Vizesiz Gidilen Tatilin Başkenti : Kosta Rika

 

Kosta Rika Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ülkeye yaptıkları ziyaretlerde 90 güne kadar vize uygulamayan ülkelerden biridir. Vize sınırda verilir ve bunun için pasaportunuzla birlikte otel rezervasyonunuzu göstermeniz yeterlidir. Kosta Rika’ya yapılan uçuşlar Heredia, Alajuela, San Jose kentlerinin ortak olarak kullandığı Juan Santamaria Uluslararası Havalimanı üzerinden gerçekleştirilir. Ülkeye Panama, Honduras, Nikaragua, Meksika ve El Salvador’dan otobüs seferleri de yapılmaktadır. Aynı zamanda San Jose kentinde bir Türkiye Dış Temsilciliği bulunmaktadır.

 

Orta Amerika ülkelerinden biri olan Kosta Rika’nın başkenti San Jose‘dir. Diğer önemli şehirleri ise Alajuela, Cartago, Limon, Heredia, Puntarenas olarak bilinir. Ülkenin kuzeyinde Nikaragua ve güneyinde Panama bulunur. Ülkenin doğusunda Atlas Okyanusu, batısında Pasifik Okyanusu bulunur. Ülke zengin sahillere, beyaz kumlu plajlara ve şelalelerle dolu balta girmemiş ormanlara sahiptir.

 

Kosta Rika’nın resmi dili İspanyolca’dır. Bununla birlikte İngilizce de resmi dairelerde, okullarda kullanılmaktadır. Nüfusu 4.5 milyon olan ülkenin tamamına yakını hristiyandır. Hristiyan nüfusun ise %78‘I katolik, %17‘si protestandır. Azınlık olarak %1‘lik bir yahudi nüfus bulunur.

 

Kosta Riko Kristof Kolomb tarafından 1500’lü yılların başında keşfedildi. Kolomb burayı bulduğunda ona sahip olduğu altın yataklarından dolayı zengin sahil anlamına gelen kosta rika adını vermiştir. Bugün Kosta Rika’da yaşayan yerel halk 1500’lerde Guetamala’dan gelmiş olan İspanyollardır. 1821’de Kosta Rika bağımsızlığını ilan etti. Başlarda dışarıya kapalı bir ülke olan Kosta Rika daha sonra gelişerek bölgenin en zengin ve en çok turizm potansiyeli olan ülke haline geldi. Bu özelliğiyle ülke 2010’da Birleşmiş Milletler tarafından örnek kalkınan ülke olarak gösterildi.

 

Kosta Rika’da Doğu Alize rüzgarları hakimdir ve sahil şeridinde yağışlı ekvator iklimi, iç kesimlerinde hava ılık, dağlık yerlerde ise soğuktur. Kosta Rika’da sıcaklık ortalaması sahilde 26-33 derece, iç kısımları 22-28 derecedir. Ülkeye ziyaretler için tavsiye edilen dönem Aralık ile Nisan aylarıdır.

 

Ülke ekonomisinin büyük bölümü tarım üzerinedir. Halkın yarısından fazlası çiftçidir. En önemli tarım ürünleri şeker, süt ürünler, kahve, patates, fasulye, muz olmakla birlikte hayvancılık da gelişmiştir. Orta Amerika’daki en büyük süt, kakao, muz ihraç eden ülkedir. Toplumda aile kavramına önem atfedilir. Çoğunluğu katolik olan halkın davranışları muhafazakardır. Yine de turistlere iyi davranırlar ve sıcakkanlılardır.

 

Kosta Rika yemeklerinin tamamına yakınında prinç kullanılır. En meşhur yemeklerinden biri olan Gallo Pinto fasulye ve princin kızartılmasıyla yapılır. Bir diğer bilinen yemekleri Picadillo domates, soğan ve kırmızı et ile yapılır. Kahvaltıda natilla ismini verdikleri ekşi krema, kızarmış muz ile yapılan bir çeşit yemek yerler. Kahvaltıda bununla birlikte kahve ve taze portakal suyu içilir. Öğle yemeğinde et ya da balık ile birlikte beyaz peynir, kızarmış muz tüketilir. Akşam saatlerinde ise arroz con pollo adını verdikleri bir ana yemek yerler. Bu yemek tavuk ve prinçle yapılır.

 

Kosta Rika halkı eğlenceye düşkün olarak bilinir. Ülkede hemen hemen her ayda bir festival organizasyonu vardır. Ülkenin ilk festivali Ocak ayının başında Palmares de Alajuela’da yapılan Fiestas de Palmares rodeo şovlarının yapıldığı ve müzisyenlerin konser verdiği bir festivaldir. Şubat ayında ise Expo Perez Zeledon Karnavalı Liberia kentinde hayvancılıkla uğraşan halkın ürünlerini sergilediği bir yerel etkinliktir. Mart ayında düzenlenen El Dia Del Boyero adında Kağnı şoförleri süsledikleri arabalarıyla geçit töreni yaparlar. Aynı zamanlarda San Jose kentinde ise Uluslararası Sanat Festivali düzenlenir. Ülkenin bir diğer önemli organizasyonu ise Ağustos’ta San Jose kentinde düzenlenen Müzik Festivali’dir. Her sene on binlerce yerli ve yabancı turist bu müzik festivali için ülkeyi ziyaret eder.

 

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.