Vizesiz gidilen festival zengini bir ülke: Moldova

Moldova Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ülkeye gerçekleştirecekleri ziyaretlerde 30 güne kadar vizeden muaftır. Bununla birlikte sınır polisi konaklama rezervasyonunuzu ve uçak biletinizi ibraz etmenizi isteyebilir. Pasaportunuzda en az 2 boş sayfa ve 6 ay geçerlilik süresi bulunmalıdır. Moldova’ya Türkiye’den Ankara, İstanbul ve İzmir üzerinden direkt uçuşlar bulunmaktadır. Bununla birlikte karayolu ile 13 saatlik bir yolculukla başkent Kişinev’e ulaşılabilir.

Doğu Avrupa ülkelerinden biri olan Moldova’nın nüfusu 33800 kilometrekare’dir. Balkanların kuzeyindeki ülkenin güneyinde Romanya, kuzeyinde Ukrayna yer alır. Başkenti Kişinev’dir. Dinyester Nehri’nin doğusunda bulunan bölge resmi olarak Moldova sınırlarında olsa da burada de facto Transdinyester yönetimi bulunmaktadır. Bu bölgede yoğun olarak Ukraynalı ve Ruslar yaşamaktadır. Bununla birlikte Moldova’nın diğer büyük şehirleri Soroca ve Tiraspol’dur.

Moldova’da resmi dil olarak Romence tanınmıştır. Bununla birlikte Rusça da Moldova’da oldukça yoğun olarak kullanılmaktadır. Ülkedeki azınlık nüfus tarafından Ukraynaca ve Gagavuzca da konuşulur. Okullarda yabancı dil olarak ise İngilizce ve Fransızca kullanılmaktadır. Nüfusunun büyük bölümünü Ortodoksların oluşturduğu Moldova’da %98 Ortodoks’a karşılık %1.5’luk Yahudi nüfusu yaşamaktadır.

Pelolitik çağlardan beri izlerine rastlanan Moldova’da tarih boyunca Hunlar, Moğollar, Gotlar, Macarlar, Avarlar, Tatarlar ve Kumanlar hakimiyet kurmuştur. 1800’lü yıllarda Osmanlı, Rusya ve Romanya arasında paylaşılan ülke Rus Devrimi’yle Romanya’ya dahil olmuştur. 1924 yılında Sovyetler egemenliğine giren bölgede 1980’li yıllarda başlayan bağımsızlık mücadelesi 1991’de sonuç vermiştir ve bağımsızlığını kazanmıştır. Avrupa’daki en fakir ülkelerden biri olarak gösterilen Moldova 1992 senesinde serbest piyasa ekonomisine geçiş yapmış ve yabancı yatırımcıya açık hale gelmiştir. Avrupa’nın en fakir ülkelerinden olan Moldova’nın ekonomisi bu tarihten beri gelişmektedir.

Karasal iklimin hüküm sürdüğü Moldova’da dört mevsim de yaşanmaktadır. Ülkede kışlar soğuk ve karlı iken hava sıcaklığı ortalama 1 derecedir. Yaz mevsiminde ise hava ılık ve güneşlidir. Yaz aylarında ise sıcaklık ortalaması 22 derecedir. Turistler Moldova’yı ziyaret etmek için genellikle kış ayları soğuk ve karlı geçtiği için yaz mevsimini tercih ederler.

Makul fiyatlı ve lezzetli yemekleriyle bilinen ülkenin başkenti Kişinev restoranlarıyla meşhurdur. Bir çok geleneksel lezzeti tadabileceğiniz bu restoranlarda mititeyi isimli soğanla servis edilen sosisleri ve tocano isimli karpuz ve elmalı sosla hazırlanan domuz yahnisini denemeniz tavsiye edilir. Yüzlerce şarap üreticisinin bulunduğu Moldova’nın pek çok yerli şarap çeşidi bulunur. Tatlının yanında Doina ve Nistru servis edilir. Ülke restoranlarında servis biraz yavaştır ve beklenen bahşiş oranı %10 civarıdır.

Moldova festivaller açısından zengin bir ülkedir. Hem yerel, hem global pek çok etkinliğin düzenlendiği başkent Kişinev bir festival merkezidir. Gustar Festivali Moldova’nın en eski festivali olmakla birlikte her sene Ağustos ayının son haftasında Ohrei’de gerçekleştirilir. Bu festivalde Moldova’nın yöresel müzikleri dinletilir ve yöresel yemekleri ikram edilir. Ülkedeki bir diğer geleneksel etkinlik ise her yıl Temmuz ayında düzenlenen Cahul Festivali’dir. Bu festivalde yerel halk el yapımı ürünlerini sergiler ve dansçılar sokaklarda gösteriler düzenler. Ekim ayında organize edilen Şarap Festivali’nde ise ülkenin dört bir yanından şarap ve likör üreticisi ürünlerini sergiler ve satış yapar. Moldova’nın uluslararası festivallerinden biri olan Bitei bir sahne sanatları organizasyonudur. Müzik, dans, tiyatro ve sokak performanslarıyla birlikte kukla tiyatrosu da festival kapsamındadır. Her sene Mayıs ayında başkent Kişinev’e düzenlenen festivale ülkenin çeşitli yerlerinden sanatçılar katılır. Bununla birlikte Cronograf Uluslararası Belgesel Film Festivali’nde çeşitli reklam, klip gibi eserlerin de yer aldığı seçkiler sunulur ve Mayıs Ayında Kişinev’de düzenlenir.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.