Vizesiz Gidilen Kıyısız Ülke: Paraguay

Paraguay ülkeye gerçekleştirilen turistik amaçlı seyahatlerde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamayan ülkelerdendir. Konaklama belgesi, uçak bileti ibraz edilerek kapıda 90 gün geçerli turist vizesi alınabilir. Başkent Asuncion Uluslararası Havalimanı’na Türkiye üzerinden direkt uçuş bulunmaz ancak Avrupa’dan Madrid ve Amerika’dan Miami üzerinden yaklaşık 16 saat süren bir yolculukla aktarmalı olarak gidilebilir. Panama’da bir Türk Dış Temsilciliği bulunmaz ve ülke Buenos Aires Büyükelçiliği‘nin görev bölgesindedir.

Bir Güney Amerika ülkesi olan Paraguay’ın kuzeyinde Bolivya, doğusunda Brezilya, batısında Arjantin yer alır. Bir iç ülke olan Paraguay denize 1600 km uzaktadır. Başkenti Asuncion olan ülkenin en önemli kentleri San Pedro, Concepcion, Villarica, Caacupe, Caazapa ve Coronel Oviedo‘dur.

Paraguay’da anayasada tanınmış resmi diller Guarani dili ve İspanyolca‘dır. Ülke nüfusunun %96‘sı yerel dilleri Guarani ile sömürge etkisinde gelişen İspanyolca’yı birlikte kullanmaktadır. 7 milyonluk bir nüfusa sahip Paraguay’ın %88’I Katolik iken %6’sı protestandır.

Paraguay 1865 yılında doğu komşusu Brezilya’yla savaştı. Brezilya’yı Uruguay ve Arjantin’in desteklemesiyle oldukça kanlı geçen bu savaşta nüfusunun hemen hemen yarısını kaybetti. 1932 yılında Bolivya ile girdiği savaşta da büyük topraklar kaybetti. Savaştan sonra uzun süre istikrarsız darbe dönemleri yaşayan Paraguay’da 1993’te ilk defa seçim yapıldı ve ilk sivil cumhurbaşkanı seçildi.

Ekonomisi çoğunlukla tarıma dayalıdır. Çalışanların %42‘si tarımla %35‘i sanayi ve ticaretle uğraşırken %22‘si hizmet sektöründe çalışır. Tarıma uygun olan topraklarda çok çeşitli tarım ürünleri yetiştirilir. Belli başı tarım ürünleri buğday, soya fasulyesi, mısır, tütün, turunçgil meyveleri, yerfıstığı, kahve, pamuk ve prinçtir. En fazla ticareti Brezilya, ABD ve Almanya‘yla gerçekleştirir.

Bazı bölgelerinde tropik, bazı bölgelerinde yarı-tropik iklimin hakim olduğu ülkede yılın büyük bölümü sıcak ve yağışlı geçer. Bununla birlikte kışa tekabül eden Haziran ile Ağustos ayları arasında gece-gündüz sıcaklık farkı yükselir ve karasallık etkisiyle gece oldukça soğuk olabilir. Ekim ve Mart arasında yaşanan ilkbahar ile yaz aylarında hava ortalama 25 derece iken bu değer sonhabar ile kış aylarında 15 dereceye iner. Turistlerin Paraguay’ı ziyaret etmek için en çok tercih ettiği dönem Ekim‘de başlayıp Mart‘a kadar süren yaz mevsimidir.

Paraguay mutfağı Guarani’deki yerliler ile İspanyollar’ın mutfağı etkisi altında kalmıştır. Yemek kültürü bu kültürlere benzer ve en çok tüketilen tarım ürünü mısır , et  kuzu ve domuzdur. Geleneksel bir şekilde her Pazar günü aileler Asado ismini verdikleri mangal partileri sebebiyle sokaklarına et kokusu yayılır. Köşe başlarında fast-food olarak chipa dedikleri simite benzeyen bir atıştırmalık satılır ve bu simit yerel peynirleri ve mısırdan yapılır. Sopa paraguay yine atıştırmalık olarak tükettikleri bir hamur işidir ve mısır, mısır unu, süt ile yapılır. Ülkenin yerel tatlısı ise kosereva isimli kuru portakal kabuğundan yapılan bir tür pekmezdir.

Paraguay’da Guarani kökeni halk ve Roma’ya bağlı katoliklerin özel günleri vardır. Katolikler için en önemli gün 3 Şubat Dia de San Blas‘tır. Festival boyunca Ciudad del Este şehrinin sokaklarında kutlamalar yapılır. Brezilya’ya benzeyen bir karnaval da Paskalya tarihine göre değişebilmekle birlikte Şubat’ta kutlanır ve ülke sokakları karnaval havasına bürünür. Ülkede futboldan sonra en çok önem verilen etkinlik olan Trans Chaco Rallisi 1979 yılından bu yana her sene Temmuz’da Büyük Chaco kentinde organize edilmektedir. İtagua kentinde Temmuz ayı içinde organize edilen Nanduti Dantel İşçiliği Festivali ve Aralık ayı içinde organize edilen Festival del Poyvi el işçiliği festivali ülkenin diğer önemli etkinlikleridir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.