Vizesiz Gidilen Macera Ve Adrenalin Ülkesi : Kırgızistan

Kırgizistan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamayan ülkelerdendir. Ülkeye vizesiz olarak giriş yapabilirsiniz ancak giriş yaptıktan sonra 5 gün içerisinde Devlet Kayıt Hizmetleri Bürosu’na şahsen başvurarak turist kaydı yaptırmanız gerekmektedir. Bu kayıt sayesinde istediğiniz kadar ülkede kalabilirsiniz. Süre kısıtlaması yoktur. Türkiye’den Kırgızistan’a düzenli uçuşlar düzenlenmektedir. İstanbul’dan Bişkek’e Türk Hava Yolları ile direkt olarak uçabileceğiniz gibi eğer daha ucuz bir yol seçmek isterseniz Moskova üzerinden aktarmalı olarak uçakla ya da trenle (7-8 günde) Bişkek’e ulaşabilirsiniz.

Kırgızistan bir Orta Asya ülkesidir ve anakaranın ortasında yer alır. Denize kıyısı bulunmayan ülkenin kuzeyinde Kazakistan, güneyinde Tacikistan, batısında Özbekistan ve Çin yer almaktadır. Ülkenin çevresini Tanrı dağları kaplar ve toplam yüz ölçümünün yaklaşık %65‘I dağlardan meydana gelmektedir. Bu özelliğiyle ülkeye Orta Asya’nın İsviçresi de denilir. Başkenti Bişkek olan ülke coğrafi olarak dağlık ve soğuk kuzey bölgesi ile ılıman güney bölgesi olarak ikiye bölünmüştür. Başkent Bişkek’ı de içine alan kuzey bölgesindeki Ala Archa Milli Parkı‘nın bulunduğu bölgenin tabiatı etkileyicidir. Bununla birlikte maceracı ve adrenalin sever turistler ise genel olarak Issyk Kul ve Tian Shan bölgelerindeki dağları ziyaret etmeyi tercih etmektedir. Ülkenin alçakta kalan ve diğerlerine göre daha ılıman olan bölgesi Ferghanga ise turistler tarafından egzotik olarak tanımlanmaktadır. Kırgizistan’ın diğer büyük şehirleri BeshTash Milli Parkı‘nın yer aldığı Talas ile ülkenin ikinci kalabalık şehri olan ‘tur.

Ülkede resmi dil Kırgızca‘dır ancak bununla birlikte Kazakça, Özbekçe, Türkmence ve Rusça da kullanılan diller arasındadır. Çoğunlukla kuzey bölgesinde yaşayan Ruslar Rus devletinin himayesi altında olmakla birlikte eğitim, ticaret, turizm alanlarında kullanılan yabancı dil İngilizce‘dir. En yaygın inanç %81 ile İslam’dır. Müslümanların da büyük çoğunluğu sunnidir. Aynı zamanda bölgede %16 oranında hristiyan nüfus da bulunmaktadır ve bunların da büyük çoğunluğu ortodokstur ve Rus Ortodoks Kilisesi‘ne bağlıdır. Azınlık sayıda olmakla beraber ülkede Budizm ve Ateizm de görülmektedir.

Kırgizistan Asya’nın ortasında, denize kıyısı olmayan bir ülkedir ve bu sebeple karasal iklim etkisi altındadır. Kışların son derece soğuk geçtiği ülkede yaz mevsimi de oldukça sıcaktır. En soğuk ayının Ocak olduğu ülkede bu ay içinde sıcaklık ortalaması –7 derece iken Temmuz ayı sıcaklık ortalaması 25 derecedir. Dağlık bölgeler böyleyken alçaktaki Fergana Vadisi‘nde iklim daha ılımandır ve yaz aylarında sıcaklık 40 dereceye kadar yükselmektedir. Kış ayları oldukça karlı geçerken yağmur yalnızca Mart-Mayıs ile Ekim-Kasım aylarında yağmaktadır. Bu iklim koşulları göz önünde bulundurulduğunda Kırgızistan’ı ziyaret etmek için tercih edilmesi gereken en uygun dönem Mayıs ile Ekim aylarıdır. Yaz aylarında başkent Bişkek’te sıcaklık rahatsız edici olabilir.

Kırgızistan ekonomisi turizm ve tarım olmak üzere iki temel sektöre dayanır. Bununla birlikte yarış atları, tavşan besiciliği ve arıcılık gibi hayvancılık faaliyetleri de yaygın olarak görülür. Oldukça dağlık bir coğrafyada bulunduğu için ülke içi ulaşım imkanları kısıtlıdır. Hatta kış aylarında yolların kardan kapanması yüzünden ülkenin kuzey kısmına ulaşım neredeyse imkansızdır. En çok turist çeken bölgesi ise Issık Gölü ve çevresidir. Toplum müslüman olsa da tarih boyunca etkisi altında kaldığı Rus kültüründen de etkilenmiş durumdadır. Kırgızistan’da giyimle ilgili herhangi bir yasak bulunmaz ancak yine de kadınların özellikle kırsal bölgelerde açık giyinmemeye özen göstermesi tavsiye edilir.

Kırgız yemekleri her göçebe Türk boyunda olduğu gibi hayvansal kaynaklıdır. Koyun eti ve ekmek tüketiminin Türkiye’deki gibi yaygın olduğu ülkenin en ünlü yemeği beshbarmak dedikleri ve at ya da koyun etiyle yaptıkları bir tür çorbadır. Sokaklarda satılan ve fast-food amaçlı tüketilen shashlyk ise büyük koyun eti parçalarının şişlenmesiyle yapılır ve ekmek arası olarak tüketilir. Her yıl Temmuz ayının ikinci haftası içinde düzenlenen Ulusal Göçebe At Oyunları festivalinde meşhur Kırgız yemekleri katılımcılara ikram edilir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.