Vizesiz Gidilen Müzik Sever Saint Kitts (Saint Christoper) ve Nevis Adaları

 

Saint Kitts ve Nevis Adaları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ülkeye gerçekleştirecekleri ziyaretlerde 90 güne kadar vize uygulamamaktadır. Havalimanında verilen geçici 90 günlük vize için otel rezervasyonunuzu, dönüş uçak biletinizi ibraz etmeniz gereklidir. Bununla birlikte pasaportunuzun en az 6 aylık kullanım süresi ve en az iki boş sayfası bulunmalıdır. Türkiye’den Saint Kitts ve Nevis’e direkt olarak uçuş bulunmaz ancak Miami, Atlanta, New York ve Londra üzerinden aktarmalı olarak uçulabilir.

Saint Kitts ve Nevis Karayipler Denizi’nin Leeward Adaları bölgesinde bulunan iki adadan oluşur. Başkenti Basseterre olup 55 bin kişilik ülke nüfusunun çoğunluğu başkentte yaşamaktadır. Küçük bir yüzölçümüne ve nüfusa sahip bir ülke olan Saint Kitts ve Nevis Amerika’daki küçük devletlerden biridir.

Saint Kitts ve Nevis’in anayasada tanınmış resmi dili İngilizce‘dir. Ülkenin yerli dili de İngilizce’yle karışmış durumdadır. Çoğunluğunu Hristiyan nüfusun oluşturduğu ülkenin büyük bölümü protestandır ve onların da çoğunluğu İngiliz Protestan Kilisesi‘ne bağlıdır. Ekonomisi tarım, turizm ve hafif sanayi üzerine kurulmuş olan ülke 20.yüzyılda büyük bir şeker üreticisiyken son yıllarda şeker üretimi düşüşe geçmiş ve ekonomisi turizme ağırlık vermeye başlamıştır.

1493 yılında Kristof Kolomb tarafından keşfedilen bu iki adaya 17. yüzyılda İngiliz yerleşimciler geldi ve bölge İngiltere’nin Antillerdeki ilk koloni bölgesi oldu. Bölgede şeker kamışı tarlaları kuruldu ve Afrika’dan getirilen köleler bu tarlalarda çalıştırıldı. 1834 yılında köleliğin kaldırılmasıyla şeker kamışı üretimi azaldı. Bu gelişmelerle birlikte 1967 yılında bağımsızlığını kazandıktan sonra 1969’da İngilizler tarafından tekrar işgal edildi. İngiltere ile yapılan görüşmeler sonucu ülke 1983’te tekrar bağımsızlığını kazandı.

Saint Kitts ve Nevis tropikal iklim bölgesinde yer almaktadır. Sene boyunca yağışlı ve sıcak bir havaya sahip ülkede Ocak ayında ortalama sıcaklık 25 derece iken Temmuz’da 29 derecedir ve yılın en sıcak ayı Temmuz‘dur. Bu özellikleriyle Saint Kitts ve Nevis yılın her dönemi turistler tarafından ziyaret edilebilmektedir.

Saint Kitts ve Nevis halkı genel olarak büyük kentlerde ikamet etmektedir. Ülkenin yerleşim yerlerinde sadece bir market ve bazen de postane bulunur. Evliliğe büyük önem verilen toplumda sağlık hizmetleri de oldukça gelişmiştir. Ülkedeki doktorların büyük bölümü İngiltere ve Kanada’da eğitim almıştır. Tarihinde bir dönem İngiliz kolonisi olmasının etkisiyle halk tarafından en çok sevilen spor krikettir. Müziği ve sanatı seven bir topluma sahip ülkede yıl boyu birçok etkinlik düzenlenmektedir.

Saint Kitts ve Nevis’in yemekleri genel olarak Batı Hindistan bölgesi etkisinde gelişmiştir. Çoğunukla kendi topraklarında yetişen malzemeleri kullanarak yaptıkları yemekleri tüketirler. Bir Afrika geleneği olan oğlak ve keçi eti tüketmeyi bölgeye şeker kamışı tarlalarında çalışmak için getirilen Afrikalıların alışkanlıklarından edinilmiştir. Temel öğünlerinde tavuk ve tuzlu balık da tüketilir. Ekmek ağacı ve papaya gibi yerel meyveler de yemeklerde servis edilir.

Saint Kitts ve Nevis’te her sene 28 Mart tarihinde St. Kitts Savaşı’nın canlandırması yapılır. İngililer ve Fransızlar’ın bölgede hakimiyet kurabilmek için giriştikleri bu savaşın canlandırması ülkenin koloni tarihi hakkında bilgi edinmek isteyen turistlerin ilgisini çekmektedir. Halk tarafından müziğin çok sevildiği ve benimsendiği ülkede her sene Haziran’ın son haftasında Saint Kitts Müzik Festivali organize edilmektedir. Hemen hemen bütün müzik türlerinin yer aldığı festivalde birçok müzik grubu sahne alır. Müzik Festivali’nin yapıldığı günlerde Nevis adasında da Culutrama isimli, sokak gösterilerinin yapıldığı ve konserlerin verildiği bir etkinlik daha gerçekleştirilir. Bununla birlikte havai fişek gösterilerinin ve geçit törenlerinin yapıldığı Saint Kitts Karnavalı Ocak ayının ilk haftasında gerçekleştirilir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.