Vizesiz Gidilen Sıcakkanlı Ülke: Peru

Peru Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ülkeye yapacakları turistik amaçlı girişlerde 180 gün içinde 90 günü aşmayacak şekilde vize uygulamayan ülkelerden biridir. Türkiye üzerinden direkt uçuşun yapılmadığı Lima Uluslararası Havalimanı‘na ortalama 20 saat süren aktarmalı bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

Bir Güney Amerika ülkesi olan Peru’nun kuzeyinde Ekvador, doğusunda Brezilya, güneyinde Bolivya ve batısında Pasifik Okyanusu yer alır. Başkanlık rejimi ile idare edilen Peru’nun başkenti Lima iken diğer büyük kentleri Iquitos, Callao, Trujillo, Arequipia‘dır.

Peru’nun anayasada tanınmış resmi dilleri İspanyolca, Aymaraca ve Keçuva‘dır. Aynı zamanda yerli diller de devlet tarafından tanınmaktadır. İspanyolca eğitim, idare ve ticaret dilidir. Yerli halk ise kendi arasında Keçuva ve Aymarca‘yı dağlık bölgelerde kullanmaktadır. Nüfusun %80‘inin Katolik olduğu Peru’nun %11‘i ise Protestandır. Geri kalan azınlıklar ise Yahudi’dir ya da eski çağlardan kalan yerel inançlara sahiptir.

Tarihte İnka Krallığı’nın kurulduğu topraklar olan Peru’nun Cusco kenti 13. yüzyılda İnkaların başkenti olmuştur. 1532 yılında İspanyolların bölgeyi keşfiyle İnka egemenliği son bulmuş bölge kolonileştirilmiştir. 1821’e kadar İspanya’nın bir vilayeti olan Peru bu yılda Simon Bolivar liderliğinde bağımsız olmuştur.

Peru çevresindeki ülkelere kıyasla son derece değişken iklim koşullarına sahiptir. Ülkedeki iklim çeşitliliğinin sebebi And Dağları‘nın etkisi ve okyanuslar arası akıntılar olarak gösterilmektedir. Deniz kıyılarında yarı-tropik ve az yağmurlu, And Dağları‘nda yağmurlu yaz ve kurak kış etkili olur. Atlantik Okyanusu kıyılarında bütün yıl yağmurlu ve sıcak geçen ekvator iklimi görülür. Bu nedenle Peru’yu ziyaret ederken seçilecek tarih bölgeye göre farklılık gösterir. Başkent Lima yazın sıcak ve oldukça nemliyken Sierra kuru bir iklime sahiptir. Turistlere tavsiye edilen ülkeyi ziyaret dönemi Eylül-Ekim aylarıdır.

Sıcakkanlı, misafirperver ve arkadaş canlısı olarak nitelendirilen Perulular turistlere hoşgörülü ve yardımcı davranışlar göstermektedir. Turistik bölgeler ve başkent Lima dışında İngilizce bilen insan azdır. Yanınızda bir sözlük taşımanız ve gitmeden önce bir kaç İspanyolca kelime öğrenmeniz tavsiye edilir. Kentte güvenli bir biçimde taksi ve toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Şehir merkezlerinde yeterince düşük komisyonlu ATM bulunurken küçük yerleşimlerde kredi kartı kabul edilmeyebilir. Ülkede yeşil yerine beyaz tişört giymiş turist polisleri vardır ve iyi derecede İngilizce bilirler.

Peru yemekleri Afrika, Asya, Kızılderili ve İspanyol yemeklerinin etkisiyle gelişmiştir. Geleneksel Peru yemekleri genelde et yemekleridir. Tavuk, sığır ve domuz eti yaygınken sığır yüreği gibi sakatatlar da tüketilir. Sığır yüreğinin şişte ızgaralanmasıyla yapılan anticucho geleneksel bir Peru yemeğidir ve sokak başlarındaki büfelerde satılır. Bir tür tavuklu pilav olan arroz con pollo ile bir tür ördekli pilav olan arroz con pato tüm öğünlerde tüketilebilir. Deniz ürünlerinin yoğun olarak tüketildiği ülkenin turistler tarafından en ilginç bulunan yemeği çiğ balıkla yapılan cevichedir. Peru mutfağı son derece ağır ve baharatlıdır. Eğer hassas bir mideye sahipseniz dikkatli olmanız tavsiye edilir. Geleneksel tatlıları da oldukça şekerli yapılır. Vejetaryenler için restoranlar da turistik bölgelerde bulunabilir. Dünyaya en çok kahve ihraç eden ülke olan Peru da Koka Çayı da meşhur içeceklerdendir.

Peru her yıl birçok düzenli festivale ev sahipliği yapar. Şubat ve Mart aylarında gerçekleştirilen Peru Karnavalı Peru’nun en meşhur etkinliği olarak bilinir. Karnaval boyunca bir kaç hafta süren su savaşları yapılır ve sokaklar pastel renklere boyanır. Kentin her noktasında birçok dans ve konser etkinliği düzenlenir. Ünlü kutlama Cajamarca Karnaval günlerinde gerçekleştirilir. Her sene Paskalya döneminden bir hafta önceki Pazar günü Samanta Santa isimli dini bir festival düzenlenir. Ülkenin her yerinden ziyaretçi akınına uğrayan bu festival Peru’nun en geniş kapsamlı festivalidir. Dini geçit törenlerinin yapıldığı ve Paskalya‘nın kutlandığı Semena Santa devasa bir geçit töreniyle biter.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.