Vizesiz Gidilen Güzeller Güzeli Ülke : Katar

Katar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına turistik amaçlı ziyaretlerinde vize uygulamayan ülkelerden biridir. Doha Havalimanı’na giriş yaparken otel rezervasyon belgenizi ibraz ederek ve 100 Katar Riyali ödeyerek 14 günlük vize alabilirsiniz. Daha sonra bu vize 14+14 şeklinde iki defa daha uzatılabilir. Yani Katar’da vizesiz olarak toplam 42 gün kalabilirsiniz. Doha Havalimanı’na İstanbul ve Ankara üzerinden hatanın her günü aktarmalı ya da aktarmasız uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Unutulmaması gereken ülkeye alkol getirmenin cezasının olduğudur. Ülkede herhangi bir sorun yaşarsanız Doha’daki Al Rabwa Caddesi’ndeki Türk Konsolosluğu‘na başvurabilirsiniz.

Suudi Arabistan ile sınır komşusu olan Katar’ın diğer tarafında Basra Körfezi bulunur. Batısında Bahreyn, doğusunda Birleşik Arap Emirlikleri ile kuzeyinde İran yer alır. Başkenti Doha’dır ve diğer önemli kentleri Ad Doha, Umm Salal, Al Rayyan, Al Wakrah, Al Shamal ve Al Khor olarak sıralanabilir.

Katar’ın resmi dili Arapça’dır ve bununla birlikte en yoğun olarak kullanılan yabancı dil İngilizce’dir. Resmi dini İslam olan ülkenin %67‘si sünni müslüman iken %14‘ü Hindu‘dur. Diğer azınlık inançlar Hristiyanlık ile Budizm’dir. Ülkede Katarlı olmayan kadınlar, yani turistler için herhangi bir kıyafet kısıtlaması yoktur. Ancak 4 ve 5 yıldızlı otellerde alkol tüketimine izin verilir. Haftasonu tatili Cuma ve Cumartesi günleridir. Ülkedeki dükkanların tamamına yakını Cuma Namazı vakitlerinde kapalı olur.

Katar bölgesi geçmişte uzun bir süre aşiret liderleri tarafından yönetilmiştir. Bölgede çoğunlukla göçebe kabileler bulunduğu için yönetiminde de sıklıkla değişim görülmüştür. 1800‘lü yıllarda Katar’ın yönetimi bugünkü emirin büyük dedesi Muhammed al Sani’de iken 1850‘li yıllarda Osmanlı tarafından fethedilmiştir. Osmanlı Devleti bölgeyi 1. Dünya Savaşı’na kadar yönetmiştir ve savaş sonrasında İngiltere tarafından işgal edilmiştir. Katar’ın İngiliz sömürgeliğinden çıkıp bağımsızlığını kazanması 1971 yılında gerçekleşmiştir. 

Katar’ın iklimi yaz aylarında sıcak ve yağışlı, kışları ılık ve kurak geçer. Yaz ayları olan Temmuz ve Ağustos ayları içinde sıcaklık 50 dereceye kadar ulaşabilir. Kış aylarında gündüzleri ılık, geceleri soğuk olur. Yaz aylarında aşırı sıcaklar görülebildiği için insanlar pek dışarı çıkmaz. Bu sebeple Katar’ı ziyaret etmek isteyenlere tavsiye edilen en uygun dönem Ekim-Kasım-Aralık aylarıdır.

Katar yemekleri Ortadoğu yemekleri ile İtalyan, Çin ve Hint yemekleriyle benzerlik göstermektedir. En geniş menülü restoranları alışveriş merkezlerinde bulabilirsiniz. Yemek fiyatlarının pahalı sayılabilecek düzeyde olduğu ülkede Uzakdoğu yemekleri satan restoranlar da bulunmaktadır. Geleneksel yemekleri machbus adını verdikleri prinç pilavı, sebze ve kuzu etiyle yapılır. Bununla birlikte deniz ürünleri ve hurmanın da mutfaklarında önemli bir yeri vardır. Kabsa isimli bol baharatlı et yemeği, Balaleet isimli şeker, tarçın, safran ve kakule ile yapılan erişte yemeği, Ghuzi isimli pilav ve kuzu eti yemeği en meşhur yemekleridir. Katar’da kahve kültürü gelişmiştir ve kakule aroması ile tüketilmektedir. Kahve tatlandırmak için hurma kullanılır ve bu da kahveye kendine özgü bir aroma katar. Sokaklarında özellikle yaz aylarında naneli limonata satılır.

Katar’da dini bayramlar ve kandiller dışında yabancı turistler tarafından da ilgiyle takip edilen etkinlikler düzenlenmektedir. Her sene Mart’ta organize edilen Doha Kültür Festivali oldukça meşhurdur. Bu festivalde tiyatro, şiir, müzik ve dans etkinlikleri düzenlenir. Erkekler Su Kayağı ve Wakeboard Dünya Kupası Doha’da, Nisan ayında düzenlenir ve dünyanın dört bir yanından sporcular katılım gösterir. Bununla birlikte Haziran ayında başlayıp iki ay boyunca devam eden Summer Wonders Festival çocuklara hitap eden ve parklarda gerçekleştirilen, bir çok etkinliğin düzenlendiği bir festivaldir. Bu festivalde çocuklar deve sürer, ata biner, sirk gösterileri izler, çeşitli yarışmalara katılır ve tropikal ormanlarda gezer. Ayrıca Katar 2022 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacaktır.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.