muson yağmurları yağar ve hava da nemli olduğundan hissedilen sıcaklık çok yüksektir. Turistlere Hong Kong ziyaretleri genellikle havanın sıcak olmadığı Ekim ile Aralık ayları arasındaki dönem tavsiye edilir. Bununla birlikte Asya Sanat Karnavalı ve Buda’nın Doğum Günü gibi günler de bu döneme denk geldiğinden kültürel olarak da en verimli dönem Ekim, Kasım ve Aralık aylarıdır.

Hong Kong tarihi boyunca çeşitli kültürlerden etkilenmiş olduğundan farklı tadların bir arada denenebileceği bir mutfağa sahiptir. Ülkenin en meşhur yemeği bir tür mantı olan ve balık ya da mantar içeren Dim Sum olarak bilinir. Deniz ürünlerinin sunulduğu restoranlarıyla ünlü ülkede 30 binden fazla restoran bulunur ve bu restoranlarda bütün dünya mutfaklarından yiyecekler de sunulmaktadır. Hong Kong mutfağı denince akla Pekin Ördeği ve Yılan Çorbası gelmektedir. Bununla birlikte ördek bacağı, deniz anası, balık yüzgeci çorbası gibi ilginç yemeklerle birlikte Noodle da tercih edilebilir. Ülkede tatlı olarak kırmızı fasulye ezmesi, yeşil çaylı prinç ve çörek otlu yumurta tüketilir.

Hong Kong yıl boyu birçok festivalin düzenlendiği bir dünya kentidir. Çin’in Yılbaşı Kutlamaları ülkenin en canlı ve renkli karnavallarındandır. Yeni yılı ay takvimine göre karşıladıkları için yeni yıl Ocak ya da Şubat ayında kutlanabilir. Bu yeni yıl kutlamalarında bölge halkı geçit törenlerini ve havai fişekleri izler; spor etkinliklerine katılır. Yine her sene Şubat’ta organize edilen bir diğer festival ise bir Latin festivali olan Hong Kong Salsa Festivali’dir. Bu festival boyunca Latin dansları gösterileri yapılır, Salsa workshoplarında çalışılır ve salsa partilerinde eğlenilir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.