Vizesiz Gidilen Safari Ve Scuba Ülkesi : Kenya

Kenya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ülkeye yapacakları turistik amaçlı ziyaretlerde vize istememektedir. Ancak Kenya’nın vize işlemleri online olarak internetten yapılır ve bu işlemler yaklaşık 2 gün sürmektedir. Ülkeye giriş sırasında online başvurunun çıktısı ile birlikte otel rezervasyonu, uçak biletleri de ibraz edilmek zorundadır. Atatürk Havalimanı’ndan Nairobi’ye haftanın her günü aktarmasız olarak uçabilirsiniz ve bu yolculuk yaklaşık 7 saat sürer. Eğer daha ucuz olan aktarmalı uçuşu tercih ederseniz yolculuk 10 saat sürecektir.

Afrika kıtasının doğu sahilinde ve ekvator çizgisi üzerinde bulunan Kenya’nın doğusunda Hint Okyanusu, doğusunda Somali, kuzeyinde Sudan ve Etiyopya,  batısında Uganda yer alır. Ülkenin başkenti 4 milyonluk nüfusuyla Nairobi’dir ve diğer büyük kentleri Mombassa, Nakuru ve Kisumu olarak bilinir. Kenya denildiğinde akla ilk gelen şey safaridir. Bununla birlikte dünyanın dört bir yanından scuba dalışı için de turistler gelmektedir. Eğer Masai Mara bölgesine yolunuz düşerse burada balon safarisine katılabilirsiniz. Ekolojik çeşitlilik olarak oldukça zengin bir ülke olan Kenya’nın Ulusal Parkı’nda 500’e yakın kuş çeşidi bulunur. İlk insan fosillerinin bulunduğu bölge olan Turkana Gölü çevresinde de çeşitli doğa müzeleri antropoloji meraklıları için bir cazibe merkezidir.

Kenya anayasasında İngilizce ve Swahili olmak üzere iki dil resmi olarak tanınmıştır. Swahili halkın konuştuğu yerel dil iken İngilizce yönetim, eğitim, ticaret ve turizm dilidir. Bununla birlikte Kalenjince, Luhyaca, Kikuyuca, Turkanaca ve Kambaca gibi farklı yerel diller de çeşitli etnik gruplar tarafından konuşulmaktadır. Kenya’da en yaygın inanç Hristiyanlık‘tır ve ülkenin yaklaşık %82‘si hristiyandır. Bu hristiyan nüfusunda %24‘ ü katolik, %46‘sı protestandır. Ülkedeki ikinci en yaygın din ise İslam’dır. Ülkenin %12‘sini müslümanlar oluşturur. Geri kalan azınlık ise Afrika’nın yerel batıl dinlerine inanmaktadır.

Kenya Afrika’daki en eski medeniyetlerin kurulduğu yerleşim yerlerinden biridir. Bu bölgeye ilk olarak Arap tüccarlar gelmiş ve Monbana ile Malindi yerleşimlerini kurmuşlardır. Daha sonra Portekizli gemiciler de bölgeye gelmiş ancak 1700‘lü yıllarda Araplar Portekizlileri bölgeden çıkararak tekrar hakimiyet kurmuşlardır. 19. yüzyılda bir İngiliz şirketi Kenya’yı Araplardan kiralamış ve bu tarihten sonra Kenya bir İngiliz sömürgesi haline gelmiştir. Kenya’nın bağımsızlığa kavuşması ancak 1950’li yıllarda bağımsızlık hareketi lideri Jomo Kenyata’nın hapisten çıkarılmasından sonra gerçekleşmiştir. Ülke henüz istikarara kavuşmadığı için yoksulluk ve terör temelli güvenlik sorunu bulunmaktadır. Fakir bir ülke olduğu için çeşitli sağlık sorunları da yaşanmaktadır. Kenya’ya gitmeden önce sıtma ve sarıhumma aşısı yaptırılması gerekir.

Kenya ekvator çizgisi üzerinde bulunmasına rağmen yüksek rakımlı olması sebebiyle ılıman bir ülkedir. Tropikal iklimin hüküm sürdüğü ülkenin kuzey bölgesi yarı çöl halindedir. Yükseklik seviyesi denizden uzaklaştıkça yükseldiğinden sıcaklık değerleri de bu duruma göre değişiklik göstermektedir. Hint Okyanusu kıyısında ortalama sıcaklık 28 dereceyken, yüksek bölgelerde 17 derecedir. Deniz kıyısında nem oranı yüksekken iç bölgeler daha kurudur. Kurak ve yağışlı olmak üzere iki mevsimin yaşandığı ülkede Nisan-Mayıs ile Kasım-Aralık ayları yağışlı; Ocak-Mart ile Haziran-Ekim ayları kuraktır. Bu nedenle Kenya’yı ziyaret etmek için en çok tercih edilen dönem Aralık ile Şubat ayları arası olmakla birlikte Safari amaçlı ziyaretler daha çok Ağustos-Eylül aylarında yapılmaktadır.

Kenya yemeklerinde en yaygın kullanılan malzeme prinçtir. En ünlü yemekleri ıspanak ve soğandan yapılan sukuma wiki ile Pilau ismini verdikleri etli ve patatesli bir tür pilav yemeğidir. Bununla birlikte sokaklarında da fast-food olarak nyama choma isimli bir tür kızarmış et yemeği satılmaktadır. Ülkenin en önemli festivali olan ve Mart ayında düzenlenen Nairobi Doğu Afrika Sanat Festivali üç gün sürer ve bu festivalde müzik, moda, edebiyat, tiyatro, heykel, mimari alanlarında sergiler düzenlenirken katılımcılara ülkenin meşhur tatlısı mandazi (bir tür lokma) ikram edilir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.