Vizesiz Gidilen: İRAN

 

İran Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından ülkeye ziyaret amaçlı geldikleri takdirde 90 güne kadar vize uygulamayan ülkelerden biridir. Ancak havalimanında otel rezervasyon belgeniz ve dönüş biletiniz sorulabilir. Bununla birlikte pasaportunuzun geçerlilik tarihinin 6 aydan az olmaması ve en az iki temiz sayfasının bulunması gerekmektedir. İran’a Türk Hava Yolları İstanbul’dan ve Ankara’dan her gün sefer düzenlemektedir. Direkt olarak Tebriz ve Tahran’a; Asfah, İsfahan, Şiraz gibi kentlere de aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz.

Asya’nın güneybatısında bulunan İran’ın güneyinde Kızıldeniz, kuzeyinde Hazar Denizi, batısında Türkiye, doğusunda Pakistan yer almaktadır. İran’ın başkenti ve en kalabalık şehri Tahran; diğer büyük kentleri Horasan, Tebriz, Yalta, İsfahan olarak sıralanabilir.

İran’da tarihten bugüne en yaygın konuşulan dil Persçe’dir. Bununla birlikte ülkede Azerice, Arapça ve Türkçe konuşan topluluklar da bulunur. Tamamına yakını müslüman olan ülkede çoğunluk şii mezhebindendir. Sunniler ülkede azınlığı oluşturur.

İran tarihin en eski dönemlerinden beri çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. İlk önce (M.Ö. 1100) Elamlılar, ardından Medler, Persler, Yunanlılar, Sasaniler, Safeviler gibi çeşitli medeniyetler tarafından idare edilmiştir. İran her dönem Osmanlı ve Rusya’nın ilgisini çekmiş olsa da bu iki büyük devlet de İran’da hakimiyet kuramamıştır. 1979 yılına kadar Şah Pehlevi tarafından yönetilen İran’da  bu tarihte batılı devletlerin de desteklediği bir devrimle Humeyni başa geçmiştir. O günden bugüne İran bir İslam Cumhuriyeti’dir.

İran tarih boyunca bölgedeki jeopolitik konumuyla güçlü bir ülke olmuştur. Son yıllardaki nükleer çalışmaları sebebiyle bir süre Amerika Birleşik Devletleri tarafından yaptırımla karşılaşmış ve bir süre kapalı bir ekonomiye sahip olmuştur. 2016’dan sonra yaptırımlar gevşetilmiş, diplomatik çalışmalarla İran ekonomisi dışa tekrar açılmaya başlamıştır. Bu sebeple 2016 yılından sonra İran’ın turizm potansiyeli hızla artmaktadır.

İran’da genel olarak karasal ya da yarı karasal iklim hakim iken Hazar Denizi kıyılarında yarı-tropikal iklim görülür. İran’ın büyük bölümü dağlıktır ve bu yerlerde yazlar serin iken kışlar çok soğuktur. Hazar Denizi kıyılarında ve alçak yerlerde ise yazları oldukça sıcak geçmektedir. Bu sebeple İran’I ziyaret etmek isteyen turistler en sık olarak Nisan, Mayıs, Eylül, Ekim aylarını tercih ederler. Bu aylarda sıcaklık pek 30 dereceyi açmaz ve bunaltıcı nem olmaz. Kışın ise hava genellikle sıfır (0) derecenin altındadır.

İran bir İslam Cumhuriyeti’dir ve yasalarında giyim bakımından bazı sınırlamalar getirilmiştir. İnsanlar geleneksel giyinmek zorunda olmasalar da çoğu erkek kandura giyer. Bununla birlikte kadınlar şeriat yasalarına uygun giyinmeli, başlarını kapatmalıdır. Bir kadın ve erkeğin dışarda yanyana olması uygun karşılanmaz. Kadınlar ve erkekler tokalaşmaz, sarılmaz ya da öpüşemez. Ülkede alkol kullanımı ve satımı yasaklanmıştır.

İran yemekleri Fars, Türk ve Arap mutfağından etkilenmiştir. Aynı zamanda batılı fast-food mutfakları da oldukça popülerdir. Yemeklerinde en çok kuzu eti, prinç, baharat, bulgur kullanırlar. Sıklıkla kebap, etli yemek, hamurişi tatlı, lahmacun tükettiklerinden yemekleri bazı turistler tarafından ağır bulunabilir.

İran’daki etkinlikler çoğunlukla ya dini ya da milli bayramlarda gerçekleşir. Kurban ve Ramazan Bayramı’nı bütün İslam alemiyle birlikte kutlarken en çok önem atfettikleri günlerden biri Nevruz’dur. Nevruz kutlamaları 13 gün sürer ve 13. günde Sizdah Bedar isimli Mutluluk ve Dayanışma Karnavalı’yla kapanır. Batılıların Şükran Günü’ne benzeyen Mehregan; kış ayında karanlığın ve soğuğun etkisini kırmak için ateşlerin yakıldığı Jashne Sade; en uzun gecenin biterek artık günlerin uzamasının (iyiliğin kötülükle yer değişmesi) kutlandığı 21 Aralık Shabe Festivali İran’ın turistler tarafından en çok takip edilen etkinlikleridir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.