Vizesiz gidilen ve hareketli kıyılara sahip olan bir ülke: Haiti

Haiti Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 90 güne kadar olan turistik amaçlı ziyaretlerinde vize uygulamayan ülkelerdendir. İşlem kapıda yapılır ve havalimanı görevlilerine turistik amaçlı geldiğinizi kanıtlamak için otel rezervasyonunuzu ve dönüş biletinizi ibraz etmeniz gerekir. Ülkeye Türkiye üzerinden aktarmasız uçuş yoktur ancak Paris ya da New York üzerinden ulaşabilirsiniz.

Hispaniola Adası’nı paylaşan iki ülke bulunur. Bunlardan biri Dominik Cumhuriyeti iken bir diğeri Haiti’dir. Başkenti Port Prince; en iyi plajlarının bulunduğu bölge Northern Haiti; festivallerin kenti Jacmel, beyaz kumlu plajlarıyla meşhur Port Salut önemli bölgeleri olarak bilinir.

Haiti’de tanınmış iki resmi dil vardır. Bunlar Fransızca ile Haiti Kreolesi’dir. Kreole dili de Fransızca’ya oldukça benzemekte ve bugün kullanılan kelimelerin çoğu Fransızcadan geçmedir. Basında, medyada, mahkemelerde, eğitimde ve iş hayatında Fransızca kullanılırken halkın çoğunluğu kendi arasında Kreole dilini konuşur. Haiti nüfusunun %80’ini katolikler, %15’ini protestanlar oluşturur. Çok küçük sayılarda da olsa müslüman, yahudi, budist toplumlar da yaşamaktadır.

Karayipler Denizi’nin en popüler turizm ülkelerinden olan Haiti denizi ve tabiatıyla güçlü bir turizm ülkesi olsa da ekonomisi güçlü değildir. Dünyanın en büyük güveotu (parfüm yapımında kullanılır) üreticisidir. Bununla birlikte kakao, papaya, kahve ve mango da önemli ihraç mallarındandır. Yılda 1.5 milyona yakın turistin ziyaret ettiği Haiti 2010’da yaşadığı depremin ekonomisinde açtığı yaraları turizm ile sarmaya çalışmaktadır.

İlk defa 1492’de Kristof Kolomb’un keşfettiği Haiti 1600’lü ve 1700’lü yıllarda Fransızlar tarafından sömürgeleştirilmiş ve kıyılarında üretilen şeker ve kahve ihracatıyla gelişmiştir. 1800’lü yılların başında kölelerin isyan etmesiyle bağımsız olan Haiti, tarihte kölelerin isyan ederek başarı elde ettiği tek ülke olarak bilinir. 2010 yılında 8.2 şiddetindeki güçlü bir deprem felaketine uğrayan Haiti bu depremde ve sonrasındaki tsunami afetlerinde 200 bine yakın vatandaşını kaybettiği gibi bu zamandan beri Kolera salgınıyla da boğuşmaktadır. Ülkede güvenilir markaların paketlenmiş sularını kullanmanız tavsiye edilir.

Haiti tropikal iklim bölgesinde bulunur ve yıllık sıcaklık farklılıkları yüksek değildir. Hava sıcaklığı bulunulan bölgenin yüksekliğine göre değişse de yıl boyu aralıklarla yağış alan Haiti’yi turistler en çok yağışların azaldığı Mayıs ile Temmuz ayları arasında ziyaret etmeyi tercih ederler. Bu ayların dışında (özellikle Ekim ve Kasım) ülkede kasırga ve sel riski bulunur.

Haiti yemekleri Fransa, Karayip ve Afrika mutfaklarının sentezinden meydana gelir. Sokak yemekleri tüketmeyi seven yerli halk yemeklerini de bol baharatlı yapar. En meşhur yemekleri keçi etinden yaptıkları kabrit isimli yemektir. Bununla birlikte du riz jonjon adını verdikleri mantardan ve prinçten oluşan yemekleri de oldukça ilgi görmektedir. Ada ülkesi olduğundan yemeklerinde deniz ürünleri; tropik bölgede olduğu için tropikal meyveler sofralarında sıklıkla görülür. Sokaklarında tropik meyve suları satan seyyar satıcılar bulunur. Haiti’de tadılması gereken diğer yemekler pate ismini verdikleri peynirli tavuk yemeği, bezelyeden ve prinçten yaptıkları diri koledir. Her yemekten önce geleneksel çorbaları olan jomou içerler.

Haiti’nin karnavalları genellikle Şubat ayına yayılmıştır. Şubat ayında Haiti’de bu yüzden otelde oda bulmak zordur ve karnavalları görmek isteyen turistlerin birkaç ay önceden rezervasyon yaptırması tavsiye edilmektedir. Mardi Gras Festivali (Haiti Creole) her sene Şubat’ta organize edilmektedir. Haiti halkının sokaklara çıkıp dans edip şarkı söylediği, her köşede bir canlı müzik performansının yaşandığı bu dönemde eğlenceler hem gece hem gündüz aralıksız devam etmektedir. Bununla birlikte turistlerin ilginç bulduğu Krik Krak Karnavalı isimli bir organizasyonları daha vardır. (Krik Krak geleneksel hikayecilerin hikayeye başlarken dinleyicileriyle aralarında kurduğu bir iletişim biçimidir.) Birçok yazarın katıldığı ve hikayelerin anlatılıp, müzik dinletilerinin gerçekleştiği bu ilginç festival ise Mayıs ayında düzenlenmektedir.

 

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.