Vizesiz Gidilen Ticaret ve Kültür Ülkesi : Panama

Panama Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ülkeye gerçekleştirecekleri seyahatlerde 180 güne kadar vize uygulamamaktadır. Giriş sırasında otel rezervasyonu, dönüş bileti ve pasaportunuzu ibraz etmeniz gerekir. Türkiye’den Panama’ya direk olarak uçuş gerçekleştirilmemektedir. Panama City’deki havalimanına Avrupa’dan Paris, Amsterdam, Frankfurt üzerinden aktarmalı olarak ulaşılabilir. Türkiye Cumhuriyeti’nin Panama Dış Temsilciliği Panama City’de bulunmaktadır.

Panama Karayip Denizi ile Pasifik Okyanusu’na sahili olan, Kolombiya ile Kosta Rika’nın ortasında yer alan bir Orta Amerika ülkesidir. Aynı zamanda ülkenin başkenti ve ticaret, kültür, eğitim ve turizm merkezi olan  Panama City‘nin içinden Pasifik ile Atlantik Okyanusu’nu birleştiren Panama Kanalı geçer. Panama Kanalı’nde Cristobal ve Balboa isimli iki liman bulunur. Ülkenin diğer önemli kentleri David ve Colon‘dur.

Panama’nın resmi dili bir dönem İspanyol sömürgesi oldukları için İspanyolca’dır. Bununla birlikte İngilizce de halk tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Ülkede yaşayan Kızılderililerin bazısı yerel dillerini konuşurken bazısı İngilizce kullanmaktadır. %90‘lık bir Katolik nüfusa sahip Panama da %6‘lık Protestan ve %2‘lik Müslüman nüfus da bulunmaktadır. 21. yüzyıl itibariyle yerel kabile dinlerine inanan pek kalmamıştır.

1821‘e kadar İspanyol sömürgesi olan Panama bu tarihte İspanyol idaresinden çıkıp Kolombiya ile birleşti. Ancak 1903’te bağımsızlığını ilan etti. Bağımsızlık sürecinde Panama Kanalı’nın kontrolünü ABD‘ye bırakması karşılığında destek aldı. Ülkedeki karışıklıklar sebebi ile 1989 yılında Amerika Panama’ya askeri müdahalede bulundu ve bu anlaşma son yıllarda kanalın kontrolünün Panama’ya bırakılmasıyla son buldu. Panama da bu kanalın geçiş ücretini düşük tutarak Panama City’yi bölgesel bir ticaret ve finans merkezi haline getirdi.

Panama tropik iklimin etkisindedir. Mevsimler Ocak ile Nisan arasındaki kurak mevsim ve Mayıs ile Aralık arasındaki  yağışlı dönem olarak ikiye ayrılır. Yıllık sıcaklık ortalaması 28 derecedir ve nem oranı yüksektir. En çok yağmurun yağdığı ve serin ay Kasım iken en sıcak ay Mayıs‘tır. Atlantik kıyılarına yılda 10 ay yağmur yağarken Pasifik kıyılarına 8 ay yağmur yağar. İklim koşulları nedeniyle Panama’yı ziyaret etmek isteyenlere tavsiye edilen en uygun zaman yağışların azaldığı ve yazın başladığı Nisan ve Mayıs aylarıdır.

Panama yemekleri genel olarak yerli Amerikan, Afrika ve İspanyol yemeklerinin etkisi altında gelişmiştir ve benzerlik gösterir. Tropikal iklim kuşağında yer alan ülkede çok çeşitli tropikal meyve ve sebze yetişir ve bu da mutfağına yansımıştır. Bununla birlikte yemekleri çevre ülkelerin yemeklerinin aksine keskin aromaya sahip değildir. En sık kullanılan malzemeler prinç, muz, tavuk, yuca, mısır, domuz ve balıktır. Dünyadaki en büyük muz ihracatçılarından biri olan Panama’nın yemeklerinde sık sık egzotik tropikal meyveler kullanılıyor. Ülkede turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerel yiyecek egzotik soslarla pişirilen ahtapotun az pişmiş sebzelerle birlikte servis edildiği sieradır.

Panama’nın en meşhur festivali El desfile de Navidad (Noel Yemeği)dir. Her senenin 25 Aralık günü gerçekleştirilen korteje tüm halk geleneksel kıyafetlerini giyerek katılır ve Panama sokaklar pastel renklerle boyanır. Kent meydanında bir Noel Ağacı yerleştirilir ve aydınlatılır. Yerli halk Noel ağacının etrafında ilahiler söyler. Kortejdeki müzisyenler ve dansçılar halka eşlik eder. Her yıl Ocak ayında 10 gün sürecek şekilde organize edilen Feria de las Flores y del Café (Kahve ve Çiçek Karnavalı) Boquete kentinde kutlanır. Yine Ocak ayında Panama City’nin Caz Festivali; Nisan’da Boquete‘de düzenlenen Orkide Karnavalı; Eylül’de kutlanan Uluslararası Deniz Karnavalı; Kasım’daki bağımsızlık günü eğlenceleri ve Volcan‘da düzenlenen 5 günlük tarım karnavalı Panama’nın diğer önemli etkinlikleri arasında yer alır.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.