Vizesiz Gidilen Tarihi Yemekleri Ve Gece Hayatı Olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne herhangi bir pasaporta ya da vizeye ihtiyaç duymadan sadece kimliğinizle gidebilirsiniz. Ülkeye Türkiye’nin bütün büyük illerinden uçuşlar düzenlenir ve dilerseniz Mersin, Alanya ve Taşucu limanları üzerinden deniz yoluyla da ulaşabilirsiniz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını yalnızca Türkiye tanıdığı için ülkeye uçuşlar sadece Türkiye üzerinden gerçekleşmektedir. Kıbrıs bağımsızlığını kazandığı günden beri Türkiye tarafından askeri ve ekonomik olarak desteklenmektedir ve Türkiye’ye bağımlı bir yapısı vardır.

 

Türkiye’nin güneyinde, Akdeniz’deki Kıbrıs Adası’nın kuzey bölümünü oluşturan ülkenin Türkiye’ye uzaklığı 80 km, Suriye’ye uzaklığı 105km, Yunanistan’a uzaklığı 180 km’dir. 3400 kilometrekarelik yüz ölçüme ve 320 bin kişilik bir nüfusu bulunan Kıbrıs’ın ekonomisi genel olarak eğitim ve turizm üzerinedir. Büyük lüks otelleri, sahilleri, kumarhaneleri ile özellikle Türkiye’den birçok turist ülkeye tatile gelmektedir. Lefkoşa 50 bine yaklaşan nüfusa sahiptir ve ülkenin başkentidir. Bununla birlikte turizm daha çok Akdeniz kıyısındaki Girne kentinde yoğunlaşmıştır.  Ülkenin diğer şehirleri bir limana sahip olan Gazimagusa, adını tabiatından alan Güzelyurt olarak sıralanabilir.

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde konuşulan resmi dil Türkçe’dir. Bununla birlikte halkın konuştuğu Türkçe Türkiye Türkçesi’nden biraz daha farklıdır. Türkiye’de bilinmeyen birçok kelime kullanılır ya da kendi kullanımlarında anlamları farklıdır. Yine de bir Türk bu ülkede dil sorunu yaşamayacaktır. Kıbrıs’ın Çoğu müslümandır ve azınlık olarak hristiyanlar da bulunmaktadır. Ülkenin imamlarının Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı atamaktadır.

 

Kıbrıs Osmanlı hakimiyetine girmeden önce Venediklilerin idaresindeydi. Ada bu süreçte Akdeniz’deki Türk gemilerini rehin alan korsanların odağı haline geldiği için Osmanlı tarafından 1571 yılında, bir yıl süren bir kuşatma sonunda fethedilmiştir. 93 harbinde Rusya’ya kaybeden Osmanlı adanın yönetimini İngilizlere bırakmıştır ve daha sonra Kıbrıs bir İngiliz kolonisi haline gelmiştir. 1960 yılında Kıbrıs bağımsızlığını kazanmış ancak bu dönemden sonra Rum tarafının Türk köylerindeki katliamlarını durdurmak için Türkiye tarafından bir harekat düzenlenerek adanın kuzeyinde bir Türk Devleti kurulmuştur.

 

Kuzey Kıbrıs yarı kurak olarak tanınan bir Akdeniz iklimine sahiptir. Yazları hava sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlı geçer. Yıllık sıcaklık ortalamasının 19.5 derece olduğu ülkede en sıcak ay olan Temmuz’da öğle saatlerinde sıcaklık 40 dereceye yakındır. En soğuk ayı olan Ocak’ta ise gündüz sıcaklığı 10-12 derece kadardır. Ülkedeki yağışlar Ekim ile Mart ayları arasında yaşandığından turistlerin en çok tercih ettiği aylar Mayıs ve Haziran aylarıdır.

 

Kuzey Kıbrıs’ta trafik ilk olarak İngilizler tarafından düzenlendiği için Türkiye’nin aksine soldan akar. Ülkede öğleden sonra bazı mağazalar kapatılır ve hatta devlet kurumlarında öğleden sonra memurlar yerinde olmayabilir. Benzin istasyonları gece kapalıdır. Ülkede suç oranı düşüktür ve hırsızlık, kapkaç gibi olaylar pek görülmez.

 

Kıbrıs mutfağı tarih boyunca etkisi altına girdiği medeniyetlerin yemeklerinden etkilenmiştir. Türk Mutfağı ve Rum Mutfağı’yla çok benerlik gösterir. Ünlü yemekleri şeftali kebabı, pilavuna iken ünlü gurme tatları kızarmış keçi hellim peyniri ve meyve/reçel şekerlemeleridir. Bir diğer ünlü yemekleri sadece bu bölgede yetişen bir otun kuzu etiyle servis edilmesiyle yapılan Molehiya’dır. Kış aylarında yedikleri geleneksel yemek ise Kolokas isimli patatese ve kerevize benzeyen bir tür bitkiden yaptıkları sulu yemektir.

 

Kuzey Kıbrıs’ın birçok bölgesinde her sene yaz aylarında yoğun olmak üzere karnavallar düzenlenmektedir. Bu karnavallar genellikle o bölgede yetiştirilen meyve ya da sebzelerin isimlerinden gelmektedir. Bu karnavallarda kurulan standlarda Kıbrıs’ın ünlü şamişi, lokma ve kebapları satılır. Aynı zamanda defile, konser, güzellik yarışması, seyyar lunapark gibi çeşitli eğlence programları düzenlenir. Kuzey Kıbrıs Bellpais Müzik Festivali her yıl Mayıs ya da Haziran ayında düzenlenirken Magusa Kültür Sanat Festivali her yıl Haziran ya da Temmuz ayında düzenlenir. Bununla birlikte Mehmetçik Üzüm Festivali ve Hellim Festivali gibi tarım festivalleri de Ağustos-Eylül aylarında turistlerin ilgisini çeken organizasyonlardandır.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.