Vizesiz Gidilen Ucuz Ülke: Myanmar

Myanmar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizesiz seyahat edebileceği ülkelerden biridir. Ancak dikkat edilmelidir ki gitmeden önce online vize başvursu yapılması gerekir. Yaklaşık 1-3 iş günü içinde edinebilen 28 günlük turist vizesi ile ülkeye sorunsuz giriş yapabilirsiniz. Online vize belgenizi yanınızda bulundurmalı, pasaportunuzda en az iki boş sayfa olmalıdır. Myanmar’da resmi bir Türk makamı olmamakla birlikte en yakın temsilcilik Kahire ve Bangkok‘da bulunur. Türkiye üzerinden direkt olarak uçuşun bulunmadığı Myanmar‘a Qatar, Etihad, Emirattes gibi havayolları aracılığıyla 13 saat kadar süren bir yolculuğun ardından Doha üzerinden aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz.

Asya’nın güneydoğusunda bulunan Myanmar bu bölgedeki en büyük yüzölçüme sahip ikinci ülkedir. Ülkenin kuzeyinde Çin Halk Cumhuriyeti, doğusunda Laos, güneyinde Tayland, batısında ise Bangladeş yer alırken kuzeybatısında Hindistan ile komşudur. Bengal Körfezi ile Andaman Denizi‘ne kıyısı vardır. Askeri diktatörlükle yönetilen ülkenin önemli kentleri Mingun, Putao, Mandalay, Mawlamyaing ve Yangoon‘dur. Yarı tropik iklime sahip olan Myanmar’da Kasım ve Şubat ayları arasında hava sıcaklığı ortalama 30 derecedir ve bu dönemde ziyaret edilmesi tavsiye edilir. Bu aylardan sonra hava sıcaklığı ortalama 40 dereceye yükselir ve muson yağmurları başlar. Bu aylarda Myanmar’a seyahat planlamak pek tavsiye edilmez.

Burma olarak da bilinen Myanmar’ın resmi dili Burmaca‘dır. Bununla birlikte Mon, Rakhine, Chin, Jingpho, Kayah ve Karen gibi yerel diller de yerli halk tarafından kullanılmaktadır. Halkın %88‘ini Budistlerin oluşturduğu Myanmar nüfusunda %5 hristiyan, %4.5 müslüman, %2 animist ve %1 Hindu nüfus yaşamaktadır. 54 milyonluk nüfusa sahip Myanmar’da 130‘dan fazla etnik grup yaşar ve bunların en geniş olanı Bamarlardır. Ülkenin bir diğer ismi de Bruma yani Bamarların ülkesidir.

Myanmar’da ATM’lerde her an nakit olmayabilir. Bununla birlikte para çekerken %30‘a varan yüksek komisyon tutarları alınabilir. Bu sebeple nakit para bulundurmanız tavsiye edilir. Kilise gibi kamusal alanlarda bahşiş olarak küçük miktarlar vermeniz gerekebilir. Otellerde ise fiyatlar genelde Amerikan Doları üzerinden belirlenmiştir. Myanmar askeri diktatörlükle yönetildiği için sokaklar nispeten güvenlidir ancak yine de hırsızlara ve karşı dolandırıcılara karşı dikkat edilmesi gerekir. Dünyanın en fakir ve geri kalmış ülkelerinden biri olan Myanmar’da refah seviyesi oldukça düşüktür. Bunun sebeplerinden biri siyasi rejimdir. Hastane az, eğitim seviyesi yetersizdir ve ülkede tek bir üniversite bulunmaktadır. Türkiye’de hizmet veren cep telefonu operatörlerinin hiçbirinin Myanmar’la bir anlaşması olmadığı için havalimanında Telenor ya da MPT şirketinden yeni bir hat almanız gerekir.

Myanmar yemekleri çevresindeki Çin, Hint ve Mon yemeklerinin etkisi altında gelişmiştir. Myanmar’ın en önemli tarım ürünü prinç olduğu için yemek çeşitlerinin büyük bölümü prinç etrafında şekillenmiştir. Bununla birlikte deniz ürünleri de özellikle son yıllarda sıklıkla tüketilmeye başlanmıştır. Mohinga isimli et suyu, prinç ve balık ile yapılan yemek ve onnokauswe isimli hindistan cevizli tavuk yemeği meşhur yemekleri olarak bilinir. Ayrıca prinç, sebze ve tavuktan yapılan nan gyi thoke, prinç, salata ve kuruyemişten yapılan laphet thote de tadılması tavsiye edilen yiyeceklerindendir.

Myanmar’ın geleneksel etkinliği Kukla Tiyatrosu‘dur. 50 cm ile 1 m arasında değişen boylardaki devasa kuklalar bu etkinlikte oynatılır. Yok the ismi verilmiş bu performans sanatı ilk defa 18. yüzyılın sonlarında Kral Singu Min döneminde başlamıştır. 19 temel karakterin olduğu bu tiyatroda konuya göre bunlardan biri ya da birkaçı sahnede olur. Tiyatronun müziği ise bizim kültürümüzden biraz uzak, hatta kulağımızı rahatsız edecek bir yapıya sahiptir. Kulak tırmalayan müziği gösteriden ayrılmak istemenize sebep olabilir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.