Vizesiz Gidilen Pembe Gölün Evi: Senegal

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizesiz seyahat edebileceği ülkelerden biri Senegal’dir. Senegal Dış İşleri Bakanlığı’nın web sitesi üzerinden online olarak yapılan başvuruyla iki iş günü içinde 90 günlük turist vizenizi temin edebilirsiniz. Vize başvurusunda bulunurken otel rezervasyonunuzu ibraz etmeli, pasaportunuzun en az 6 ay kullanım süresi bulunmalıdır. Türkiye’den Senegal’in başkenti Dakar’a haftanın her günü sefer düzenlenmektedir ve yolculuk yaklaşık olarak 7 saat sürmektedir.

Bir Batı Afrika ülkesi olan Senegal Atlantik Okyanusu’nun doğusunda bulunur. Kuzeyde Moritanya, doğuda Mali ve güneyde Gine ile komşudur. 14 milyonluk bir nüfusa ev sahipliği yapan Senegal’in başkenti Dakar iken diğer önemli kentleri Saint Louis, Thies, Touba ve Ziguinchor olarak sıralanabilir.

Senegal’in resmi dili bir dönem Fransız kolonisi olmasından kaynaklı olarak Fransızca’dır. Bununla birlikte Soninke, Wolof, Noon, Pulaar, Mandika, Jola gibi yerel diller de yerli halk tarafından kullanılmaktadır. Halkın %93‘ü Müslüman iken kalan %6 azınlık Hristiyandır ve çoğunluğu Katolik‘tir.

Senegal’in bulunduğu bölgede antik çağlardan beri yerleşimler görülmektedir. Bölgedeki ilk yerleşimleri Takruriler kurmuş ve 1400’lü yıllarda Portekizliler Senegal nehri çevresinde koloniler kurmuştur. Bölgeye Fransızlar ise 17. yüzyıl ortalarında gelmiş ve St Louis çevresini kolonileştirmiştir. St. Louis kenti sömürge döneminde Fransa Afrika Kolonisi’nin başkenti konumundaydı. Dakar’ın başkent olması ise 20. yüzyılın ilk yıllarında gerçekleşmiştir. Konumu nedeniyle stratejik bir öneme sahip olan ülkeye hakim olmak için İngiltere ve Fransa dönem dönem savaşmış olsa da 1960 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir.

Tropik iklim kuşağında bulunan Senegal’de hava genellikle sıcaktır. Temmuz ile Eylül ayları arası ülkenin yağış mevsimidir. Bu mevsimde hava sıcaklığı ortalama 27 derecedir. Bununla birlikte kuzeydoğu ve güneybatı kaynaklı rüzgarlar nedeniyle mevsim geçişleri yaşanabilmektedir. Yıllık ortalama yağışın 600 mm‘yi geçmediği ülkede güney bölgeler kuzey bölgelerden daha çok yağış alır. Turistlerin Senegal’ı ziyaret etmek için tercih ettiği zaman dilimi yağışların azaldığı ve hava sıcaklığının 22-25 derecelerde seyrettiği Kasım ile Şubat ayları arasındaki dönemdir.

Atlantik Okyanusu ülkelerinden biri olan Senegal’in mutfağında en sık kullanılan ürün balıktır. Balığın hem ülke ekonomisinde hem de yemek kültüründe önemli bir yeri vardır. Bununla birlikte yer fıstığı, mısır ekmeği ve prinç en temel gıdalarıdır. Yemeklerinde hurma yağı sıklıkla kullanılır. En çok tükettikleri yemeklerinden biri thieboudienne isimli prinç ve kızarmış balıkla hazırlanıp sebze sosuyla servis edilen yemekleridir. Bununla birlikte ızgara balık, soğan ve limon ile yapılan yassa au poulet turistler tarafından en çok beğenilen yerel lezzetlerindendir. Kültürel olarak yemekler toplu şekilde yenilir ve herkese tek tabakta servis yapılır.

Senegal etkinlik ve festivaller açısından oldukça zengin bir ülkedir. Ülkede çeşitli dönemlerde bir çok festival düzenlenmektedir. Her  sene Aralık ayı sonunda başlayıp Ocak ayının ilk günlerine kadar sürdürülen festivalde Abene kenti sakinleri olan Casamance’ların 10 gün boyunca davul çaldığı gösteri turistler tarafından ilgiyle takip edilir. Bununla birlikte Senegal’in bağımsızlık günü olan 4 Nisan’da okullar iki hafta boyunca tatil edilir ve bu dönemde yerli halk akraba ziyaretlerinde bulunur. Bu ulusal bayram süresince sokaklarda polisler ve askerler geçit törenleri gerçekleştirir. Her iki senede bir defa Mayıs ayı içinde organize edilen Dakar Bienali‘nde Afrika’nın çeşitli bölgelerinden gelen sanatçılar bir araya gelir. Senegal’in bir diğer kültür-sanat festivali ise Mayıs ayında düzenlenen St. Louis Caz Festivali‘dir. Afrika’daki en önemli caz festivali olan etkinlikte ünlü caz müzisyenleriyle birlikte yeni çıkış yapan müzisyenler de sahne almaktadır. Aralık ayına gelindiğinde ise ülkenin en önemli film festivali olarak bilinen Festival International du Film de Quartier organize edilir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.