Vizesiz Gidilen Kahve Cenneti: Kolombiya

 

Kolombiya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ülkeye yapacakları turistik amaçlı ziyaretlerinde 90 güne kadar vize uygulamamaktadır. Kolombiya polisi havalimanında 90 günlük vize verirken otel rezervsyonunuzu görmek isteyebilir ve pasaportunuzda iki boş sayfa bulunması gerekmektedir. İstanbul üzerinden Bogota, Medellin ve Cali kentlerine aktarmasız uçuşlar bulunur. Eğer daha ucuz olmasını isterseniz de Paris, Madrid ya da Frankfurt üzerinden aktarmalı uçuşları da kullanabilirsiniz. Sayıları çok sık olmasa da İstanbul ve İzmir’den hareket eden gemiler de Kolombiya’ya gitmektedir.

Güney Amerika’da, kuzeybatıda yer alan Kolombiya’nın batısında Panama, kuzeyinde Karayip Denizi, doğusunda Brezilya, güneyinde Peru bulunur. başkenti Bogota iken ikinci büyük kenti Medellin Andino bölgesinde yer alır ve büyük ulusal parklara sahiptir. Bu bölge aynı zamanda kahve rezervi açısından da zengindir. Costa Norte bölgesi ise doğa sporları için tercih edilen bir cazibe bölgesidir. Orinoquia sık ormanlarla kaplı, nemli bir bölgedir ve turizm açısından zayıftır. Ülkenin okyanus şeridindeki bölgeye Pacifica, Amazon ormanlarının bulunduğu bölge ise Amazonia olarak adlandırılmıştır. Ülkenin diğer büyük kentleri plajlarıyla ünlü Santa Marta, kahve cenneti Pereira, tekstil endüstrisi ile ünlü Medelin ve bir festival kenti olan Barranquila‘dır.

Kolombiya anayasasında tanınmış resmi dil İspanyolca’dır ancak ülke sınırlarında birçok farklı yerel toplum yaşamaktadır. Bu topluluklar 80 farklı yerel dile sahiptir. San Andres ve Providence bölgelerinde İngilizce de resmi dil olarak tanınmıştır. Hristiyanların çoğunluğu oluşturduğu ülkede nüfusun %90‘ı Roman Katoliği‘dir. Bunun dışındaki azınlık gruplar ise protestanlardan ve musevilerden oluşur. Dindar bir Katolik nüfusa sahip ülkede geleneklere önem verilir.

Kolombiya’nın bulunduğu bölge tarih boyunca İnka, Musica, Sinu gibi eski uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. 1500’lü yıllarda İspanyollar tarafından kolonileştirilen Kolombiya 1800’lü yıllarda Napolyon’un İspanya’yı işgal etmesine kadar bu şekilde yaşamıştır. Bu dönemde fırsat bulan Kolombiyalılar 1886 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Bağımsızlığını kazandıktan sonra Panama ile gerginlik yaşamış ve Panama 1903 yılında Amerika’nın da desteğiyle Kolombiya’dan ayrılıp bağımsız olmuştur.

Kolombiya ekvatoral iklime sahiptir. Bölgelere göre iklim yapısı farklılık gösterir. Kıyıda tropikal iklim hakimken yüksek bölgelerde iklim daha soğuktur. Kışlar yağışlı geçer ve Karayip bölgesi sıcak ve nemlidir. Bogota kentinde iklim ilkbahara benzer ancak geceleri biraz daha serindir. Amazon bölgesinde yıl boyu hava sıcak ve yağmurludur. Bunlar göz önünde bulundurulduğunda Kolombiya’yı ziyaret etmek için en uygun dönem iklimin kuru olduğu Aralık-Mart ayları arası ve Haziran-Ağustos ayları arasıdır.

Kolombiya yemeklerinde en sık kullanılan malzemeler patates, et ve hamurdur. Bununla birlikte Karayip Denizi’ne yakın bölgelerde deniz ürünleri de sıklıkla tüketilmektedir. Arepsa denilen mısır ekmeği her yemeğin yanında servis edilen yerel tatlarından biridir. Çorbanın da her yemekten önce mutlaka tüketildiği ülke mutfağında bandeja paisa adı verilen et, avakado ve prinçten yapılan yemekleri de oldukça meşhurdur. Şeker kamışından yapılan, limon ve zencefil ile servis edilen aquapenela ülkenin en meşhur alkolsüz içeceğidir.

Kolombiya 20 gün ile en çok resmi tatile sahip olan dünya ülkesidir. Halkının dindar ve katolik olduğu Kolombiya’da dini bayramlar oldukça önemsenmektedir. Rio Karnavalı’ndan sonra en meşhur karnaval Baranquilla kentinde düzenlenmektedir. Şubat ayı içinde organize edilen bu festivale her yıl binlerce turist katılım göstermektedir. Sokakların pastel renklere boyandığı, salsa güzellerinin ödül aldığı karnaval 4 gün sürmektedir. Bununla birlikte Stumarchan Stadyumu’nda gerçekleştirilen Domates Savaşı Festivali 3 gün sürer ve yaklaşık 20 ton domates kullanılır. Her yıl Ağustos ayında gerçekleştirilen Festival of Flowers ise Medellin kentinin en ünlü festivalidir. Dünyada yalnızca bu bölgede yetişen çiçeklerin sergilendiği festivalde dans gösterileri ve konserler de ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.